Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Hotel Brochów: u styku historii ze współczesnością

Hotel Brochów: u styku historii ze współczesnością

Uratowany przed zniszczeniem zabytkowy budynek dawnego folwarku, przy ul. Centralnej 32 we Wrocławiu, pełni dziś funkcję hotelu.

Jeszcze do niedawna przy ul. Centralnej 32 we Wrocławiu znajdował się zaniedbany budynek stanowiący pozostałość po dawnym folwarku. Obiekt ten jednak uratowano przed całkowitym zniszczeniem. W 2009 r. rozpoczęto jego gruntowny remont, dzięki któremu historyczny budynek pełni dziś funkcję hotelu. Obecnie trwają również prace renowacyjne w obrębie sąsiedniego obiektu. Docelowo ma w nim powstać restauracja, sala balowa i konferencyjna.

Garść historii


Folwark w Bracke (dzisiejszym Brochowie), w którym znajdował się budynek współcześnie zaadaptowany pod hotel, został założony już w średniowieczu i od 1243 r., za sprawą Henryka Brodatego, wchodził w skład majątku zakonu augustianów (cały Brochów przez ponad 600 lat stanowił własność tego zgromadzenia). W 1727 r. Siegesmund Passonius, opat zakonu zainicjował utworzenie w Bracke barokowego pałacu. Prace budowlane trwały dwa lata, na nich jednak nie poprzestano. W niedalekim sąsiedztwie od pałacu, nad brzegami strumienia Brochówki, założono piękny park w stylu francuskim – obecnie najstarszy park we Wrocławiu. Friedrich Bernhard Werner, śląski rysownik na swoich rycinach, pochodzących z ok. 1755 r., doskonale uchwycił cały majątek kościelny – wraz z parkiem, pałacem i znajdującymi się wokół niego 22 zabudowaniami gospodarczymi.

Fryderyk Wilhelm III Pruski, edyktem z 30 października 1810 r., przejął majątek kościelny w Bracke i ustanowił go własnością państwa pruskiego. W 1834 r. folwark przeszedł w ręce Heinricha Waltera, właściciela ziemskiego i należał do jego rodziny aż do 1945 r. W 1900 r. dokonano przebudowy pałacu. W takim stanie dotrwał do II wojny światowej. Podczas działań wojennych folwark uległ znacznym zniszczeniom.

Tuż po wojnie pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi stał się własnością Polskich Kolei Państwowych, wówczas mieszkańcy Brochowa nazywali go „kolejowym PGR”. W kolejnych latach, gdy PKP przestało nim zarządzać, folwark popadł w ruinę, do tego stopnia, że w latach 70. został częściowo rozebrany. Z majątku ziemskiego zachowały się jedynie słupy bramy wjazdowej oraz pełniące w późniejszym czasie funkcję mieszkalną zabudowania gospodarcze, tzw. ekonomówki, spichlerz z 1865 r. i domy przy ul. Centralnej należące do pracowników dworu, a także park zwany aktualnie Brochowskim. W 1990 r. Gmina Wrocław zrewitalizowała park, wpisano go także do rejestru zabytków.

 

Hotel Brochów

Na początku XXI w. władze miasta wystawiły na sprzedaż tzw. ekonomówkę. Kupił ją prywatny inwestor z zamiarem zaadaptowania obiektu pod hotel z restauracją. O zakupie zdecydowało głównie położenie – obiekt znajduje się w cichej okolicy, która sprzyja wypoczynkowi i sąsiaduje z najstarszym parkiem miejskim we Wrocławiu. To też wygodny przystanek dla osób często podróżujących w interesach, a więc potrzebujących spokojnego miejsca do pracy – mówi Jarosław Osika, kierownik Hotelu Brochów. Na decyzję miała również wpływ wielkość budynku i niedalekie sąsiedztwo dawnego spichlerza.

W 2009 r. rozpoczęto generalny remont obiektu. Stan budynku, w którym dzisiaj mamy Hotel Brochów, pozostawiał wiele do życzenia. Remont należało dobrze przemyśleć i skrupulatnie zaplanować, żeby w trakcie prac nie pojawiły się nieprzewidziane koszty. I to nam się udało – opowiada Jarosław Osika.

Renowacja obiektu zakończyła się powodzeniem. Oficjalne otwarcie Hotelu Brochów miało miejsce 28 października 2013 r. Goście w tej chwili mają do dyspozycji 16 pokoi z łazienkami, w tym jeden apartament, oraz znajdujący się na tyłach budynku taras z widokiem na Park Brochowski. Remont został zaplanowany tak, żeby przystosować budynek dawnego folwarku do potrzeb hotelu. Zmienił się więc nieco układ pomieszczeń, jednak w czasie prac renowacyjnych zadbaliśmy o to, żeby zachować unikalny charakter budynku – tłumaczy Jarosław Osika.

Obecnie trwa renowacja budynku sąsiadującego z Hotelem Brochów, czyli spichlerza, gdzie powstaje restauracja. Wnętrza na parterze przyjmują już wygląd restauracji, na piętrze powstaje sala balowa, a w dalszej części budynku mniejsza sala, która prawdopodobnie będzie służyła jako miejsce biznesowych spotkań i konferencji – informuje Jarosław Osika. Remont całości powinien zakończyć się w trzecim kwartale 2014 r.Źródło: KRN.pl | 2013-11-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości na zamianęlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat M. Dąbrowa Górniczalokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubińskidomy na sprzedaż gmina Słupiadomy na wynajem gmina Zalesiedomy na sprzedaż w Kościerskiej Huciemieszkania na wynajem w Kotowieckudomy na sprzedaż w Polanica

Deweloperzy

);