Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Hortiterapia – ogrody terapeutyczne w przestrzeni miejskiej

Hortiterapia – ogrody terapeutyczne w przestrzeni miejskiej

Hortiterapia, nazywana również terapią ogrodową, to świetnie prosperujący na świecie i powoli rozwijający się w Polsce trend, wspomagający leczenie stanów lękowych oraz depresji, a także poprawiający nastrój i przyspieszający proces rekonwalescencji. Na czym polega hortiterapia i jak można zastosować ja w przestrzeni miejskiej?

Czym wyróżnia się terapia ogrodowa?

Hortiterapię można podzielić na bierną oraz czynną. Ta pierwsza polega na przebywaniu w ogrodzie i spacerowaniu po nim, co pozwala na wyciszenie się i złagodzenie codziennego stresu. Ogród oddziałuje na wszystkie nasze zmysły – od wzroku, poprzez słuch, aż po węch – co przyczynia się do głębokiego relaksu.

Hortiterapia czynna wiąże się natomiast z wykonywaniem różnorodnych prostych prac ogrodowych, takich jak wysiewanie nasion, podlewanie, przycinanie czy plewienie. Ważne jest, aby były to czynności, z którymi poradzą sobie nawet osoby nieposiadające doświadczenia lub pacjenci z ograniczoną możliwością ruch.


Terapia ogrodowa pozytywnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Za jej największe zalety uznaje się:

  • polepszenie sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowo-manualnej,
  • poprawę koncentracji,
  • stymulację wszystkich zmysłów,
  • pobudzenie kreatywności,
  • naukę planowania własnej pracy, systematyczności oraz cierpliwości,
  • redukcję stresy, wyciszenie,
  • możliwość nawiązywania nowych znajomości i zacieśnianie więzi międzyludzkich.
  • Dużą zaletą hortiterapii jest również regularne przebywanie na świeżym powietrzu, a co za tym idzie odpowiednie dotlenienie organizmu i poprawa odporności.

Terapia ogrodowa wspomaga leczenie takich schorzeń jak:

  • depresja,
  • różnego rodzaju choroby psychiczne,
  • zespół stresu pourazowego,
  • Stanowi również ważny element terapii uzależnień czy wspierania ogólnego rozwoju osób z niepełnosprawnościami. Może być też wykorzystywana w czasie rehabilitacji ruchowej i rekonwalescencji osób po wypadkach czy zabiegach medycznych.

Ma także niezwykłą wartość dla osób zdrowych – pozwala zachować równowagę wewnętrzną, wyciszyć się i zrelaksować. Przebywanie w takiej przestrzeni jest korzystne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, szczególnie tych na co dzień narażonych na zgiełk miasta i zbyt dużą ilość bodźców.

Warto zaznaczyć, że WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – promuje projekt „Healthy Cities Project”, w ramach którego w przestrzeni miejskiej powinny powstawać miejsca sprzyjające przynajmniej 30 minutowej, zróżnicowanej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu każdego dnia.

 

 

Terapia ogrodowa w Polsce i na świecie

Hortiterapia jest bardzo popularnym rodzajem terapii zajęciowej, powszechnie praktykowanym w wielu krajach europejskich, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Japonii.

W Polsce dopiero się ona rozwija.

Związane jest to przede wszystkim z zupełnie innym podejście do tematu hortiterapii oraz możliwościami finansowymi, jakimi dysponuje się w tych krajach. W Polsce ciągle brakuje środków na wsparcie tej zielonej terapii, uznawanej tylko za element wspomagający leczenie tradycyjne. Jednak na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy pewien dynamizm w rozwoju hortiterapii także w naszym kraju – ocenia hortiterapeutka i florystka Monika Tempłowicz, reprezentująca Grupę Hortiterapeutów Zielony Warsztat.

Jako absolwenci tego kierunku prowadzimy zajęcia z hortiterapii w miejscach swojego zatrudnienia – przedszkole, szkoła specjalna oraz we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, klubami seniora, fundacjami oraz stowarzyszeniami. Warsztaty te są adresowane do rodziców z dziećmi oraz seniorów. Należy tutaj zaznaczyć, że chociaż kontakt z naturą w celu poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego jest adresowany w ramach hortiterapii do osób chorych to coraz częściej w zajęciach biorą udział także osoby zdrowe traktując te zajęcia jako pewnego rodzaju profilaktykę – zaznacza.

 

 

Najciekawsze ogrody terapeutyczne w Polsce

Poprzez wykorzystanie różnych dofinansowań powstają w Polsce ogrody terapeutyczno -sensoryczne m.in. Park Orientacji – ogród zmysłów dla niewidomych w Owińskach, Ogród w Pruszkowie czy Muszynie. Celem tych inwestycji jest stworzenie miejsc, w których w sposób zintensyfikowany i celowy aktywizuje się nie tylko zmysł wzroku, ale przede wszystkim słuchu, węchu, smaku oraz dotyku. Przeznaczone są one dla osób z niepełnosprawnościami, ale mogą je także użytkować osoby zdrowe – dodaje hotriterapeutka.

Ciekawe ogrody sensoryczne można znaleźć

  • w Krakowie (Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema),
  • we Wrocławiu (Ogród sensoryczny Ostoja),
  • w Gdańsku (ogrody w Oliwie),
  • w Kielcach (specjalnie zaprojektowany ogród botaniczny, uwzględniający potrzeby osób niepełnosprawnych).

Zostały one stworzone tak, by skutecznie oddziaływać na wszystkie zmysły. Pomagają w tym kwitnące w ogrodach kwiaty o różnorodnym, intensywnym smaku i zapachu, szmer wody, śpiew ptaków czy wysadzane trzeszczącym pod stopami żwirem ścieżki.

Ogrody sensoryczne to tylko jedno oblicze hortiterapii. Drugie – znacznie ważniejsze z punktu widzenia terapii zajęciowej – stanowi przestrzeń, w której można samodzielnie dbać o rośliny.

Jednym z ośrodków, gdzie stosuje się obie te terapie, jest Zakład Opiekuńczo Leczniczy im. Popiełuszki w Toruniu. Obiekt ten ma do swojej dyspozycji Ogród Zimowy, w którym cyklicznie przebywają pacjenci w ramach terapii. Jedni są wwożeni na wózkach i przebywają wśród zieleni , inni bardziej sprawni wykonują pod okiem hortiterapeuty różne prace ogrodnicze, których celem jest podnoszenie sprawności np. po udarach – mówi Monika Tempłowicz.

Oprócz szeroko zakrojonych inwestycji o charakterze hortiterapeutycznym powstają także mniejsze realizacje np. Ogród terapeutyczny przy Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu – dodaje.

Zaprojektowanie i budowa ogrodu terapeutycznego to spore wyzwanie, a co za tym idzie duża i kosztowna inwestycja. Muszą się w nim bowiem znaleźć odpowiednie gatunki roślin, które będą bezpieczne dla użytkowników – wyklucza się więc rośliny trujące, kłujące, parzące itp. Ważne jest także zadbanie o odpowiednio szerokie śnieżki, oraz stuprocentową dostępność wszystkich grządek oraz całej infrastruktury dla osób z niepełnosprawnością ruchową i licznymi dysfunkcjami.


Gdzie jeszcze praktykuje się hortiterapię? Czy można stworzyć taki ogród w przestrzeni miejskiej?

Prace w ogrodzie, związane z samodzielnym dbaniem o kwiaty oraz sadzeniem i doglądaniem warzyw są coraz popularniejsze w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz miejskich ośrodkach kultury. W ubiegłym roku akcję o nazwie „Nasz własny, kwitnący ogród” rozpoczęło jedno z krakowskich przedszkoli samorządowych. Dzieci nie tylko przygotowywały grunt i sadziły różnorodne gatunki roślin, ale również samodzielnie pomalowały płot, zrobiły domek dla owadów i poidełko oraz karmnik dla ptaków. W ogródku stanął również kompostownik.

Zajęcia z hortiterapii odbywają się także w krakowskim Szpitalu Świętego Ludwika. Co roku od czerwca do września organizowane są tam zajęcia, będące częścią projektu „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji dzieci z zaburzeniami narządu ruchu-pacjentów Szpitala św. Ludwika w Krakowie”.

Podobną formę terapii zajęciowej w ubiegłym roku wprowadzono również w zakładzie karnym we Wronkach. Ma ona wspomóc proces resocjalizacji.
W ostatnich latach coraz więcej ogrodów terapeutycznych powstaje dzięki środkom finansowym z UE. Rośnie również liczna uczelni, które stawiaj a na kształcenie w tym kierunku. Studia podyplomowe oraz kursy pomaturalne z hortiterapii można znaleźć m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie czy Poznaniu.

Niestety do dzisiaj w Polsce od strony prawnej nie ma zawodu hortiterapeuty, chociaż zostały poczynione niezbędne starania w tej sprawie osób zajmujących się ogrodnictwem terapeutycznym – podsumowuje Monika Tempłowicz.
 

Źródło: KRN.pl | 2022-03-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianękamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Brzeskimieszkania na sprzedaż powiat Cieszyńskimieszkania na wynajem gmina Jordanówdomy na sprzedaż gmina Czerwonkamieszkania na wynajem w Pławienkudomy na wynajem w Zabawiedomy na sprzedaż w Sławoborze

Deweloperzy

);