Dobre ubezpieczenie domu to jedna z najważniejszych form ochrony nieruchomości – tuż obok zabezpieczeń antywłamaniowych. Nie sprawi co prawda, że sprzęty czy elementy instalacji przestaną ulegać awariom, a żywioły ominą nieruchomość szerokim łukiem, ale zdecydowanie obniży koszty ewentualnego remontu po wypadku/zdarzeniu losowym. Cena ubezpieczenia w stosunku do strat finansowych związanych z zalaniem sufitu, pęknięciem szyby prysznicowej, dewastacją elewacji i pożarem, jest znikoma. Choć zależy od wielu czynników, to zwykle wynosi kilkaset złotych rocznie. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie ubezpieczyć dom w 2022 roku, by zyskać najwyższą ochronę przy dobrej cenie!
Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co powinno zawierać?
Jednak dobre ubezpieczenie domu zapewni zdecydowanie szerszą ochronę. W zakres polisy, o której można powiedzieć, że zapewnia pełne bezpieczeństwo finansowe nieruchomości, powinny wchodzić:
-
Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych All risk – czyli od wszystkich ryzyk poza wyłączeniami określonymi w OWU.
-
Ubezpieczenie ruchomości domowych – czyli nie tylko murów i stałych elementów, takich jak instalacja elektryczna lub wodno-kanalizacyjna, ale też mebli czy sprzętów wolnostojących.
-
Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji – polisa pokrywa szkody związane z kradzieżą mienia, a także jego uszkodzeniem podczas włamania, próby włamania lub dewastacji.
-
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – w tym przypadku ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez domowników ubezpieczonego domu osobom trzecim.
-
Ubezpieczenie Assistance – obejmuje pomoc doraźną w zakresie napraw określonych w OWU, np. organizację hydraulika.
Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom lub mieszkanie?
Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Kupienie polisy na dom lub mieszkanie nie wymaga skompletowania wielu dokumentów. Formalności są ograniczone do absolutnego minimum i wiążą się w zasadzie z uzupełnieniem wniosku o ubezpieczenie na stronie internetowej lub przejścia wywiadu z agentem. W obu przypadkach wskazuje się informacje, na których podstawie możliwe jest wyliczenie wysokości składki czy sumy ubezpieczenia. To np. rok budowy i ostatniego remontu, metraż, wartość mienia, liczba domowników czy skatalogowanie sprzętów oraz innych przedmiotów wartościowych.
Cały proces ubezpieczenia domu i mieszkania trwa zatem zaledwie kilka minut w przypadku kupna polisy przez internet lub kilkanaście podczas wizyty u agenta. W tym drugim przypadku pamiętaj, by zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)