W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość społeczna dotycząca ekologii. Chcemy zmieniać swoje nawyki w trosce o dobro planety oraz korzystać z nowoczesnych technologii, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Zmiany widać również w budownictwie. Polacy coraz częściej chcą budować domy z wykorzystaniem rozwiązań eko. W sfinansowaniu takiej inwestycji może pomóc ekokredyt.
Co to jest ekokredyt i na jaki cel można go przeznaczyć?
Kredyt ekologiczny jest szczególnym rodzajem finansowania. Środki uzyskane za jego pomocą można bowiem przeznaczyć jedynie na inwestycje, które mają służyć poprawie stanu środowiska. Dzięki niemu możliwa jest budowa domu na kredyt z wykorzystaniem nowoczesnych technologii bądź zakupu i instalacji urządzeń, służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W praktyce oznacza to m.in.:
- zakup i montaż paneli fotowoltaicznych bądź paneli słonecznych,
- zakup i instalację pomp, kotłów na biomasę lub magazynów ciepła,
- wymianę obecnie posiadanego sprzętu na energooszczędny,
- wymianę pieca węglowego na gazowy,
- kompleksową termomodernizację.
Jakie są warunki uzyskania kredytu ekologicznego?
Zielone kredyty można znaleźć w ofercie coraz większej liczby banków. Każdy z nich ma jednak nieco inne wymagania dotyczące udzielania ekokredytów. Są jednak warunki, które niezależnie od podmiotu muszą zostać spełnione. Przede wszystkim, aby uzyskać kredyt hipoteczny na nieruchomość energooszczędną, należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Ponadto w przypadku gdy przeznaczeniem ekokredytu jest budowa domu, konieczne jest przedstawienie szacunków dotyczących rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną. Aby spełnić dany wymóg, należy dostarczyć bankowi projekt domu oraz wyliczenia dotyczące prognozowanego zużycia energii (tzw. audyt energetyczny).
Maksymalna kwota finansowania oraz koszty ekokredytu
Kredyty ekologiczne z reguły są udzielane na korzystniejszych warunkach niż zwykłe kredyty. Zazwyczaj są one niżej oprocentowane, a kwota finansowania jest wyższa. Co więcej, niektóre banki zrzekają się prowizji od ekokredytów. Nie jest to jednak standardowa praktyka. Kwota, którą można uzyskać, różni się w zależności od charakteru inwestycji. Gdy celem jest budowa domu, może ona sięgnąć kilkuset tysięcy złotych. Natomiast w przypadku mniejszych inwestycji, jak np. instalacji paneli fotowoltaicznych, maksymalnie można uzyskać 70-80 tys. zł.
Najlepsze oferty zielonych kredytów
Jak już ustaliliśmy, warunki oraz koszty uzyskania kredytu ekologicznego mogą się różnić w zależności od indywidualnych wymagań banku. Według najnowszego rankingu kredytów, opracowanego przez Rzeczpospolitą, najlepszą ofertę na rynku posiada obecnie Bank Ochrony Środowiska.
Sprawdziliśmy, na jakich zasadach można otrzymać ekokredyt na budowę domu jednorodzinnego we wspomnianej instytucji oraz jak wyglądają oferty innych podmiotów.
- Bank Ochrony Środowiska
Warunki:
- Wartość wskaźnika rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną jest niższa od 70 kWh/m kw.
- Dom będzie wyposażony w odnawialne źródła energii, pod warunkiem przeznaczenia na zakup i montaż instalacji OZE co najmniej 5 proc. kwoty kredytu.
Koszty: Oprocentowanie: 1,95 proc., RRSO: 2,14 proc.
- BNP Paribas Bank
Warunki:
- Dokument potwierdzający wydanie certyfikatu ekologicznego BREEAM albo Zielony Dom.
- Świadectwo rocznej charakterystyki energetycznej, wskazujące na zapotrzebowanie na energię pierwotną nie wyższe niż 50 kWh/m kw.
Koszty: Oprocentowanie: 1,91 proc., RRSO: 2,02 proc.
- Bank BPS:
Warunki:
- Świadectwo rocznej charakterystyki energetycznej, wskazujące na zapotrzebowanie na energię pierwotną nie wyższe niż 40 kWh/m kw.
Koszty: Oprocentowanie: 2,19 proc., RRSO: 2,29 proc.
- ING Bank Śląski
Warunki:
- Świadectwo rocznej charakterystyki energetycznej, wskazujące na zapotrzebowanie na energię pierwotną nie wyższe niż 40 kWh/m kw.
Koszty: Oprocentowanie: 2,20 proc., RRSO: 2,52 proc.
Jak zatem otrzymać ekokredyt?
Jak wynika z powyższego zestawienia, Bank Ochrony Środowiska posiada najmniej rygorystyczne wymagania dotyczące rocznego prognozowanego zapotrzebowania na energię, które budynek musi spełnić, aby jego budowa mogła zostać sfinansowana ekokredytem. Ponadto, audyt energetyczny jest w niektórych przypadkach jedynym dokumentem, który należy przedstawić, aby uzyskać dany rodzaj finansowania. Zatem podejmując decyzję o staraniu się o kredyt hipoteczny na nieruchomość energooszczędną, należy mieć na względzie konieczność jego przeprowadzenia.
Alternatywne rozwiązania
Decydując się na budowę domu energooszczędnego można również skorzystać z dostępnych na rynku dotacji. Dofinansowanie tego typu oferuje m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo obok kredytu ekologicznego wiele banków oferuje finansowanie w postaci ekopożyczki. Należy jednak mieć świadomość, że dane rozwiązanie jest odpowiednie do sfinansowania celu mniejszego niż budowa domu, czyli np. instalacji paneli fotowoltaicznych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)