Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

E-wpis przez notariusza w księdze wieczystej

E-wpisy do księgi wieczystej
E-wpisy do księgi wieczystej

Od 1 lipca składanie wniosków przez notariuszy w postępowaniu wieczystoksięgowym odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Szybki wpis do księgi wieczystej u notariusza

Pierwszym etapem informatyzacji postępowania wieczystoksięgowego było stworzenie systemu elektronicznych ksiąg wieczystych. Odbywało się to poprzez przenoszenie treści dotychczasowych papierowych ksiąg wieczystych do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Obecnie mamy do czynienia z kolejnym etapem informatyzacji ksiąg wieczystych, a mianowicie składaniem wniosków wieczystoksięgowych związanych z aktami notarialnymi przez notariuszy w drodze elektronicznej. Dotyczy to nie tylko notariuszy, ale także komorników sądowych i naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych.

Jak przed zmianą przepisów tak i obecnie, notariusz sporządzający akt notarialny jest zobowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej i przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych, wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w terminie 3 dni od sporządzenia aktu. Na skutek wprowadzenia zmian notariusz będzie zobowiązany do tego, aby niezwłocznie po dokonaniu czynności notarialnej, nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego, złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu informatycznego.

 

Interaktywny wniosek z podpisem elektronicznym

Wniosek inicjujący elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe będzie mieć postać interaktywnego formularza z bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wniosek składany przez notariusza będzie opłacany tak jak dotychczas. Notariusz pobierze od wnioskodawcy opłatę sądową od składanego wniosku i przekaże właściwemu sądowi rejonowemu. Stosowna wzmianka o fakcie złożenia wniosku inicjującym postępowanie pojawi się od razu w księdze wieczystej. Do wniosku o dokonanie wpisu składanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego notariusz dołączy dokumenty stanowiące podstawę wpisu do księgi wieczystej, jeżeli zostały sporządzone w postaci elektronicznej. Natomiast dokumenty niesporządzone w formie elektronicznej należy przekazać sądowi właściwemu do prowadzenia księgi wieczystej w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku o wpis.

 

Zalety i wady e-wpisu do księgi wieczystej

Nowe przepisy miały ukrócić praktyki polegające na kilkakrotnej sprzedaży nieruchomości różnym nabywcom przez nieuczciwych sprzedawców. Do tej pory notariusz od dnia przeprowadzenia transakcji miał 3 dni robocze na wysłanie do sądu wydziału ksiąg wieczystych wypisu aktu notarialnego zawierającego wniosek o ujawnienie nowego właściciela. Ten musiał zostać jeszcze odnotowany przez sąd wieczystoksięgowy. W praktyce nawet przez kilka dni po transakcji w księdze wieczystej nie pojawiał się żaden ślad po zmianie właściciela. To otwierało pole do nadużyć, które zmiana przepisów ma wyeliminować. Dziś, gdy tylko do sądu wpłynie drogą elektroniczną wniosek o wpis, w księdze automatycznie pojawi się wzmianka o nim.

Niestety nie obeszło się bez problemów, gdyż około 50 notariuszy nie wystąpiło o certyfikat do składania wniosków, a bez niego korzystanie z elektronicznych wpisów nie jest możliwe. Certyfikatów nie mają też zastępcy notariuszy. Przepisy wyraźnie bowiem zastrzegają, że możliwość uzyskania zgody na nieograniczone w czasie wyszukiwanie KW przewidziana jest wyłącznie dla notariuszy. Efekt jest taki, że 450 osób musi obecnie uzbroić się w cierpliwość, zanim uzyska certyfikat umożliwiający dokonanie wpisu w księgach. Problemy dotknęły również komorników, którzy od 1 lipca za pomocą elektronicznego formularza muszą zamieszczać wzmianki o egzekucji z nieruchomości. Okazało się bowiem, że choć część z nich uzyskała login do systemu, to hasła już nie.

Źródło: KRN.pl | 2016-07-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Nict ⋅ 19-08-2016 | 14:25

To nie są wielkie problemy - w stosunku do problemów jakie były do tej pory ze sprzedażą wielokrotną. To dobry kierunek kolejnego etapu cyfryzacji KW.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Sokołowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Międzychodzkimieszkania na wynajem gmina Banielokale użytkowe na sprzedaż gmina Łopiennik Górnydomy na wynajem w Wałachowomieszkania na wynajem w Jadwisiniedomy na sprzedaż w Karwicach

Deweloperzy

);