Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

E-wpis przez notariusza w księdze wieczystej

E-wpisy do księgi wieczystej
E-wpisy do księgi wieczystej

Od 1 lipca składanie wniosków przez notariuszy w postępowaniu wieczystoksięgowym odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Szybki wpis do księgi wieczystej u notariusza

Pierwszym etapem informatyzacji postępowania wieczystoksięgowego było stworzenie systemu elektronicznych ksiąg wieczystych. Odbywało się to poprzez przenoszenie treści dotychczasowych papierowych ksiąg wieczystych do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Obecnie mamy do czynienia z kolejnym etapem informatyzacji ksiąg wieczystych, a mianowicie składaniem wniosków wieczystoksięgowych związanych z aktami notarialnymi przez notariuszy w drodze elektronicznej. Dotyczy to nie tylko notariuszy, ale także komorników sądowych i naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych.

Jak przed zmianą przepisów tak i obecnie, notariusz sporządzający akt notarialny jest zobowiązany zamieścić w tym akcie wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej i przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych, wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w terminie 3 dni od sporządzenia aktu. Na skutek wprowadzenia zmian notariusz będzie zobowiązany do tego, aby niezwłocznie po dokonaniu czynności notarialnej, nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego, złożyć wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu informatycznego.

 

Interaktywny wniosek z podpisem elektronicznym

Wniosek inicjujący elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe będzie mieć postać interaktywnego formularza z bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wniosek składany przez notariusza będzie opłacany tak jak dotychczas. Notariusz pobierze od wnioskodawcy opłatę sądową od składanego wniosku i przekaże właściwemu sądowi rejonowemu. Stosowna wzmianka o fakcie złożenia wniosku inicjującym postępowanie pojawi się od razu w księdze wieczystej. Do wniosku o dokonanie wpisu składanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego notariusz dołączy dokumenty stanowiące podstawę wpisu do księgi wieczystej, jeżeli zostały sporządzone w postaci elektronicznej. Natomiast dokumenty niesporządzone w formie elektronicznej należy przekazać sądowi właściwemu do prowadzenia księgi wieczystej w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku o wpis.

 

Zalety i wady e-wpisu do księgi wieczystej

Nowe przepisy miały ukrócić praktyki polegające na kilkakrotnej sprzedaży nieruchomości różnym nabywcom przez nieuczciwych sprzedawców. Do tej pory notariusz od dnia przeprowadzenia transakcji miał 3 dni robocze na wysłanie do sądu wydziału ksiąg wieczystych wypisu aktu notarialnego zawierającego wniosek o ujawnienie nowego właściciela. Ten musiał zostać jeszcze odnotowany przez sąd wieczystoksięgowy. W praktyce nawet przez kilka dni po transakcji w księdze wieczystej nie pojawiał się żaden ślad po zmianie właściciela. To otwierało pole do nadużyć, które zmiana przepisów ma wyeliminować. Dziś, gdy tylko do sądu wpłynie drogą elektroniczną wniosek o wpis, w księdze automatycznie pojawi się wzmianka o nim.

Niestety nie obeszło się bez problemów, gdyż około 50 notariuszy nie wystąpiło o certyfikat do składania wniosków, a bez niego korzystanie z elektronicznych wpisów nie jest możliwe. Certyfikatów nie mają też zastępcy notariuszy. Przepisy wyraźnie bowiem zastrzegają, że możliwość uzyskania zgody na nieograniczone w czasie wyszukiwanie KW przewidziana jest wyłącznie dla notariuszy. Efekt jest taki, że 450 osób musi obecnie uzbroić się w cierpliwość, zanim uzyska certyfikat umożliwiający dokonanie wpisu w księgach. Problemy dotknęły również komorników, którzy od 1 lipca za pomocą elektronicznego formularza muszą zamieszczać wzmianki o egzekucji z nieruchomości. Okazało się bowiem, że choć część z nich uzyskała login do systemu, to hasła już nie.

Źródło: KRN.pl | 2016-07-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Nict ⋅ 19-08-2016 | 14:25

To nie są wielkie problemy - w stosunku do problemów jakie były do tej pory ze sprzedażą wielokrotną. To dobry kierunek kolejnego etapu cyfryzacji KW.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemgaraże do kupieniamieszkania na wynajem powiat Wadowickilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Jelenia Góramieszkania na sprzedaż gmina Lipce Reymontowskiemieszkania na sprzedaż gmina Bielskmieszkania na wynajem w Dębniakumieszkania na sprzedaż w Zawadachmieszkania na sprzedaż w Smardowie

Deweloperzy

);