Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dzierżawa terenu a koszty uzyskania przychodu

Dzierżawa terenu a koszty uzyskania przychodu

Kwoty wydatkowane w związku z ponoszeniem kosztów dzierżawy i bieżących kosztów utrzymania dzierżawionej nieruchomości stanowią dla wspólnoty mieszkaniowej koszty uzyskania przychodu.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa nie miała własnej drogi dojazdowej do drogi publicznej, własnych miejsc postojowych, placu zabaw i innych elementów infrastruktury. Korzystanie z powyższych może jej zapewnić wydzierżawienie terenów przyległych, które zapewnią dostęp do wyżej wymienionych udogodnień. Dzierżawa udziałów zobowiązałaby wspólnotę do ponoszenia bieżących kosztów utrzymania nieruchomości, przypadających na dzierżawione udziały. W związku z powyższym zadano pytanie czy kwoty wydatkowane w związku z ponoszeniem kosztów dzierżawy udziałów i bieżących opłat utrzymania nieruchomości, przypadających na każdy udział stanowią koszty uzyskania przychodu w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Opierając się na Wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku XV Wydział Cywilny, Sygn. Akt XVC 10014/14 wspólnota mieszkaniowa uważała, że kwoty wydatkowane w związku z ponoszeniem kosztów dzierżawy udziałów i bieżących kosztów utrzymania nieruchomości, „zalicza się” do kosztów uzyskania przychodu, z uwagi na cel wydatkowania środków, tj. zapewnienie prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia za prawidłowe. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888, dalej także: „updop”) wspólnoty mieszkaniowe jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Powyższe oznacza, że zasadniczo wszystkie poniesione wydatki, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, po wyłączeniu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Uznanie wydatku za koszt podatkowy wymaga również wykazania, że jest on racjonalnie i gospodarczo uzasadniony.

Kwalifikacja wydatku jako kosztu uzyskania przychodów pozostaje w ścisłej korelacji z przychodem, ponieważ ten wydatek ma być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Współzależność kosztu i przychodu podatkowego może być bezpośrednia lub pośrednia. Zatem istotne jest ustalenie związku przyczynowo-skutkowego między poniesieniem przez wspólnotę wydatku w postaci ponoszenia kosztów dzierżawy (1 zł) oraz bieżących kosztów utrzymania nieruchomości, przypadających na dzierżawiony udział. Celem podjęcia decyzji o dzierżawie jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jej członków obejmujących w szczególności uzyskanie własnej drogi dojazdowej do drogi publicznej, własnych miejsc postojowych, placu zabaw i innych elementów infrastruktury. Wyszczególnione elementy infrastruktury, które wspólnota mieszkaniowa może pozyskać dzięki dzierżawie przyległego terenu, niewątpliwie mają wpływ na podniesienie jakości życia jej mieszkańców. Wejdą też w zakres działania wspólnoty, które polega na gospodarowaniu nieruchomością wspólną. Oznacza to, że ponoszone koszty będą miały realny wpływ na decyzje członków Wspólnoty o ułożeniu w niej swoich interesów życiowych i pozostaniu w niej. Tym samym należy stwierdzić, że celem ponoszonych kosztów będzie dążenie do zabezpieczenia w przyszłości źródła przychodów, którym będzie dla wspólnoty przychód w postaci zaliczek wnoszonych przez członków wspólnoty (art. 15 uwl). Reasumując, ww. wydatki wspólnota będzie mogła zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 09.02.2017 roku sygn. 2461-IBPB-1-2.4510.1053.2016.2.JP
 

Źródło: KRN.pl | 2017-02-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupieniakamienice na wynajemmieszkania na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Lubaczowskimieszkania na sprzedaż powiat M. Gdyniadomy na sprzedaż gmina Czarna Białostockalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wąpielskmieszkania na sprzedaż w Skarżysku Kościelnymdomy na sprzedaż w Patocemieszkania na sprzedaż w Miłowicach

Deweloperzy

);