Kupując działkę, zwracamy uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest ukształtowanie terenu. Czy działka ze spadkiem to dobry pomysł?
Choć dom na skarpie wielu osobom wydaje się niezwykle atrakcyjną propozycją, decydując się na jego budowę, należy rozważyć wszystkie wady i zalety.
Korzyści płynące z zakupu działki ze spadkiem
Nierówne podłoże działki uważane jest za wadę budowlaną. Wymaga wyrównania terenu, a czasem również stworzenia specjalnego projektu nieruchomości, dlatego trzeba się dobrze zastanowić, czy jest to zgodne z naszą koncepcją budowy. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj tego typu działki są sporo tańsze, pozwala to więc na poczynienie oszczędności na etapie zakupu działki. Działka ze spadkiem jest dobrą propozycją dla osób, którym zależy na posiadaniu piwnicy lub podziemnego garażu. Skarpę można również wykorzystać do stworzenia rozległego tarasu.
Takie rozwiązanie niesie za sobą także niekwestionowane walory estetyczne. Dom na wzniesieniu pięknie się prezentuje i zapewnia widok na całą okolicę. Ma to znaczenie również w przypadku różnorodnych warunków pogodowych – może np. ułatwiać odprowadzanie wody w czasie nawalnego deszczu, co zmniejsza ryzyko zalania budynku. Nieruchomości budowane na działkach ze spadkiem bywają bardzo oryginalne i ciekawe wizualnie. Najpiękniejszy dom świata, doceniony w tegorocznej edycji Global Architecture & Design Awards, czyli Małopolska Chata Podcieniowa, został zaprojektowany właśnie na wymagającej pod względem ukształtowania terenu działce.
Maksymalne wykorzystanie jej możliwości sprawiło, że domem zachwyciło się międzynarodowe jury. Sam projektant Bogusław Barnaś BXB Sudio w materiałach promocyjnych projektu mówi o nim tak:
– Pomimo restrykcyjnych zapisów (uchwały krajobrazowej), udało nam się wykreować ciekawą strukturę budynku. Twórczo wykorzystaliśmy topografię widokowej działki i wydzieliliśmy aż pięć różnych poziomów, prawnie mieszczących się w definicji obiektu dwukondygnacyjnego.
Pochyloną działkę można wykorzystać również do stworzenia wyjątkowego ogrodu. Wiele gatunków roślin preferuje duże nasłonecznienie oraz ochronę przed wiatrem, które gwarantuje południowy stok, inne natomiast wolą spore zacienienie, co sprawia, że idealne warunki zapewni im północna skarpa.
Wady działki ze spadkiem
Nie da się ukryć, że tak ukształtowany teren może również stwarzać pewne trudności. Przede wszystkim nie da się na nim zbudować każdego domu. Zazwyczaj działki ze spadkiem wymagają indywidualnego projektu architektonicznego, który może być droższy od standardowego. Zdarza się również, że przynajmniej część terenu należy wyrównać. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu piasek lub ziemię. Nie jest to bardzo drogi surowiec, zwiększa on jednak koszt budowy domu oraz wydłuża czas jej trwania. Kolejnym wydatkiem może okazać się konieczność postawienia tzw. murków oporowych. Architekci zalecają zastosowanie ich na działkach o dużym nachyleniu, ponieważ zmniejszają ryzyko osuwania się ziemi.
Warto pamiętać również o tym, że domy zbudowane na skarpie wymagają dodatkowej izolacji ścian od strony spadku, szczególnie jeśli ma on ekspozycję północną. Dotyczy to zarówno kondygnacji naziemnych, jak i piwnicy, która jest wyjątkowo narażona na występowanie wilgoci. Przy obecnych cenach styropianu oraz innych materiałów ociepleniowych może to być całkiem duży koszt, który już na początku budowy trzeba uwzględnić w budżecie inwestycji.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Projektując dom umiejscowiony na działce ze spadkiem, należy dokładnie przemyśleć rodzaj wjazdu. Zbyt mocno nachylony może być bowiem bardzo problematyczny zimą, gdy pojawi się śnieg oraz oblodzenia. Z tego względu w przypadku dużego nachylenia w miejscu planowanego podjazdu zaleca się wcześniejsze wyrównanie terenu.
Jeśli wokół domu chcemy zaaranżować ogród lub w inny sposób wykorzystać działkę, konieczna może być również budowa schodów, ułatwiających przemieszczanie się po poziomach.
Działka ze spadkiem a fotowoltaika
Odnawialne źródła energii są coraz popularniejszym sposobem na zaopatrzenie gospodarstwa domowego w prąd. Czy działkę ze spadkiem można wykorzystać do instalacji paneli fotowoltaicznych?
– Decydując się na instalację fotowoltaiczną na gruncie, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Kluczową sprawą jest zadbanie o to, aby w najbliższym sąsiedztwie konstrukcji nie znajdowały się wysokie obiekty, które mogłyby rzucać cień na moduły, wpływając na pracę całego systemu – tłumaczy Kamil Niemiec-Marsyé z firmy House Solutions. – Kolejnym istotnym aspektem jest obranie odpowiedniego azymutu. W przypadku konstrukcji gruntowych mamy ten komfort, że możemy skierować moduły w dowolnym kierunku. Instalacja pracuje najwydajniej, kiedy jest skierowana na południe. – dodaje.
Zaznacza również, że działka ze spadkiem nie stanowi przeciwwskazania do instalacji paneli fotowoltaicznych. Wręcz przeciwnie, jeśli skarpa skierowana jest na południe, może dawać znacznie większe możliwości, niż płaski teren.
– Konstrukcja gruntowa z reguły jest wbijana w ziemię, może być też mocowana do specjalnie przygotowanego fundamentu. Mnogość sposobów montażu sprawia, że może być montowana nie tylko na idealnie płaskich działkach, ale także na działkach z pewnym spadem – zaznacza specjalista.
Natomiast w przypadku nachylenia na stronę północną, gdzie ilość padania promieni słonecznych jest ograniczona, lepiej zdecydować się na instalację paneli na dachu od strony południa.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)