Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Działka z wadą lub niechcianymi obiektami

Działka z wadą lub niechcianymi obiektami

Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoba sprzedająca działkę odpowiada wobec kupującego za jej ewentualne wady fizyczne lub prawne.

Zgodnie z kodeksem cywilnym, osoba sprzedająca działkę odpowiada wobec kupującego za jej ewentualne wady fizyczne lub prawne.

 
Jeśli okaże się, że mimo spisanych w akcie notarialnym zapewnień zbywcy, działka nie nadaje się do zabudowy z uwagi na urządzenia podziemne (wada fizyczna) albo że jest obciążona prawami osób trzecich (wada prawna), kupujący może żądać obniżenia ceny, odstąpić od umowy lub żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady. Warto pamiętać, że uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne działki wygasają po upływie roku od zakupu działki, a za wady prawne – po roku od chwili, gdy kupujący dowiedział się o istnieniu wady.
 

 

 

 
 
 
Dość problematyczną kwestią są też niechciane obiekty na działce, np. rudera, słup energetyczny lub drzewa, których trzeba się pozbyć. Na wycięcie drzew lub krzewów w większości należy posiadać zezwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku zaś drzewa, które ma więcej niż pięć lat, trzeba wystąpić do urzędu gminy o wydanie zezwolenia. Jest ono potrzebne także wtedy, gdy drzewo jest uszkodzone lub uschnięte. Bez zezwolenia można zaś wyciąć drzewa i krzewy owocowe, z wyjątkiem tych rosnących na terenie nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Trzeba pamiętać, iż za usunięcie drzew bez zezwolenia grożą kary, których wysokość zależy od rodzaju i wielkości drzewa (obwodu pnia). Kara może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
 
 
 
Aby uniknąć problemów, lepiej nie kupować działki, na której znajdują się urządzenia utrudniające lub uniemożliwiające zabudowę. Pod ziemią mogą kryć się jednak zawsze jakieś przewody. Można to sprawdzić w zakładzie uzgodnień dokumentacji działającym przy starostwie lub w zakładach, do których należą sieci uzbrojenia. Jeśli jednak nabędziemy grunt z takimi obiektami, możemy się starać o usunięcie ich lub przeniesienie w inne miejsce, wynagrodzenie za korzystanie z gruntu lub pozwolenie na rozbiórkę.
 
 
  
Źródło: Budowlany.pl | 2009-03-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciadomy na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Białogardzkidomy na sprzedaż powiat Proszowickimieszkania na wynajem gmina Malechowolokale użytkowe na sprzedaż gmina Łomżadomy na sprzedaż w Chojnowiemieszkania na sprzedaż w Krzywejmieszkania na sprzedaż w Milewie

Deweloperzy

);