Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Działka – jak sprawdzić, czy jest budowlana?

Działka – jak sprawdzić, czy jest budowlana?
Działka – jak sprawdzić, czy jest budowlana?

Chcesz kupić działkę pod budowę domu? Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, czy działka jest budowlana! Jak to zrobić?

Kupując działkę z zamiarem postawienia na niej domu musisz upewnić się, że jest to działka budowlana. Pierwszym miejscem, w którym można to zweryfikować, jest oczywiście miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten, uchwalany na poziomie danego samorządu, określa, w jaki sposób dany teren można użytkować. Jeśli dany obszar jest działką budowlaną, to dodatkowo plan określi rodzaj oraz wysokość budynku, który można na nim wznieść. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawsze ma formę aktu prawnego. Oprócz tekstu uchwały rady gminy, dokument ten zawsze powinien zawierać rysunek, czyli stosowną mapę.

Skąd wziąć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Taki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego możesz uzyskać np. w odpowiedniej gminie. Warto też zerknąć w tym celu na stronę internetową właściwego urzędu gminy. Wiele osób decyduje się jednak skorzystać z geoportalu, który dostarczy wszystkich potrzebnych na tym etapie informacji. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na Geoportal Infrastruktury Informacji Przestrzennej i wybrać moduł krajowy. Następnie w zawartości mapy wybieramy odpowiednią warstwę i wyszukujemy konkretną działkę, np. po adresie.

Co ważne, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziesz informacje nie tylko o tym, że na danej działce można bądź nie można postawić domu jednorodzinnego. Dokument ten bowiem precyzuje, jaki obiekt spośród różnorodnych typów, może stanąć na danym gruncie. Ale nie tylko – znajdziesz w nim nawet zapis dotyczący tego, jak dany budynek powinien wyglądać. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa bowiem nawet kąt nachylenia, formę i kolor dachu, dopuszczalny wygląd elewacji i ogrodzenia budynku, a także wskazuje ewentualne ograniczenia w użytkowaniu terenu.

Warto poznać niektóre oznaczenia literowe, stosowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego:

·         MN – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna,

·         MW – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna,

·         U – zabudowa usługowa,

·         US – tereny sportu i rekreacji,

·         UC – obiekty handlowe o powierzchni ponad 2000 mkw,

·         R – tereny rolnicze,

·         RU – tereny obsługi produkcji rolnej,

·         RM – tereny zabudowy zagrodowej,

·         P – tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów,

·         PG – obszary i tereny górnicze,

·         ZN – tereny zielone objęte ochroną przyrody,

·         ZL – lasy,

·         ZD – tereny ogrodów działkowych,

·         ZZ – tereny zagrożone powodzią. 

Jak sprawdzić działkę bez MPZP?

Po pierwsze, możesz sięgnąć do rejestru państwowego, czyli – do ewidencji gruntów i budynków. Aby zapoznać się z jego zawartością, należy złożyć wniosek w urzędzie miasta i gminy lub w starostwie powiatowym. W tym celu można nie tylko pojawić się w danym urzędzie osobiście, ale i wysłać wniosek pocztą. A nawet – skorzystać z platformy ePUAP. Uwaga! Aby skorzystać z ewidencji gruntów i budynków, należy wnieść wymaganą opłatę.

Co w sytuacji, gdy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze brak? Oczywiście, wówczas również możemy zweryfikować, czy na upatrzonej działce można postawić dom jednorodzinny. Wówczas należy udać się do urzędu miasta i gminy lub starostwa powiatowego. Tam składa się wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czyli popularnej WZ-ki. Niestety, jest to usługa płatna, jeśli zależy nam na weryfikacji czyjegoś gruntu. Ale jest też dobra wiadomość – taka decyzja WZ jest bezterminowa, więc nie trzeba już później o nią występować. Chyba, że gmina podejmie decyzję o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – wówczas dany obszar może, choć oczywiście nie musi, zmienić swoje przeznaczenie.

Działka budowlana – czyli jaka?

Wiesz już, że przed rozpoczęciem budowy należy upewnić się, że dana działka jest budowlana. Czym się charakteryzuje taki teren i o co tyle szumu? Warto wiedzieć, że działka budowlana musi mieć odpowiednią powierzchnię oraz kształt geometryczny. Wszystko po to, by bez przeszkód móc postawić na niej dom. Co ważne, musi mieć też dostęp do drogi publicznej, a także wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej.

Co, jeśli upatrzony przez nas teren to działka rolna? Mamy dobrą wiadomość – można ją odrolnić, choć łatwo nie będzie. Proces ten wymaga cierpliwości i może zająć sporo czasu. Aby choć trochę sobie to ułatwić, warto zainteresować się, jakiej klasy grunt chcemy odrolnić. Jest to ważne, bowiem to właśnie od tego parametru zależy, czy będziemy zobowiązani do wniesienia opłaty. Taka konieczność występuje w przypadku gruntów klasy 1, 2 lub 3. Ziemie klasy 4-6 można odrolnić bez konieczności uiszczania wspomnianej opłaty przekształceniowej.

Zanim kupisz – wszystko dokładnie sprawdź

Na podstawie powyższych informacji łatwo wysnuć trafny wniosek, że bez znajomości przeznaczenia działki nie warto decydować się na zakup danego gruntu pod budowę domu. Co prawda czasem doprecyzowanie tego wymaga czasu i cierpliwości, jednak to konieczne. A zatem, zapoznanie się z przeznaczeniem danej działki powinno być pierwszym krokiem, który wykonasz, kupując działkę pod budowę domu.

Źródło: KRN.pl | 2023-10-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdziałki na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat M. Grudziądzmieszkania na sprzedaż powiat Łęczyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sabnielokale użytkowe na wynajem gmina Kąkolewnicamieszkania na sprzedaż w Turowiedomy na sprzedaż w Pólkiedomy na sprzedaż w Bądach

Deweloperzy

);