Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Drzemka seniora - czy jest zdrowa?

drzemka-seniora-czy-jest-zdrowa
Drzemka seniora - czy jest zdrowa?

W wyniku procesu starzenia się organizmu człowieka, pojawiają się - obok typowych, geriatrycznych schorzeń - zaburzenia snu. Z upływem lat, jak udowadniają liczni naukowcy, poziom melatonin, czyli hormonu snu, znacząco spada. Systematyczne ubytki melatoniny powodują, iż człowiek z wiekiem staje się w większym stopniu wrażliwym na zmiany o podłożu hormonalnym, czynności fizjologiczne i czynniki zewnętrzne (np. na hałas, światło czy temperaturę). Dobre samopoczucie mogą zatem zapewnić seniorowi częstsze drzemki. Poniżej wyjaśniamy, czy są one wskazane dla osób w wieku podeszłym i jak wpływają na ich ogólny stan zdrowia.

Rola snu w wieku podeszłym 
 
Sen w życiu człowieka stanowi istotny element jego codziennego funkcjonowania. Jego rola nie zmienia się również z biegiem lat ani z wiekiem danej osoby. Co więcej, sen człowieka w wieku senioralnym cechuje krótszy czas jego trwania. Aczkolwiek, jak udowadniają naukowcy, fakt ten nie ma jednoznacznych konsekwencji i nie musi wcale oznaczać mniejszego na niego zapotrzebowania - w myśl powiedzenia: "im człowiek starszy, tym mniej snu potrzebuje". Nic bardziej mylnego! Seniorzy miewają często problemy z wieczornym zasypianiem, bezsennością czy przebudzeniami w nocy. Towarzyszy temu większa senność w ciągu dnia, co powoduje u nich chęć - a nawet konieczność częstych drzemekPopołudniowa drzemka jest wówczas dla seniora okazją do regeneracji, relaksu i odprężenia. 
 
 
Dlaczego senior powinien uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia?
 
Drzemki mogą spełniać bardzo pożyteczną rolę w życiu codziennym osoby starszej. Zalety drzemki dotyczą m.in. tego, że dzięki nim seniorzy mogą znacząco zmniejszyć te zaburzenia funkcjonowania, które związane są z gorszą jakością snu nocnego (np. powodowaną ciągłymi przebudzeniami lub niemożnością zaśnięcia). Należy zdawać sobie sprawę z tego, że współcześnie drzemki stanowią stały i korzystny element zachowania, co umożliwia dobre funkcjonowanie organizmu - nie tylko w wieku podeszłym. Dzięki drzemkom możemy:
  • uzupełnić niedobory snu (spowodowane np. bezsennością),
  • zmniejszyć poziom odczuwanego stresu, 
  • zredukować napięcie emocjonalne, 
  • pobudzić kreatywność, 
  • zwiększyć wydajność,
  • poprawić pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się, 
  • dostarczyć sporą dawkę energii potrzebnej do podjęcia kolejnych aktywności w drugiej połowie dnia, 
  • wpłynąć na prawidłową pracę serca i pozostałych układów, 
  • poprawić ukrwienie mózgu i zadbać o własne zdrowie. 

 

Jak sprawić, by drzemka była skuteczna?
 
Aby drzemka w ciągu dnia była efektywna i pomogła osiągnąć wymienione powyżej cele, warto zadbać o okoliczności jej towarzyszące. Przykładowo lepiej (i zdrowiej!) drzemać na łóżku sypialnianym z wygodnym materacem (polecamy m.in. materace w Siedlcach renomowanej marki Hilding Anders) niż na mało komfortowej sofie czy niewygodnej, salonowej kanapie, z przyjemną w dotyku kołdrą i pościelą lub cienkim kocem oraz z wygodną, miękką poduszką zamiast niewielkiego jaśka czy innej niezbyt dobrze wyprofilowanej poduszki. Regeneracyjna drzemka popołudniowa powinna natomiast trwać co najmniej 10-15 minut, jednak nie więcej niż 60-90 minut. Co więcej najlepiej jest zorganizować ją w ciągu dnia, pomiędzy godziną 12:00 a 18:00 i nie później niż 3-4 godziny przed nocnym snem - a po jej zakończeniu i przebudzeniu zaleca się wykonać kilka prostych, nieskomplikowanych ćwiczeń służących skutecznej pobudce i efektywnemu powrotowi do zaplanowanych w drugiej połowie dnia czynności. 
 
Źródło: KRN.pl | 2022-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości do kupieniadomy na sprzedaż powiat Jasielskidomy na wynajem powiat Kartuskilokale użytkowe na wynajem gmina M. Lesznodomy na sprzedaż gmina Żyrakówdomy na sprzedaż w Tomaszewiedomy na wynajem w Kuligachdomy na wynajem w Olszankach

Deweloperzy

);