Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dotacje na wrocławskie zabytki

Dotacje na wrocławskie zabytki

Wrocław zawdzięcza swój urok staromiejskim kamienicom, z których większość wciąż wymaga gruntownego remontu.

Rada Miejska Wrocławia 6 lipca 2006 r. obwieściła uchwałę „w sprawie przyjęcia zasad i trybu udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków położonym na terenie Gminy Wrocław”. Projekt wcielono w życie w 2007 r. i do końca 2010 r. zostaną wyremontowane 44 kamienice. – Już w ciągu kilku ostatnich lat zainteresowanie programem było ogromne, jednak z roku na rok staje się coraz większe– zdradza Beata Flank z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Szajnochy 11

Fot. Wrocław, ul. Szajnochy 11.

Obecnie trwa piąta edycja programu i obejmuje lata 2010-2011. O dotację mogą starać się wyłącznie podmioty, które posiadają tytuł prawny do obiektu wpisanego do rejestru zabytków, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego, i nie są zaliczane do sektora finansów publicznych. Dotyczy to osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, finansujących prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy danym zabytku.

Dotacja dotyczy obiektów wpisanych jednostkowo do rejestru zabytków, czyli takich, które Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków prawomocną decyzją odnotował w rejestrze. Obiekty te łącznie, wliczając wyżej wymieniony, muszą spełniać następujące warunki: 

1) znajdują się w złym stanie technicznym;

2) posiadają istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe dla Wrocławia, w szczególności dla promowania kultury i historii miasta, oraz wzbogacają jego ofertę turystyczną i kulturalną;

3) są położone w zwartej pierzejowej zabudowie pierwotnie mieszkaniowej.

Każdy ma prawo do złożenia wniosku. Dofinansowanie obejmuje obiekty w złym stanie technicznym, na których nie zostały jeszcze przeprowadzone żadne prace konserwatorskie czy restauratorskie. Dotyczy to na przykład kamienic przy ulicy Norwida i Podwalu– oznajmia Beata Flank.

Akcja w całości jest finansowana z budżetu Gminy Wrocław. W latach 2007-2009 przekazano około 8.5 mln zł na ten cel. Dotacja może być udzielona w wysokości do 70 proc.nakładów koniecznych, ustalonych na podstawie kosztorysu inwestorskiego – Rada Miejska Wrocławia przyznaje dotacje na podstawie kosztorysów inwestorskich, jednak te bywają różne w zależności od kubatury i planowanych prac renowacyjnych, dlatego też szacowany, całkowity koszt remontowy mnoży się o procentowy udział własnościowy beneficjenta– tłumaczy Beata Flank.

Zgodnie z umową właściciel obiektu jako inwestor jest zobligowany do wyłonienia wykonawcy w ramach ustawy o prawie zamówień publicznych w drodze przetargu ograniczonego bądź nieograniczonego– dodaje. Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane mogą objąć: zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku; stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania zabytku; odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych lub ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla danego obiektu kolorystyki; odnowienie i całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych; wykonanie izolacji przeciwwilgotnościowej; oraz zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanych do rejestru.

Włodkowica 5

Fot. Wrocław, ul. Włodkowica 5.

Podmioty ubiegające się o udzielenie dotacji mogą składać wnioski do Prezydenta Wrocławia za pośrednictwem Miejskiego Konserwatora Zabytków do 31 października br. Po czym Biuro sprawdza wniosek na podstawie przedłożonej dokumentacji projektu budowlanego pod względem formalno-prawnym i rachunkowym. W razie ewentualnych wątpliwości wzywa się beneficjenta do złożenia wyjaśnień i korekty wniosku. W styczniu Prezydent Wrocławia uda się na kolegium prezydenckie, następnie na komisji Rada Miejska Wrocławia przedkłada i opiniuje wnioski. Uchwała o przyznaniu dofinansowania trafia kolejno na sesję Rady Miejskiej i ostatecznie to Radni decydują o przyznaniu dotacji. Do lutego 2011 r. procedura zostanie zakończona. I w momencie, gdy właściciel bądź wspólnota będą posiadać konieczne środki, umowa zostanie niezwłocznie podpisana. – Program dotyczący dotacji będzie trwać do momentu wyczerpania środków z budżetu miasta przeznaczonych na ten cel – informuje Beata Flank.

Źródło: KRN.pl | 2010-10-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Strzeleckilokale użytkowe na wynajem powiat Grodziskimieszkania na wynajem gmina Radlinlokale użytkowe na wynajem gmina Jastrząbmieszkania na wynajem w Ujazdówkudomy na sprzedaż w Nowej Wsi Wielkiejmieszkania na wynajem w Jasiowie

Deweloperzy

);