Domki drewniane są bardzo popularne ze względu na atrakcyjny wygląd i relatywnie niską cenę, jednak żeby służyły przez naprawdę wiele lat, warto poświęcić trochę czasu, żeby je prawidłowo zabezpieczyć. Ile pracy to wymaga i o co trzeba zadbać, żeby funkcjonalność i estetyka się nie zmieniły?
Regularna impregnacja
To, jak często należy impregnować drewno, z którego wyprodukowany jest domek drewniany, zależy w dużej mierze i od gatunku drewna, i od tego, w jaki sposób wstępnie zostało ono przygotowane przez producenta. W każdym przypadku odpowiednie informacje znajdą się oczywiście w informacjach otrzymanych przy zakupie lub na stronie
https://domkisauny.pl/kategoria-produktu/domki/. Za złotą regułę uznaje się impregnację co 3 lata, natomiast czasem zaleca się interwały skrócić do 2 lat, a przy niektórych gatunkach drewna można impregnację przeprowadzać nawet dwa razy rzadziej. Warto jednak pamiętać, że ten proces stanowi podstawowy sposób zabezpieczenia domku na lata.
Utrzymanie w czystości i zabezpieczanie uszkodzeń
Tym, o co należy dbać w sposób szczególny, jest utrzymanie zewnętrznej warstwy drewna w czystości. Również, jeśli domek zostanie uszkodzony, trzeba będzie zabezpieczyć wgniecione lub zarysowane miejsce. Wszystko dlatego, że impregnat, choć ma właściwości penetrujące, tak naprawdę nigdy nie zabezpiecza w pełni drewna na całej głębokości, więc i usuwanie potencjalnie szkodliwych plam, i uszkodzeń mechanicznych stanowi podstawę utrzymania domku drewnianego. W tym samym punkcie warto też wspomnieć o konieczności kontroli wilgotności wewnątrz – drewno, nawet jego gatunki, które w miarę dobrze znoszą wilgoć – może się po czasie odkształcać, a zapobiec temu można choćby przez regularne wietrzenie domku.
Dbałość o metalowe elementy
Jak w prawie każdej konstrukcji, także w przypadku domków drewnianych punktem, któremu należy poświęcić szczególną uwagę, jest styk kilku różnych materiałów. Nie tylko drewna z drewnem, ale na przykład miejsca osadzenia metalowych okuć drzwiowych czy wbitych w dowolnym celu gwoździ. Nie chodzi tylko o to, że stalowe elementy same w sobie mogą rdzewieć, ale i o to, że zmiana ich właściwości może przełożyć się na zmniejszenie trwałości lub zwiększenie podatności drewna na uszkodzenia. O ile sprawdzenie stanu technicznego domu można spokojnie przeprowadzić raz do roku, to tam, gdzie drewno styka się z elementami metalowymi, warto rzucać okiem znacznie częściej i jeśli trzeba, to zniszczone elementy wymieniać, a drewno zabezpieczać na bieżąco.
Sporą listę zaleceń – razem z wyszczególnionymi środkami, jakich użycie w pielęgnacji domku zaleca jego producent – można zawsze znaleźć z instrukcji i jak w wielu przypadkach instrukcje nie są szczególnie godne uwagi, tak tym razem od ich znajomości może zależeć to, jak długo będzie można cieszyć się wygodnym i ładnym domkiem drewnianym.
Źródło: KRN.pl | 2023-06-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)