W ramach przygotowania do świąt coraz częściej decydujemy się na zmiany aranżacyjne podyktowane rosnącą popularnością świątecznych dodatków.
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas spędzany w rodzinnych domach, w gronie najbliższych. Nie dziwi zatem, że szczególnie zależy nam na podkreśleniu wyjątkowości tych dni. Z tego względu decydujemy się na wprowadzenie zmian w naszym domu, czasem jest to jedynie ustawienie gdzieniegdzie drobnych ozdób, a coraz częściej poważne zmiany aranżacyjne podyktowane rosnącą popularnością świątecznych dodatków. Mimo zmieniającej się mody, a w związku z tym coraz bardziej pomysłowych dekoracji, centralnym punktem świątecznego domu bądź mieszkania wciąż pozostaje choinka. Naturalna lub sztuczna, może być dopasowana do stylu wnętrz, wyrażać indywidualne upodobania mieszkańców lub stanowić element, który swoją stylistyką narzuca wybór aranżacji pozostałych części mieszkania lub pokoju. Dekorowanie domu na czas świąt warto rozpocząć od dokładnego przeanalizowania dotychczasowego wystroju pomieszczeń, ich umeblowania i rodzaju materiałów, które w nich dominują, ponieważ powinny tworzyć spójną całość ze świątecznymi dodatkami.
Święta w stylu industrialnym
Wygląd pomieszczeń industrialnych można spróbować przełamać i ocieplić za pomocą kolorów oraz drobiazgów, takich jak stroiki świąteczne czy kwiatowe kompozycje z gwiazdy betlejemskiej. W przypadku tego typu wnętrz należy postawić na minimalizm. Ozdoby świąteczne mogą być wykonane z materiałów w chłodnej kolorystyce. Ciekawym elementem będzie wykorzystanie szkła do przygotowania świątecznej aranżacji mieszkania. Duże lustro zawieszone na ścianie pozwala osiągnąć efekt głębi, a tym samym optycznie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia. Jego ramy można ozdobić białymi lub żółtymi światełkami choinkowymi. Dekoracje będą wyglądały bardziej efektownie, jeśli na każdą lampkę nałożymy osłonę w kształcie gwiazdy, wyciętą z białego kartonu. Świąteczny wystrój wnętrz mogą również tworzyć malowidła na szle lub różnego rodzaju wzory i naklejki.
Kolorystykę ozdób dobranych do stylu industrialnego warto oprzeć na połączeniu bieli z zielenią. Dodanie złotych akcentów pozwoli ocieplić nieco pokój i podkreślić świąteczny charakter całej aranżacji. Zamiast wykonywania czy zakupu różnego rodzaju małych ozdób, w tym przypadku warto zdecydować się na jeden, ale za to wyrazisty i większy dodatek. Może nim być anioł wykonany z materiałów przemysłowych, ze stalowych rurek czy prętów podświetlonych lampkami choinkowymi lub instalacja w kształcie renifera przygotowana w podobny sposób – podpatrzona w skandynawskich wnętrzach. Tak jak w każdym świątecznym domu, w centrum pomieszczenia powinna znajdować się choinka, która będzie dobrze wyglądać na tle biało-zielonej kolorystyki pozostałych elementów ustawionych w pokoju. Ze względu na nastrój, który chcemy stworzyć podczas świątecznej kolacji, warto ustawić w pomieszczeniu więcej naturalnej zieleni. Stroiki świąteczne wykonane z sosny czy jodły ozdobione szyszkami i płatkami sztucznego śniegu nie będą przytłaczać domowników swoim przepychem, ale pozwolą poczuć magię świąt. Często spotykanym połączeniem we wnętrzach industrialnych jest zestawienie cegły z betonem. W naszej świątecznej aranżacji można wykorzystać te materiały jako tło dekoracji. Prostą i dobrze komponującą się z charakterem otoczenia ozdobą będzie np. zawieszenie na sznurku lub druciku bombek choinkowych w różnych kształtach. To, czego przede wszystkim należy unikać, gdy zdecydujemy się w okresie świątecznym zachować industrialny charakter pomieszczenia, to stylistyka nawiązująca do mody zaczerpniętej ze Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza jej skłonności do przesady.
Z dużo większą swobodą można potraktować wnętrza eklektyczne. Dobierając świąteczne dodatki, aby zachować umiar, dla ułatwienia można skupić się na charakterystycznych elementach stylu, który dominuje w mieszkaniu bądź domu.
Rustykalny charakter świątecznych wnętrz
Jeśli domownikom zależy przede wszystkim na podkreśleniu rodzinnego charakteru świąt, dobrym rozwiązaniem będą ręcznie wykonane ozdoby, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Im więcej kolorów zagości w naszych czterech kątach, tym lepiej. Warto odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa i sięgnąć po motywy symboliczne. Szczególne znaczenie będą miały elementy nawiązujące do tradycji i religijnego wymiaru Świąt Bożego Narodzenia. Ustawienie małej szopki tuż przy choince, by wraz z nią tworzyła świąteczną kompozycję, lub wyeksponowanie jej w oddzielnej części pokoju, to pomysł pasujący zwłaszcza do wnętrz rustykalnych. Jeśli mamy w domu kominek, można przyozdobić go czerwonymi skarpetami na symboliczne prezenty. Oryginalnym sposobem na wykorzystanie tego popularnego motywu świątecznych aranżacji wnętrz będzie zastąpienie czerwieni grubymi wełnianymi skarpetami różnej długości, niekoniecznie w tej samej kolorystyce, ale za to ze świątecznymi naszywkami, barwnymi guzikami, papierowymi płatkami śniegu, gwiazdkami, naklejkami czy innymi ozdobami. Prostym, ale efektownym dodatkiem będzie też np. papierowy abażur w kształcie choinki z wyciętymi gwiazdami, przez które przebija się światło lampy. W ten sposób można wprowadzić świąteczną atmosferę do dziecięcego pokoju.
We wnętrzach rustykalnych dobrze prezentują się wszelkiego rodzaju tkaniny, zasłony czy narzuty. Warto w takim razie zainwestować w obrusy i serwetki w kolorze czerwonym czy zielonym lub ze świątecznymi akcentami, które pasują przede wszystkim do drewnianych mebli. W przeciwieństwie do mieszkań w stylu industrialnym, tym razem należy zadbać o przytulny charakter wnętrz. Pomogą w tym czerwone bombki choinkowe, cukierki zawieszone na choince, jemioła doczepiona do żyrandola czy przyozdobione żurawiną stroiki ustawione na stołach. Sklepy oferują ponadto szeroki wybór świątecznych figurek, które można ustawić na regałach, stołach lub kominku. Te zabawne i kolorowe podkreślą radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, masa solna czy włókna abaki, mogą z kolei wydać się bardziej neutralne, a w przypadku mieszkań rustykalnych stanowić uzupełnienie pozostałych dodatków utrzymanych w podobnym stylu.
Przede wszystkim umiar i elegancja
Świąteczne aranżacje często okazują się nie tylko wyrazem indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń właścicieli domów lub mieszkań. W coraz większym stopniu kierujemy się modą i podążamy za aktualnymi trendami. Od lat w okresie świątecznym najsilniej oddziałuje na polskie wnętrza stylistyka amerykańska. Dekorujemy domy tak jak galerie handlowe - z dużą ilością dodatków i imponującymi iluminacjami. Inspiracje zaczerpnięte z innych krajów mogą być jednak mniej kosztowne, ale równie atrakcyjne. Przykładowo, stałym motywem wystroju holenderskich mieszkań są kartki świąteczne ustawiane lub rozwieszane w niemal każdym pokoju. Mają przypominać o życzeniach składanych najbliższym. Można przygotować z nich kompozycje, które przyozdobią ściany, półki, okna, a nawet drzwi. Z Grecji warto natomiast czerpać inspiracje kolorystyczne i zamiast barw tradycyjnie kojarzonych ze świętami, wykorzystać we wnętrzach różne odcienie błękitu. W wielu domach najważniejszą kwestią braną pod uwagę podczas organizowania świątecznych uroczystości nadal pozostaje klasyka i elegancja.
Odpowiedni dobór kolorów i materiałów pozwoli uniknąć zbytniej dosłowności i narzucania domownikom znanej symboliki. Wyjątkowości może dodać wnętrzom konsekwentne łączenie złota z czerwienią. Te same barwy, które zdobią choinkę, stanowiącą centralny punkt salonu, powinny wyróżnić pozostałe elementy pomieszczenia. Mieszkanie wyda się bardziej klimatyczne, jeśli do aranżacji wykorzystamy świece, oryginalne świeczniki lub lampiony. Pozostałe ozdoby powinny być jedynie subtelnym dodatkiem do świątecznego drzewka i bogato udekorowanego stołu, które - niezależnie od wystroju całego mieszkania - zazwyczaj w pierwszej kolejności przyciągają spojrzenia domowników i gości.
Źródło: KRN.pl | 2013-12-16
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)