Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dom i ogród, jedna historia

Dom i ogród, jedna historia

Zachowanie równowagi we wszystkim co nas dotyczy i co nas otacza daje poczucie wewnętrznego spokoju i bezpieczeństwa.

Zachowanie równowagi we wszystkim co nas dotyczy i co nas otacza daje poczucie wewnętrznego spokoju i bezpieczeństwa. I jakkolwiek osiągnięcie pełnej harmonii w życiu nie zawsze zależy wyłącznie od nas, warto skupić się na tym, na co mamy wpływ i co oddziałuje na nas każdego dnia - nasze najbliższe otoczenie. Urządzone zgodnie z naszym charakterem i uporządkowane - również stylistycznie, jest sprzymierzeńcem, zapewnia dobre samopoczucie i pozwala pełniej się zrelaksować.
 
Projektując dom, warto pomyśleć o tym, aby jego poszczególne elementy do siebie pasowały, ostrożnie dobierajmy dekoracje i unikajmy nadmiaru kontrastów. Nie tylko detale wystroju powinny pasować do mebli a kolor i faktura ścian do podłogi. Dobrze gdy podłoga w salonie harmonizuje z tą na przylegającym do niego tarasie. Idealną harmonię osiągniemy wówczas, jeśli otoczenie domu będzie swoistym przedłużeniem wnętrza tzn. jego aranżacja zostanie utrzymana w takiej samej lub przynajmniej podobnej stylistyce, co wnętrze budynku.
 
 
Fot. 1. Piazza solaro i sheridan mint.
 
Planując jasne, przestronne i eleganckie wnętrza w klasycznym francuskim stylu, warto kierować się podobną ideą projektując ogród. Doskonale będzie on harmonizował z całością, jeśli znajdą się w nim piękne, dość wyszukane rośliny, stanowiące regularne kompozycje, zwykle układające się symetrycznie wzdłuż głównej alejki biegnącej wzdłuż ogrodu. Ważne, aby w tym przypadku szczególnie zadbać o jej kolorystykę. Kostka brukowa Piccola w kolorach bianco carrara i nero podkreśli urok takiego ogrodu. Zwykle dużą ozdobą takiej kompozycji jest też bogactwo kształtów i rozmiarów roślin, które często są też efektownie przystrzyżone. Daje to poczucie idealnego porządku w otoczeniu domu.
 
 
Fot. 2. Piccola w kolorze nero i bianco carrara.
 
Być może łatwiej będzie stworzyć nowoczesną „góralską chatę” czy leśniczówkę, gdzie ich rustykalny styl jest nam zwykle znacznie bliższy i lepiej znany. Wówczas do wnętrz bogatych w prawdziwe drewno, wystarczy dopasować to, co znajdzie się za oknem. Tam również najważniejsze będą materiały naturalne. Taras i schodki ułożone z piaskowo-beżowej oraz szaro-antracytowej kostki Romano z pewnością świetnie połączy się stylistycznie w jedną harmonijną całość, zarówno z domem w stylu zakopiańskim, jak i otaczającą go niezwykłą bujną przyrodą.
 
Jeśli myślimy o eleganckim wnętrzu w stylu angielskim, musimy brać pod uwagę meble i wyposażenie najwyższej jakości, dla którego tłem są dekoracyjne motywy na tapetach, tkaninach czy porcelanie. To właśnie z natury styl ten czerpie tak charakterystyczne dla niego kwiatowe i roślinne detale i ornamenty. Z domu najczęściej wychodzi się tu wprost do ogrodu. Pieczołowicie wypielęgnowaną zieleń doskonale podkreślą ciepłe barwy tarasu i alejek ogrodowych. Piaskowo-beżowy Natulit, który podkreśla klasyczny styl budynku i jego pieczołowicie wypielęgnowanego otoczenia – jest dobrym przykładem wpisania się w ten klimat.
 
 
Fot. 3. Natulit piaskowo-beżowy.
 
Dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i prostotę, z pewnością najbardziej odpowiednie będą nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Ich urok zwykle podkreślany jest nieskomplikowaną formą i doskonałą jakością materiałów, z jakich wykonane są przedmioty będące wyposażeniem domu. Zwykle w takich miejscach dominuje jeden mocny akcent, którym może być kolor ściany czy też dywanu. W podobnym klimacie jest zwykle urządzony ogród. Jest to najczęściej miejsce o prostym układzie, gdzie króluje zasada „im mniej tym lepiej”. Brak tam jakichkolwiek nieistotnych szczegółów. W ogrodach urządzonych w stylu nowoczesnym dominują czyste barwy i proste, geometryczne kształty wszystkich elementów. Dlatego tak dobrze wkomponowały się tu płyty tarasowe Venetia w kolorze verno. Rośliny w takim miejscu mają zwykle architektoniczny pokrój i masywne liście. Wyróżniają się też świeżością i czystością barwy kwiatów lub liści.
 
 
Fot. 4. Venetia verno.

 Jednak jakikolwiek styl wybierzemy, warto pamiętać, że ogród jest nieodłączną częścią budynku mieszkalnego. Zielona przestrzeń powinna być do niego dopasowana nie tylko kolorystycznie, ale również być zgodna co do jego formy i stylu. Chodzi bowiem o to, aby ogród stanowił niejako przedłużenie domu. Aby wychodząc na dwór, miało się wrażenie, że przechodzi się do kolejnego, podobnie urządzonego pokoju. Wówczas z pewnością stanie się on przestrzenią sprzyjającą doskonałemu odpoczynkowi ciała i umysłu.

Źródło: Budowlany.pl | 2010-11-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemlokale użytkowe na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Olsztynmieszkania na sprzedaż powiat Choszczeńskimieszkania na sprzedaż gmina Krapkowicelokale użytkowe na wynajem gmina Stargard Szczecińskidomy na wynajem w Witkowiźniedomy na wynajem w Podwólczancedomy na wynajem w Miedznej Murowanej

Deweloperzy

);