Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dokładne określenie wartości mienia – dlaczego jest tak ważne?

Dokładne określenie wartości mienia – dlaczego jest tak ważne?

Wartość ubezpieczanego domu lub mieszkania bezpośrednio przekłada się na wysokość składki. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym zapłacimy więcej. Jednakże suma ubezpieczenia ma wpływ nie tylko na wysokość składki, ale także odszkodowania.

 

Wartość ubezpieczanego domu lub mieszkania bezpośrednio przekłada się na wysokość składki. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym zapłacimy więcej. Z tego względu naturalne wydaje się szukanie oszczędności w tym obszarze. Zaniżenie wartości nieruchomości wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Nic jednak nie pozostaje bez konsekwencji. Suma ubezpieczenia ma wpływ nie tylko na wysokość składki, ale także odszkodowania.  
 
Niedoubezpieczenie i nadubezpieczenie
 
W terminologii ubezpieczeniowej, sytuacja, kiedy mienie jest ubezpieczone na niższą sumę  niż rzeczywista jego wartość, nazywa się niedoubezpieczeniem. Gdy jest na odwrót, wówczas mamy do czynienia z tak zwanym nadubezpieczeniem. Obie sytuacje są niekorzystne i dlatego należy ich unikać.  
 
Zasada proporcji
 
W przypadku niedoubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeń zazwyczaj stosują zasadę proporcji. Co to znaczy? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Wyobraź sobie, że ubezpieczyłeś swoje mieszkanie na 400 tysięcy złotych. W rzeczywistości jest ono jednak warte 500 tysięcy złotych. Po dwóch miesiącach w przypadku zdarzenia losowego mieszkanie zostało zniszczone w 50%. Spodziewasz się zatem otrzymać połowę wartości mieszkania, czyli 250 tysięcy złotych odszkodowania. Nic bardziej błędnego. W tym miejscu wkracza zasada proporcji. Towarzystwo wypłaci Ci tylko 200 tysięcy złotych (4/5*250 tys zł). Początkowa niewielka oszczędność na składce okazała się w przypadku szkody dosyć kosztowna. A jak jest w przypadku nadubezpieczenia? Wydawać by się mogło, że wystarczy zawyżyć wartość nieruchomości, zapłacić trochę większą składkę i zarobić w przypadku szkody. Tak się jednak nie stanie. Zasada proporcji nie działa, gdy mamy do czynienia z nadubezpieczeniem. Wówczas jest wypłacana tylko rzeczywista wartość szkody.
 
Wznowienie polisy
 
Jak widać z powyższego przykładu, nie warto zaniżać wartości domu lub mieszkania. Nie warto także zawyżać sumy ubezpieczenia. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy robimy to nieświadomie. Najczęściej zdarza się to podczas wznawiania polisy. Trzeba mieć wówczas na uwadze, że ceny mieszkań i domów zmieniają się z roku na rok. Przedłużając ubezpieczenie warto dostosować sumę z poprzedniej polisy do aktualnej wartości nieruchomości. W tym przypadku nie warto ani przepłacać, ani oszczędzać na składce.
 

 

 

Źródło: ubezpieczenie.com.pl | 2009-08-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania na zamianękamienice na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Jeleniogórskidomy na sprzedaż powiat Mrągowskimieszkania na sprzedaż gmina Zębowicedomy na wynajem gmina Baborówdomy na sprzedaż w Skotnikach Dolnychdomy na wynajem w Myszkachdomy na wynajem w Chojno-Błota Wielkie

Deweloperzy

);