Wiele osób każdego dnia zastanawia się, jak duże znaczenie ma jego wizerunek w obecnej pracy, a także jaką rolę może odgrywać podczas poszukiwania nowego zatrudnienia. Dość sporą. Wiele osób myśli, że wystarczy jedynie odpowiednia wiedza albo dobra prezencja. Nic z tych rzeczy. Ważne jest i jedno i drugie i to właśnie z tym związane jest pojęcie wizerunku. Dobry odbiór Twojej osoby to szansa na sukces. Dowiedzmy się zatem coś więcej na ten temat!
Jak należy rozumieć pojęcie wizerunek?
Na samym początku skupmy się na samym pojęciu wizerunku. Co ono oznacza? Wizerunek to wyobrażenie, jakie będą mieć o Tobie inne osoby, czyli innymi słowo to, w jaki sposób postrzega Cię społeczeństwo. Istnieje również pojęcie wizerunku zawodowego, czyli tutaj chodzi o odbiór w kontekście pracy, umiejętności czy też kompetencji. W dzisiejszym świecie to element bardzo istotny i może wpłynąć na powodzenie zawodowe.
Czy wizerunek w pracy ma duże znaczenie?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna i brzmi ona - tak! Wizerunek w pracy ma ogromne znaczenie, gdyż ma znaczący wpływ na wiele aspektów życia zawodowego. Niekiedy decyduje o tym, czy zostaniesz zatrudniony na danym stanowisku. Powiązana jest z tym też możliwość awansu, aż po ocenę Twoich umiejętności przez innych. Wizerunek w pracy niekiedy też wpływa na własną samoocenę oraz zmotywowanie do dalszego rozwoju zawodowego. Wszystko przez to, że powiązany jest często z wiedzą oraz umiejętnościami.
Dlaczego wizerunek w pracy ma takie znaczenie? Oto kluczowe aspekty
Przede wszystkim umacnia wiarygodność
Dobry wizerunek przekłada się na postrzeganie Cię jako wiarygodnej osoby. Gdy Twój pracodawca albo współpracownicy widzą Cię jako osobę odpowiedzialną, rzetelną oraz kompetentną, to z pewnością będą bardziej skłonni do współpracy.
Poprawa relacji interpersonalnych
Wszyscy jesteśmy często oceniani na podstawie tego, jak się prezentujemy, czyli jak wyglądamy, jak się ubieramy, jak się zachowujemy. W praktyce oznacza to więc, że dbanie o swój wizerunek może pomóc w nawiązywaniu dobrych relacji z innymi, a także mieć wpływ na pozytywny odbiór. Zatem poza umiejętnościami zwracaj też uwagę na aspekty wizualne swojej prezencji.
Lepszy odbiór przez klientów
Gdy pracujesz na stanowisku, które powiązane jest z kontaktem z klientem, to Twój wizerunek może także zdecydować o tym, czy klient zdecyduje się nawiązać współpracę i Ci zaufa.
Budowanie wizerunku eksperta – jak to zrobić?
Jednym z popularniejszych sposobów na wzmocnienie swojego wizerunku zawodowego jest budowanie wizerunku eksperta w swojej dziedzinie. Jeśli i Ty chciałabyś to robić, to poznaj kilka sprawdzonych sposobów. Oczywiście na samym początku pamiętaj o odpowiedniej dawce wiedzy, kursach i warsztatach.
- Publikacje/prowadzenie social mediów
Udzielanie się w mediach społecznościowych jest coraz popularniejsze. Prowadź zatem kanał na YouTube, postaw na Instagrama – wszystko zależy od specyfiki Twojej branży, jak również tego, co chcesz przekazać. Pamiętaj, jednak aby stworzyć konkretny content plan i treść była powiązana z sektorem, który jest Twoją domeną.
- Stwórz własną stronę internetową
Własna strona internetowa to również świetnie miejsce do dzielenia się wiedzą. Możesz postawić na bloga lub materiały video, które pozwolą odbiorcą zyskać nową wiedzę.
- Publikuj artykuły
Jeszcze inne rozwiązanie to tworzenie i publikację artykułów na stronach branżowych lub w czasopismach związanych z Twoją działalnością. Sprawi to, że Twoje nazwisko będzie rozpoznawalne, a Ty sporo na tym zyskasz.
Wejdź na
Pracuj.pl i wybierz dla siebie perfekcyjną posadę!
Podsumowanie
Pamiętaj, że budowanie wizerunku zawodowego to proces, który wymaga sporo czasu i zaangażowania. Jednak im więcej wysiłku włożysz w zadbanie o swój wizerunek w pracy, tym większe korzyści przyniesie Ci to w przyszłości, zarówno pod względem satysfakcji zawodowej, jak i materialnej. Ma to spore znaczenie szczególnie na tak konkurencyjnym rynku pracy!
Źródło: KRN.pl | 2023-06-12
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)