Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dlaczego kominek elektryczny nigdy nie zastąpi tradycyjnego?

Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze
Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze

Współczesna branża kominkowa jest bardzo zróżnicowana. Na przestrzeni lat przeszła swoistą transformację i obecnie zadziwia różnorodnością. Po pierwsze, znane od wielu dekad kominki otwarte powoli wychodzą z użycia. Są niepraktyczne oraz drogie w utrzymaniu.

Zastąpiły je bardziej funkcjonalne alternatywy w postaci wkładów kominkowych oraz kominków wolnostojących (np. marki Defro Home). Na rynku pojawiły się też inne opcje. Mowa tu o biokominkach i kominkach elektrycznych. Czy cieszą się one dużym zainteresowaniem? Z pewnością takie rozwiązania mogą odpowiadać potrzebom wielu klientów, jednak pozycja tradycyjnych wkładów kominkowych jest na tę chwilę niezagrożona. Kominki zasilane drewnem posiadają szereg zalet. Niestety, ich elektryczne odpowiedniki , ze względu na swoją specyfikę i budowę nie są w stanie przynieść tylu korzyści użytkownikom. Ograniczenia eksploatacyjne kominków elektrycznych są znaczne. W większości przypadków pełnią one tylko funkcję dekoracyjną. Wkłady kominkowe są przeciwieństwem tego i oferują szeroką gamę zastosowań. Kominki opalane drewnem i kominki elektryczne to dwa zupełnie inne urządzenia. Mimo to, że warianty elektryczne są często kreowane na ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, to można być pewnym, że nigdy w pełni ich nie zastąpią. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy podstawowe kwestie różniące oba rozwiązania.

 

Możliwości grzewcze

Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze. Kominki zasilane drewnem mogą być wyposażone w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. W taki sposób otrzymujemy źródło ciepła, które doskonale sprawdzi się jako wsparcie dla systemu grzewczego.

Kominek z płaszczem wodnym to system zintegrowany z instalacją grzewczą budynku. Woda jest ogrzewana w płaszczu okalającym palenisko. Następnie jest transportowana do grzejników lub podłogówki. Sprawdza się to głównie w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Takie rozwiązanie eliminuje konieczność uruchamiania głównego źródła ciepła. W ten sposób generujemy oszczędności. Dlaczego? Koszt wytworzą 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Jest to najniższa wartość na rynku. Z tego wynika, każdy moment kiedy wytwarzamy energię za pomocą kominka, generuje oszczędności.

System dystrybucji gorącego powietrza jest nieco innym rozwiązaniem. Jest on oparty o system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Powietrze ogrzane w kominku jest nimi dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać grawitacyjnie lub przy pomocy wentylatorów. W pomieszczeniach montowane są anemostaty nawiewne, przez które wywiewane jest powietrze. System dystrybucji gorącego powietrza spełnia podobną funkcję do kominka z płaszczem wodnym, z tą różnicą, że nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

 

Niepowtarzalny klimat

Kolejną różnicą między kominkiem elektrycznym a tradycyjnym jest możliwość stworzenia wyjątkowego klimatu w długie zimowe wieczory. Urządzenie elektrycznie nigdy nie zastąpi efektów wizualnych, które towarzyszą procesowi spalania. Przyjemne ciepło emanujące z wkładu kominkowego (największy wybór nowoczesnych kominków Defro Home) i dźwięk trzaskającego drewna to z pewnością aspekty, które należą do największych zalet wkładów kominkowych. 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (7)

Anita ⋅ 30-01-2022 | 11:52

Rodzice mają gazowy i szczerze to doskonale zastapił tradycyjny - rodzice są już w takim wieku, ze chodzenie po drewno i dokładania zaczyna sprawiać im trudność, a gazowy bezobsługowy jest praktycznie. Sami mają właśnie wkład wspomnianego Defro i wizualnie drewna ceramiczne wyglądają bardzo realistycznie.

szymon L ⋅ 16-01-2022 | 16:49

ja mam przekrój kominków i gazowe i tradycyjne i wszystkie spełniają swoją rolę tylko gaz jest mniej brudzący niż drewno ale tak dokładnie co kto lubi :) oba rodzaje od polskiego producenta z centralnej polski nie piszę marki aby nie narażać się na Banna:)

Przemek ⋅ 16-01-2022 | 12:22

ważna jest tez kasa za wkład i defro nie jest w cale takie tanie ale cena za dobry produkt to cena za dobry produkt defro czy na drewno czy na gaz to zawsze defro - marka z historią i marka któ®a dba o klienta

Zosia ⋅ 12-01-2022 | 11:21

Ważne, żeby asortyment był zróżnicowany - bo każdy ma inne kryteria wyboru. Brawo Defro!

Bożena ⋅ 11-01-2022 | 20:13

Dla mnie kominek gazowy to super rozwiązanie - po 1. jako drugie żródło ciepła w domu - głównie w okresach przejściowych jesień i wiosna, po 2. bezobsługowość gazówki bije na głowę kominki tradycyjne. Obecnie producenci - jak chociaż wywołane poniżej w komentarzach Defro produkują tak realistyczne ceramiczne wkłady imitujące drewno, że trudno rozróżnić czy to gazowy czy tradycyjny.

Andrzej ⋅ 29-12-2021 | 14:57

użytkuję kominek na drewno od Defro i pomimo sprzątania jestem bardzo zadowolony. ale co kto lubi

januszsob73 ⋅ 17-12-2021 | 15:33

mam kominek gazowy od defro i jestem bardzo zadowolony! polecam!

Pokaż wszystkie komentarze (7)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęhale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Ryckimieszkania na wynajem powiat Kościerskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Irządzedomy na sprzedaż gmina Inowrocławdomy na sprzedaż w Ceberzemieszkania na wynajem w Giętlewiemieszkania na wynajem w Jaszczerek

Deweloperzy

);