Chociaż ponad połowa osób, które wzięły udział w przeprowadzonym przez portal KRN.pl badaniu dotyczącym wpływu nazwy na decyzje zakupowe klientów, stwierdziło, że nazwa, nie ma większego znaczenia, to analiza nazw kolejnych inwestycji pokazuje, że kiedy mowa o inwestowaniu w nieruchomości, każdy – nawet najmniejszy – detal jest istotny.
Chociaż ponad połowa osób, które wzięły udział w przeprowadzonym przez portal KRN.pl badaniu dotyczącym wpływu nazwy na decyzje zakupowe klientów, stwierdziło, że nazwa, nie ma większego znaczenia, to analiza nazw kolejnych inwestycji pokazuje, że kiedy mowa o inwestowaniu w nieruchomości, każdy – nawet najmniejszy – detal jest istotny. W tym tygodniu spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co wspólnego z inwestycjami mają... moce nieczyste. W tym celu przyjrzymy się nazwom: „Na Skale”, „Osada Czorsztyn”, „Magiczne Wzgórze”.Śladami Mistrza Twardowskiego
Jedną z najbarwniejszych postaci, która cieszy się po dziś dzień zainteresowaniem, jest Pan Twardowski. Miał on – według legendy – zamieszkiwać Kraków w XVI w. Obecności czarnoksiężnika w grodzie Kraka zawdzięcza swoją nazwę niezwykle urokliwe miejsce, położone niedaleko Wisły w okolicach Pychowic, czyli Skałki Twardowskiego, gdzie miała mieścić się pracownia Mistrza. Wedle podań, zapisał się on się w pamięci potomnych takimi sztuczkami, jak pływanie po Wiśle bez wiosła i żagli w górę rzeki, jazda na kogucie czy przemienienie służącego w pająka. Swoje nadprzyrodzone zdolności zawdzięczał paktowi z diabłem, któremu zaprzedał duszę w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. Ale wróćmy do współczesności. Przy ul. Pietrusińskiego powstaje inwestycja firmy Art. Development Apartamenty „Na Skale”, która swoją nazwę zawdzięcza bliskiemu sąsiedztwu Skałek Twardowskiego. „Budowanie jest naszą pasją, budowanie jest dla nas sztuką” – to motto przyświeca naszej firmie począwszy od wyboru nazwy dla nowo powstałej inwestycji, a skończywszy na najdrobniejszym detalu architektonicznym – podkreśla Kinga Polak z Art. Development. Firmie zależało nie tylko na zaakcentowaniu, że jej inwestycja znajduje się nieopodal legendarnej siedziby bohatera podań ludowych, lecz także na nawiązaniu do twórczości Pieta Mondriana, artysty, którego dzieła odcisnęły piętno na wielu dziedzinach XX-wiecznej sztuki. Wszystkie nasze inwestycje nawiązują swym wyglądem architektonicznym, bądź drobnym szczegółem do nazwy, jaką posiadają. Przykładem takim są Apartamenty „Na Skale”, które kolorystyką oraz formą odwołują się do twórczości Pieta Mondriana – dodaje Kinga Polak.
Nad Jeziorem Czorsztyńskim
W malowniczej miejscowości położonej nad Jeziorem Czorsztyńskim, u podnóża zabytkowego zamku, powstaje „Osada Czorsztyn” firmy Wawel Service. Nazwa inwestycji może przywodzić na myśl skojarzenia z przedstawioną w filmie Nighta Shyamalana „Osada” urokliwą okolicą, której skupieni na pracy mieszkańcy wiodą pełne harmonii życie. Sielanka XIX-wiecznych osadników jest jednak pozorna. Bohaterów filmu nękają bowiem zamieszkujące pobliskie lasy istoty. Miejmy jednak nadzieję, że podobieństwo czorsztyńskiej i pensylwańskiej osady kończy się na nazwie. Zwłaszcza że – zgodnie z miejscowymi podaniami – w rejonach Czorsztyna grasował czart, który uprzykrzał życie okolicznej ludności. Wyjątkowe walory okolicy w postaci pięknego jeziora i masywów górskich wymusiły na nas stworzenie niebanalnej bryły osiedla oraz nadanie mu niepowtarzalnego klimatuklimatu – opowiada Rafal Krzywda, gospodarz „Osady”. Podkreśla on także, że Wawel Service dołożył wszelkich starań, by zachować klasyczny układ zabudowy dla staropolskich osad: Poświeciliśmy dużo pracy i uwagi, aby nasza inwestycja wkomponowała się idealnie w kulturę i historię tego miejsca, wnosząc jednocześnie powiew luksusu, komfortu i wygody.
Faktycznie, istnieje duża szansa, że inwestycja ta spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. W skład „Osady Czorsztyn” wejdą 22 domy ułożone w porządku przypominającym zabudowę najstarszych polskich osad, w tym – oczywiście – grodu biskupińskiego. Jako że w sercu osiedla znajdzie się m. in. basen oraz szałas z paleniskiem, będą istniały tu również warunki dogodne dla pielęgnowania więzi sąsiedzkich.
Magia Wawelskiego Wzgórza
Atrakcyjne położenie jest także atutem osiedla „Magiczne Wzgórze” powstającego w podkrakowskich Węgrzcach. Inwestycja pojawi się w miejscu, z którego roztacza się widok na Wzgórze Wawelskie. Wawel jest uważany przez wiele osób za magiczne miejsce, ponieważ – według ezoteryków – właśnie tam znajduje się jedna z czakr Ziemi, związana z Jowiszem. Filozofia hinduska zakłada istnienie siedmiu energetycznych centrów – czakramów – dających niezwykłą moc. Umiejscowione są one w najróżniejszych częściach świata – od Delhi poczynając, poprzez Rzym, Jerozolimę, na Krakowie kończąc. Na nazwę inwestycji firmy Euro-Projekt wpłynęło również bezpośrednie sąsiedztwo historycznego układu zadrzewień z 1914 r., którymi porośnięty jest Fort Łysa Góra. Zniszczenia, jakim ulegał kompleks fortu zlokalizowany na wzgórzu, natura maskowała przez powojenne lata bogatą roślinnością, która w żywiołowy sposób uzupełniała pierwotne nasadzone układy zieleni maskującej obiekt – opowiada Aneta Kowalik z biura firmy. – Wszystko to doprowadziło do powstania magicznej enklawy pełnej uroku i niepowtarzalnej atmosfery, która zainspirowała Zarząd Spółki EURO-PROJEKT do pomysłu nadania kompleksowi mieszkalnemu nazwy „Magiczne Wzgórze”.
Realizację pierwszego etapu inwestycji, w skład której weszło dziesięć domów w zabudowie szeregowej pod nazwą „Magiczne Wzgórze” ukończono w 2006 r. Drugi etap obejmie 70 lokali mieszkalnych w wielorodzinnej niskiej zabudowie tarasowej.
Przykłady wyżej opisanych inwestycji dowodzą, że za pośrednictwem nazwy można zaakcentować atrakcyjność inwestycji. Połączenie walorów krajobrazowych z ludowymi podaniami często daje interesujący efekt. Jest to szczególnie ważne, ponieważ – jak podkreśla Rafał Krzywda, gospodarz „Osady” – klienci coraz częściej mają wysokie wymagania estetyczne oraz oczekują od swojego domu wyjątkowego charakteru i klimatu. A nazwa bez wątpienia przyczynia się do budowania wizerunku danej inwestycji.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)