Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Deweloperzy niechętnie rozpoczynają nowe inwestycje. Czeka nas kryzys mieszkaniowy?

deweloperzy-niechetnie-rozpoczynaja-nowe-inwestycje-czeka-nas-kryzys-mieszkaniowy
Deweloperzy niechętnie rozpoczynają nowe inwestycje. Czeka nas kryzys mieszkaniowy?

Jak wynika z danych GUS w listopadzie bieżącego roku deweloperzy rozpoczęli aż o 43 proc. mniej inwestycji mieszkaniowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ciągu 11 miesięcy 2022 r. powstało natomiast o 45 000 mniej nowych mieszkań. Co wywołało ten spadek?

Rynek nieruchomości mieszkaniowych mierzy się ze sporym przestojem, na który wpłynęło wiele czynników. Specjaliści z HRE Investment szacują, że jego skutki najsilniej odczujemy w 2024 r., gdy liczba nowych lokali do oddania będzie znacznie mniejsza, niż popyt na nie.
 

Coraz mniej nowych inwestycji deweloperskich

 
Z danych GUS wynika, że listopad jest kolejnym miesiącem, w którym zanotowano znaczny spadek nowych budów. Liczba inwestycji w całej Polsce wyniosła zaledwie 7 400. Jest to wynik o prawie 45 proc. gorszy, niż przed rokiem. Tym samym jest to najsłabszy wynik od 2016 r. Znacznie lepsze statystyki notowano nawet w 2020 r., w czasie pandemii. 
 
Co więcej, specjaliści zakładają, że cały 2022 r. branża zamknie rekordowo złym wynikiem – w ciągu 11 miesięcy bieżącego roku rozpoczęto aż o 45 000 mniej inwestycji, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak dużej dysproporcji nie da się nadrobić w ciągu zaledwie jednego miesiąca.
 
Warto zwrócić uwagę także na spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę – w listopadzie bieżącego roku było ich niewiele ponad 13 000, co daje wynik o 7,7 proc. słabszy, niż przed rokiem. 
 

Co wywołuje przestój na rynku nieruchomości mieszkaniowych? 

 
Na zastój na rynku nieruchomości wpływ ma wiele czynników. Za najważniejszy z nich należy uznać rekordowo wysoką aktywność deweloperów w ubiegłym roku. W 2021 r. osiągnięto historyczne wyniki zarówno w kwestii ilości rozpoczętych inwestycji, jak i oddanych do użytku nieruchomości. 
 
Dodatkowo dużym hamulcem dla deweloperów jest obecna sytuacja gospodarcza w kraju. Szalejąca inflacja i wysokie stopy procentowe spowodowały, że wielu potencjalnych kupców odkłada myśl o zakupie własnego M na tzw. lepsze czasy. Obecnie znacznie trudniej również uzyskać kredyt hipoteczny, który jest najczęstszym sposobem finansowania zakupu nieruchomości w naszym kraju. Sytuacji nie poprawiają także wciąż utrzymujące się na wysokim poziomie ceny nieruchomości z rynku pierwotnego.
 

Dodatkowe koszty, jakie spadają na deweloperów, hamują inwestycje?

 
Istotnym czynnikiem wpływającym na przestój na rynku nieruchomości mieszkaniowych jest nowelizacja ustawy deweloperskiej, która weszła w życie 1 lipca 2022 r. Wprowadziła ona nowe koszty związane z koniecznością opłacania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, które muszą teraz ponosić deweloperzy. Nie dziwi więc, że są oni mniej skłonni do rozpoczynania kolejnych budów, a zamiast tego wolą szybciej zakończyć już trwające inwestycje. 
 
Jeśli więc jakiś deweloper planował rozpocząć sprzedaż mieszkań w bieżącym roku, to miał powód, aby przesunąć start projektu z drugiego półrocza na pierwsze. Gorsze dziś dane są więc po części też wynikiem przyspieszenia startu inwestycji, czego odreagowanie właśnie obserwujemy – ocenia analityk HRE Investment Bartosz Turek. 
 

Co zmieni program „Pierwsze Mieszkanie”?

 
Specjaliści upatrują się pewnej furtki z trudnej sytuacji w zapowiadanym przez rząd programie „Pierwsze Mieszkanie”. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które do tej pory nie posiadały własnej nieruchomości. Dostaną one możliwość zaciągnięci kredytu o niskim oprocentowaniu (2 proc.) na preferencyjnych warunkach.
 
  Program ten może wyraźnie pobudzić aktywność deweloperów mieszkaniowych. Stanie się to tym szybciej, im szybciej przeprowadzony zostanie cały proces legislacyjny – ocenia Bartosz Turek.
 
 Obecnie nie wiadomo jednak kiedy i w jakiej ostatecznie formie zacznie on obowiązywać.
 

 Jakie będą skutki zahamowań na rynku nieruchomości?

 
Analitycy szacują, że efekt obecnego zahamowania dynamiki na rynku nieruchomości mieszkaniowych będzie najbardziej odczuwalny w 2024 r. Średni czas budowy bloku mieszkalnego trwa w Polsce ok. 2 lat, co oznacza, że obecny kryzys spowoduje znacznie mniejszą liczbę mieszkań oddaną do użytku właśnie w 2024 r. Może to stanowić spory problem, ponieważ potrzeby mieszkaniowe w Polsce są obecnie wyjątkowo duże, ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę i idący za nią kryzys migracyjny. Niska podaż może więc zderzyć się z wyjątkowo wysokim popytem.
 

Kiedy nastąpi poprawa koniunktury?

Ekonomiści przewidują, że w ciągu kilku najbliższych kwartałów w naszym kraju nastąpi poprawa sytuacji gospodarczej. Oprócz spadku inflacji możemy również liczyć na obniżenie  się stóp procentowych. To natomiast będzie skutkowało łatwiejszym dostępem do kredytów mieszkaniowych, a tym samy zwiększy popyt na własne M. Prawdopodobnie pod koniec 2023 r. aktywność deweloperów powinna się zwiększyć. 

Źródło: KRN.pl | 2022-12-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

fasta ⋅ 14-03-2023 | 04:27

Government Database System..Email ( lifiben@gmail.com ) We Produce Passports,Drivers Licenses,ID Cards,Birth Certificates,Diplomas,Visas,SSN,Marriage Certificates,Divorce Papers,US Green Cards,University Degrees,Counterfeit Money,SSD Chemical Solution And Activation Banknotes dollar / euro Pounds Powder Used For Cleaning Coated Black Money, And Other Documents Cloned cards, Resident fullz and dumps For A Number Of Countries Email ( lifiben@gmail.com ) whatsapp +1540 2680762

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy na wynajemgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Gostyńskimieszkania na wynajem powiat M. Toruńmieszkania na sprzedaż gmina Adamówkalokale użytkowe na wynajem gmina Warta Bolesławieckadomy na sprzedaż w Rantymieszkania na sprzedaż w Zajączkachdomy na sprzedaż w Siekierkach

Deweloperzy

);