Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czym są mieszkania kompaktowe?

czym-sa-mieszkania-kompaktowe
Czym są mieszkania kompaktowe?

Mieszkanie kompaktowe to rozwiązanie, które łączy w sobie pewne zalety większych mieszkań z korzystną ceną – co wynika z ich mniejszego metrażu. Główną ideą tego typu nieruchomości jest praktyczne rozmieszczenie wszystkich funkcji na niewielkiej powierzchni przy maksymalnym jej wykorzystaniu. Co warto wiedzieć o mieszkaniach kompaktowych? Czy warto je kupić?

Co to jest mieszkanie kompaktowe?

Mieszkania kompaktowe są małymi lokalami. Ich podstawowym założeniem jest utrzymanie zakładanej liczby pokoi (np. 2, 3) na jak najmniejszym metrażu. Poszczególne pomieszczenia mają wówczas mniejszą powierzchnię, jednak daje to większą prywatność domownikom. Takie rozwiązanie cieszy się zainteresowaniem m.in. wśród osób, które chcą się usamodzielnić, ale także wśród singli, par oraz małżeństw z dzieckiem, a także inwestorów, którzy chcą bezpiecznie ulokować swoje oszczędności. 

Chętnie kupujemy mniejsze mieszkania? 

Z danych GUS wynika, że w 2008 roku średnia powierzchnia oddanych do użytkowania mieszkań w budynkach wielorodzinnych nie przekroczyła 68 mkw. W 2010 roku było to już 63,5 mkw. Pięć lat później – 57,9 mkw. Z roku na rok obserwowaliśmy spadek przeciętnego metrażu lokalu – w 2021 roku osiągnęliśmy wartość 52,6 mkw.  
 
Małe powierzchniowo mieszkania nie są dostępne w każdej inwestycji. Zazwyczaj można je spotkać w lokalizacjach, w których dość szybko się sprzedają. Coraz częściej zauważalne jest, że deweloperzy rezygnują ze sprzedaży kawalerek na rzecz kompaktowych dwupokojowych mieszkań. Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest posiadanie prywatnej strefy, w której można urządzić przestrzeń o konkretnej funkcji – biuro czy miejsce do nauki dla dziecka. Okazało się więc, że mieszkania kompaktowe, pomimo niewielkich metraży, doskonale wpisują się w aktualne potrzeby dużej grupy osób. 

Deweloperzy wydobywają maksymalną funkcjonalność z małego metrażu 

Ideą mieszkania kompaktowego jest to, aby na stosunkowo niewielkiej przestrzeni ulokować jak najwięcej samodzielnych pomieszczeń. Na niespełna 40 mkw. mogą znaleźć się dwa pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój.
 
Modelowe mieszkanie kompaktowe ma kuchnię połączoną z salonem. Dzięki temu lokal staje się optycznie większy. Czasami deweloperzy decydują się na nieco wyższą wysokość pomieszczeń. To sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni na niewielkim metrażu (np. na szafki do przechowywania). 

Atrakcyjne ceny mieszkań kompaktowych 

Mieszkania kompaktowe są w zasięgu finansowym większej grupy potencjalnych nabywców. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet. Z reguły tego typu lokale mają wyższą cenę za mkw. W ogólnym rozrachunku są jednak tańsze od większych powierzchniowo nieruchomości. Niższe pozostają koszty utrzymania takiego mieszkania (np. czynszu, ogrzewania). Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób skłania się ku tego typu rozwiązaniom – gdy ceny nieruchomości szybują w górę, zdolność kredytowa spada, a inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie. 
 
Warto pamiętać również o tym, że z zasady mieszkańcy miast nie spędzają dużo czasu w domu. Chętniej realizują się poza mieszkaniem. Jest to równoznaczne z tym, że coraz mniej osób ma potrzebę zakupu nieruchomości o dużym metrażu. A zatem jest to kolejny argument, który może skłonić do zainteresowania się mieszkaniami kompaktowymi. 

Mieszkanie kompaktowe jako inwestycja 

Mieszkania kompaktowe można traktować również w kategorii inwestycji. To nie tylko sposób na ulokowanie zaoszczędzonych środków pieniężnych, ale przede wszystkim szansa na dodatkowy wpływ do budżetu,  gdy takie mieszkanie będzie wynajmowane. To ciekawa opcja, z której chętnie korzystają zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne. 

Czy mieszkanie kompaktowe się opłaca?

Mieszkanie kompaktowe to idealne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet, a chcą się usamodzielnić. Na jego zakup decydują się zarówno single, jak i rodziny z dziećmi. Można zaobserwować duży popyt na wynajem tego typu nieruchomości głównie przez osoby studiujące, czy też takie, które nie chcą wiązać się na stałe z jednym miejscem pomimo posiadania zdolności kredytowej. Z badań przeprowadzonych przez Expander oraz Rentier.io w 2021 roku w 14 na 16 analizowanych miastach stawka za najem była niższa niż rata kredytu. 
 
W ostatnim czasie można zauważyć, że mieszkania kompaktowe zyskują na popularności. To dobra inwestycja, którą zawsze można sprzedać w przyszłości, jeśli zajdzie potrzeba zakupu większej nieruchomości. Ceny mieszkań systematycznie rosną, dlatego też nie ma obaw, że tego typu inwestycja straci na wartości. 
 
Źródło: KRN.pl | 2022-06-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);