W Polsce na popularności zyskują całoroczne domy modułowe. Na szczególną uwagę zasługuje stosunkowo niski koszt takiej inwestycji oraz krótki czas jej realizacji. Co warto wiedzieć o domach modułowych? Jakie są ich zalety i wady?
Co to są domy modułowe?
Niegdyś domy modułowe były traktowane jako budynki tymczasowe. Dzięki temu, że są szybkie w montażu, można było je postawić w miejscach, w których niezbędne było doraźne rozwiązywanie problemów zakwaterowania ludności (np. obszary po klęskach żywiołowych). Wówczas też tego typu konstrukcje swą formą przypominały bardziej kontenery aniżeli budynki mieszkalne.
Ta forma budownictwa cieszy się dużą popularnością m.in. w Ameryce Północnej oraz Skandynawii. To godna uwagi alternatywa dla klasycznych murowanych budynków. Nic więc dziwnego, że taka propozycja zyskuje na popularności również w Polsce. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pandemia, podczas której wiele osób chciało wybudować własny dom poza miastem, w krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.
Do budowy domów modułowych wykorzystywane są moduły, czyli prefabrykaty wykonane m.in. z eramzytobetonu. Osadzane są one na drewnianych elementach konstrukcyjnych. Rozwiązania tego typu mogą być także realizowane poprzez technologię szkieletową. Ściany zewnętrzne mogą zostać pokryte wodoodpornymi płytami OSB-3 oraz tynkiem szlachetnym. Taki zabieg sprawi, że domy modułowe będą do złudzenia wizualnie przypominać klasyczne murowane budynki mieszkalne. Warto także pamiętać, że konstrukcje montowane są na specjalnie przygotowanych fundamentach, które są trwale związane z gruntem. Dom modułowy może zatem bez przeszkód służyć jako obiekt całoroczny.
Jakie są fazy realizacji domów modułowych?
Powstawanie domów modułowych dzielone jest na dwie fazy. Pierwsza z nich ma miejsce na hali produkcyjnej. To tutaj produkowane są gotowe moduły (prefabrykaty przestrzenne). Są one projektowane i wykonywane w taki sposób, że idealnie do siebie pasują. Następnie takie moduły trafiają na działkę budowlaną. Drugą fazą realizacji domów modułowych jest montaż prefabrykatów na przygotowanych wcześniej fundamentach.
Firmy, które specjalizują się w tego typu budownictwie, z reguły dysponują zamkniętą listą projektów. To na ich podstawie tworzone są poszczególne realizacje. Pewnym problemem może być indywidualizacja konstrukcji, ponieważ nie wszystkie rozwiązania są możliwe do wykonania lub po prostu okazują się nieopłacalne.
Całkowity okres budowy domu modułowego to 2-3 miesiące. Najwięcej czasu należy poświęcić na wykonanie modułów. Proces montażu – bez przygotowania działki czy wykonania fundamentów – to kilka dni, gdy warunki pogodowe są sprzyjające. Nie da się ukryć, że tak krótkie terminy realizacji są wręcz nieosiągalne dla klasycznych technologii budowlanych.
Przypomnijmy także, że
domy modułowe o powierzchni nieprzekraczającej 35 mkw. można stawiać bez pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie zgłoszenie do urzędu miasta (starostwa). Dla większych budynków proces ubiegania się o pozwolenie na budowę jest taki sam, jak przy tradycyjnych domach murowanych.
Ile kosztuje dom modułowy?
Na
całkowitą cenę domu modułowego wpływ ma kilka czynników, w tym metraż budynku, liczba kondygnacji, koszty transportu prefabrykatów, wykorzystane rozwiązania technologiczne oraz sposób wykończenia. Z reguły cały proces wygląda tak, że to
nabywca wybiera projekt, zamawia dom i we własnym zakresie przygotowuje fundamenty. Firma budowlana ma za zadanie przygotować prefabrykaty, dostarczyć je na działkę i odpowiednio zamontować. Domy modułowe można kupić na rynku wtórnym, jednak w naszym kraju takich ofert jest stosunkowo mało.
Według szacunków minimalny koszt wykonania 1 mkw. domu modułowego to 1200 złotych. Do tej ceny niektóre firmy doliczają koszty transportu. Ponadto na nabywcy spoczywa konieczność przygotowania działki. Koszt zamówienia domu o powierzchni 35 mkw. to ok. 110 tys. – 115 tys. złotych netto. Do tej kwoty należy doliczyć przygotowanie działki, doprowadzenie mediów oraz wykończenie budynku. W przypadku budynku o powierzchni 50 mkw. należy liczyć się z kosztem ok. 180 tys. złotych netto; 100 mkw. – 350 tys. złotych netto; natomiast 240 mkw. – ok. 770 tys. złotych netto.
Jakie zalety mają domy modułowe?
Największym atutem konstrukcji modułowych jest szybki termin realizacji nieporównywalny do żadnej innej technologii budowlanej. Zaletą jest także ergonomia i ekonomiczność. Budynki tego typu generują niewielkie koszty ogrzewania oraz są dźwiękoszczelne. Ponadto można je budować o każdej porze roku. Firma budowlana czuwa nad realizacją inwestycji, dzięki czemu inwestor nie musi kontrolować ekipy budowlanej. Poślizgi we wznoszeniu tego typu konstrukcji zdarzają się rzadziej niż w tradycyjnym budownictwie.
Minusem domu modułowego może być ograniczona liczba dostępnych wariantów. Nie ma także możliwości wprowadzania większych zmian do projektu. Należy także poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie firmy, która jest wyspecjalizowana w tej technologii. Na terytorium naszego kraju działa ich niewiele. Pewnym problemem są także ograniczenia w pozyskaniu finansowania na takie inwestycje. Banki w przypadku tego typu konstrukcji stosują nieco inne zasady niż dla tradycyjnych nieruchomości.
Żywotność domów modułowych szacowana jest na ok. 100 lat. Po upływie ok. 50 lat należy natomiast wykonać generalny przegląd.
Domy modułowe powstają z wcześniej przygotowanych elementów, czyli prefabrykatów. Łączone są one w całość bezpośrednio na działce budowlanej. Szybki czas realizacji oraz stosunkowo niski koszt inwestycji sprawiają, że coraz więcej osób skłania się ku temu rozwiązaniu. Odpowiednio wykonany projekt jest praktycznie taki sam, jak klasyczne murowane budynki. Czy to oznacza, że na mapie Polski przybędzie realizacji domów modułowych? Z pewnością czas pokaże, czy w naszym kraju przyjmie się tego typu rozwiązanie.
Źródło: KRN.pl | 2022-08-19
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (1)
produkcjadomow.pl ⋅ 20-04-2023 | 09:23
Wybierając dom modułowy, skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy, która KOMPLEKSOWO je przygotuje, od projektu aż po montaż. Dom modułowy to dom całoroczny, który odpowiednio przygotowany będzie nam służył długie lata.