Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy wzrosła szansa na odszkodowanie za hałas?

Czy wzrosła szansa na odszkodowanie za hałas?

Niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie o odszkodowanie za hałas zdaniem wielu osób zwiększa szanse na odszkodowania dla posiadaczy nieruchomości w obszarach ograniczonego użytkowania powstałych ze względu na hałas.

Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie o odszkodowanie za hałas (wyrok z dnia 19 grudnia 2008 r. syg akt. II CSK 367/08) zdaniem wielu osób zwiększa szanse na odszkodowania dla posiadaczy nieruchomości w obszarach ograniczonego użytkowania powstałych ze względu na hałas. Szczególnie liczą na to mieszkańcy OOU [obszar ograniczonego użytkowania - red. KRN] dla lotniska wojskowego w Poznaniu. Jednak czy tak się stanie zależy od wielu czynników, głównie związanych ze sposobem postępowania samych wnioskodawców. Decyzja sądu niekoniecznie musi zwiększyć ilość odszkodowań, a już na pewno nie powiększy kwoty roszczeń, jeśli nie powstaną nowe okoliczności. Problemem w procesach jest ciągle podejście do szkody w stosunku do budynku i sposób jej definiowania. Szkodą w tych procesach jest utrata wartości, jednak odpowiednie zdefiniowanie, czym jest wartość budynku i nieruchomości, jest podstawą odszkodowania. W rozumieniu popularnym, funkcjonującym w polskim społeczeństwie wartość to ilość pieniędzy, jaką jesteśmy skłonni zaoferować za towar, w tym przypadku za budynek lub nieruchomość. Jednak wartość obiektów budowlanych i nieruchomości winniśmy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach: wartości użytkowej i rynkowej. Jest to zgodne z postulatem ojca klasycznej ekonomii, Adama Smitha, który już w połowie XVII wieku zdefiniował wartość jako zdolność do zaspakajania potrzeby. Rozróżniał on wartość użytkową i wartość wymienną. Wartość użytkowa to znaczenie dobra dla zaspokojenia potrzeb ludzkich. Powinna być pojmowana obiektywnie jako pożyteczność. Wartość wymienna to stosunek wymienny, który po wyrażeniu w pieniądzu staje się ceną. Wartość użytkowa jest warunkiem wartości wymiennej, ale na tą ostatnią nie wpływa.

W wielu sprawach roszczenie o odszkodowanie za stan techniczny budynku i jego rewitalizację jest wręcz absurdalnie niskie w stosunku do rzeczywistych nakładów, jakie należy ponieść dla przywrócenia budynkowi jego użyteczności w nowych warunkach środowiskowych. Należy ubolewać nad teoriami, że kwestie oceny użyteczności z punktu widzenia parametrów akustycznych są niejasne i mają niejednoznaczne odniesienie do wielkości odszkodowania. Interpretacja Ministerstwa Infrastruktury z dnia 15 października 2005 r. (sygnatura pisma BA1-022-19/054934) jasno definiuje jak w kontekście przepisów budowlanych należy oceniać wpływ hałasu środowiskowego generowanego przez samoloty na użyteczność budynku i terenu wokół niego. Kolejnym zagadnieniem, pomijanym w informacjach przekazywanych przez media, jest utrata wartości użytkowej innych obiektów niż tylko mieszkalne. Nie słychać o roszczeniach właścicieli obiektów komercyjnych ani związanych z wykonywaniem pracy. 

Można wyraźnie zdefiniować cztery typy użyteczności obiektów i powstającą w nich szkodę ze względu na hałas lotniczy. 

Budynki mieszkalne – utrata funkcji mieszkalnej i możliwości zaspokojenia potrzeby miejsca do odpoczynku, snu, spokoju, miru domowego, miejsca funkcjonowania podstawowej komórki społecznej - rodziny. Szkodą w tym przypadku jest utrata możliwości realizowania ważnych funkcji życiowych - prawa do spokojnego snu i odpoczynku. 

Budynki związane z edukacją – utrata funkcji obiektu jako miejsca edukacji, dla której powinny być stworzone odpowiednie warunki do przekazywania wiedzy i umożliwiające koncentrację uczniów w procesie nauczania. Szkodą jest w tym wypadku niemożliwość spełnienia ustawowego obowiązku kształcenia i konieczność ponoszenia kosztów na dowożenie uczniów do innych, odległych szkół w sytuacji funkcjonowania dotychczasowych placówek szkolnictwa na terenie obszaru ograniczonego użytkowania. 

Budynki związane z pracą – utrata wartości użytkowej wiąże się z utratą odpowiedniej jakości miejsca pracy, którą w Polsce gwarantuje art. 66 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W dużej mierze obejmuje to utratę jakości użytkowania pomieszczeń biurowych, przeznaczonych do prac wymagających skupienia, pomieszczeń laboratoryjnych oraz związanych z usługami medycznymi. Szkodę w takim wypadku stanowi konieczność przeniesienia działalności gospodarczej na inne miejsce i utracenie źródła utrzymania wynikające z aktualnej lokalizacji, a często także konieczność wynajęcia nowego miejsca pracy.

Budynki komercyjne – obiekty, których funkcją jest przynoszenie dochodów z wynajmu ich przestrzeni. Do tych obiektów należą hotele wynajmujące jednostki mieszkalne, biurowce na wynajem, czy galerie handlowe wynajmujące przestrzenie handlowe. W tym przypadku szkodą dla posiadacza budynku o takim charakterze jest utrata parametrów użytkowych najmowanej przestrzeni budynku, za czym idzie niemożliwość spełniania funkcji i utrata klientów. Szkodę dla właściciela takiego budynku stanowią głównie utracone zarobki związane z brakiem klientów na produkt, jakim jest najmowana przestrzeń.
 
Dobrze zdefiniowana użyteczność obiektu oraz sprawdzenie parametrów akustycznych, do jakich należy przede wszystkim poziom dźwięku w pomieszczeniu, zgodnych z przepisami budowlanymi, powinno być drogą postępowania ludności w obszarach ograniczonego użytkowania ze względu na hałas. 

Zagadnienie degradacji akustycznej środowiska zbudowanego to temat tegorocznej akcji edukacyjnej w ramach Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, którego X Edycja Polska przypada na 25 kwietnia 2009 r.




 

Źródło: Fabryka ciszy, www.akustyka.pl | 2009-03-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniamieszkania na sprzedażdomy na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Koneckidomy na sprzedaż powiat Grudziądzkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Olszankamieszkania na sprzedaż gmina Oporówdomy na wynajem w Rabinówcemieszkania na sprzedaż w Łagiewnikachdomy na sprzedaż w Branewie

Deweloperzy

);