Portal KRN.pl przeprowadził wśród swoich użytkowników sondę na temat: Czy obecnie warto zostać pośrednikiem nieruchomości?
Portal KRN.pl przeprowadził wśród swoich użytkowników sondę na temat: Czy obecnie warto zostać pośrednikiem nieruchomości? Większość respondentów (57,5 proc.) odpowiedziała negatywnie. Przeciwnego zdania było 42,5 proc. ankietowanych -
widzą oni korzyści płynące z pracy w zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wyraźny podział opinii jest o tyle interesujący, że od pewnego czasu toczy się gorąca dyskusja na temat sensu istnienia licencji zawodowej pośrednika nieruchomości w polskiej gospodarce.
W ciągu ostatnich lat diametralnie zmieniało się podejście do zawodu pośrednika. Na początku zawód ten kojarzony był przede wszystkim z wysokimi prowizjami i dużymi pieniędzmi. Wiele osób zaczęło się interesować rynkiem nieruchomości, widząc w tym szansę na poprawę swojej sytuacji materialnej. Efektem tego jest olbrzymia grupa ludzi pracująca aktualnie na rynku nieruchomości. Szacuje się, że na jednego licencjonowanego pośrednika nieruchomości przypada w tym momencie około czterech agentów dodatkowo zajmujących się obsługą klienta.
W rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Infrastruktury znajduje się ponad 13 tys. licencjonowanych pośredników w obrocie nieruchomościami. Łatwo obliczyć, że rynkiem nieruchomości w Polsce zajmuje się w tym momencie prawdziwa armia ludzi. W praktyce oznacza to większą grupę zainteresowanych podziałami wpływów z tego rynku, silniejszą konkurencję, konieczność systematycznej walki o klienta i wyższe wydatki na promocję. Szczególne pogorszenie sytuacji dla większości biur nieruchomości pojawiło się przede wszystkim z tytułu problemów w finansowaniu zakupu nieruchomości przez klientów. Liczba transakcji w ostatnich latach spadała wprost proporcjonalnie do zwiększania się liczby firm działających na rynku nieruchomości. Kryzys na rynku nieruchomości doświadczył pośredników podobnie jak deweloperów i pozostałe podmioty działające na rynku. Wiele agencji musiało ogłosić upadłość lub zawiesić działalność ze względu na brak płynności finansowej. Należy zwrócić uwagę, że w okresie ożywienia na rynku nieruchomości pojawiło się wiele firm, które zaczęły zajmować się pośrednictwem bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, kierując się tylko chęcią osiągnięcia odpowiedniego zysku. Przy mnożącej się w tempie wykładniczym liczbie nowych firm, klient często miał problem ze znalezieniem fachowca z właściwymi kompetencjami.
Obecnie na rynku wciąż działa wiele osób, które nie mają odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Powoduje to, że zawód pośrednika przestaje cieszyć się dawną estymą, a wykonująca go osoba często jest postrzegana przez klientów jako pazerny przedsiębiorca, który przy minimalnym nakładzie pracy chce zarobić duże pieniądze.
Kontrowersje potęguje ostatni projekt Ministerstwa Infrastruktury, który stawia ideę konieczności posiadania stosownej licencji pod znakiem zapytania. Uczestnikami sondy opublikowanej w portalu KRN.pl byli m.in. pośrednicy, którzy wobec zaistniałej sytuacji muszą weryfikować swoje kwalifikacje i dopasowywać je do zapotrzebowania na rynku. Wiele biur oprócz obecności na obowiązkowych szkoleniach dodaje do swoich usług organizację szkoleń, doradztwo w zakresie ubezpieczeń oraz kredytów hipotecznych, lub oferuje samą obsługę transakcji bez prowizji. Chociaż rynek częściowo zweryfikował realia związane z zawodem pośrednika w obrocie nieruchomościami, wynik sondy wskazuje, że wciąż wiele osób kojarzy go z prestiżem oraz wysokimi wynagrodzeniami.
Źródło: KRN.pl | 2010-04-30
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)