Czy rodzaj nieruchomości, na której chcemy ustanowić hipotekę, wpływa na wysokość kredytu i na warunki, jakie zaproponuje nam bank?
Czy rodzaj nieruchomości, na której chcemy ustanowić hipotekę, wpływa na wysokość kredytu i na warunki, jakie zaproponuje nam bank?
Banki rozróżniają kilka typów nieruchomości (tj. domy, mieszkania i działki), które mogą stanowić zabezpieczenie kredytu. Do każdego z nich wymagana jest księga wieczysta, której posiadanie warunkuje uzyskanie kredytu. To spore utrudnienie, jeśli chcemy np. kupić za pieniądze z banku miejsce parkingowe, traktowane jako udział w nieruchomości. Są jednak banki, które udzielą kredytu również na ten typ nieruchomości.
Rodzaj kredytowanej nieruchomości na ogół nie ma jednak wpływu na wysokość udzielanego nam przez bank kredytu, jego walutę i warunki, na jakich kredyt uzyskamy.
Większość banków umożliwia zaciągnięcie kredytu na 100% wartości nieruchomości. Kwotę kredytu możemy zwiększyć o wysokość prowizji bankowej (jeśli nie chcemy pokryć jej kosztów w gotówce). Na wyższy kredyt możemy też liczyć wtedy, gdy oprócz kupna nieruchomości pieniądze z kredytu planujemy przeznaczyć na jej wykończenie. Konieczny jest do tego operat szacunkowy, czyli wycena nieruchomości – przed i po remoncie, oraz kosztorys prac.
Rodzaj nieruchomości nie wymusza na nas również waluty kredytu. Możemy zatem swobodnie wybierać – złoty czy waluta obca. Waluta kredytu zależy bowiem tylko i wyłącznie od tego, czy dany bank udziela w niej kredytów, oraz od zdolności kredytowej osoby zainteresowanej (od lipca 2006 r., po wprowadzeniu rekomendacji S, zdolność dla kredytów w walucie jest trudniejsza do uzyskania).
Długość okresu kredytowania, na jaki możemy zadłużyć się w banku, zależy od naszego wieku oraz limitów wiekowych ustalonych przez dany bank. Może się jednak zdarzyć, iż mimo możliwości wzięcia kredytu na maksymalny okres bank udzieli go na okres krótszy ze względu na wiek lub stan techniczny budynków. Takie sytuacje to jednak promil udzielanych kredytów hipotecznych. W przypadku zakupu działki jest jeszcze inaczej. Okres kredytowania waha się tu od 7 do 30 lat w zależności od banku.
Także wysokość wymaganego przez bank wkładu własnego jest niezależna od typu nieruchomości i wynosi od 15% – 30% (niezależnie od waluty i wieku kredytobiorców).
Rodzaj nieruchomości (jej wiek, lokalizacja itp.) nie wpływa też na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego.
Okazuje się jednak, że nie zawsze dana nieruchomość jest wystarczającym zastawem. Jeśli cena kupowanej nieruchomości jest wyższa niż jej wartość wykazana np. przez operat szacunkowy – bank wymaga zabezpieczenia kredytu inną nieruchomością. Podobnie jest w przypadku kredytowania nieruchomości, która nie ma księgi wieczystej lub gdy w księdze znajdują się zapisy, które uniemożliwiają jej finansowanie kredytem hipotecznym (np. dożywotnia służebność). Przy kredytowaniu kupna działki budowlanej bank także może zażądać od nas dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci mieszkania.
Wszystkie banki udzielają kredytu na kupno mieszkania, domu oraz działki budowlanej. Dodatkowo, bank BGŻ jako pierwszy zaczął udzielać kredytów na działki rolne, siedliskowe (teraz również dostępne w PKO BP). Otwierają się więc nowe możliwości dla osób, które chcą dzięki kredytowi hipotecznemu zainwestować w ten typ nieruchomości.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)