Do końca czerwca zarząd spółdzielni mieszkaniowej miał czas na zwołanie walnego zgromadzenia. W praktyce największe problemy budził sposób poinformowania członków.
Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielczym, do jego kompetencji należy m.in. rozpatrywanie sprawozdań rady nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków spółdzielni, rady lub zarządu oraz udzielanie absolutorium członkom zarządu (art. 38 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze). Ponieważ udział w zgromadzeniu jest prawem każdego członka zarządu, warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. 2001 nr 4, poz. 27) „zarząd zwołuje walne zgromadzenie przynajmniej raz w roku w ciągu 6 miesięcy po upływie roku obrachunkowego.” W praktyce oznacza to, że zarząd musi zdążyć z poinformowaniem wszystkich członków spółdzielni o planowanym zgromadzeniu do 30 czerwca każdego roku. Informacja taka jest o tyle ważna dla spółdzielców, że zgromadzenie co do zasady jest ważne bez względu na liczbę osób obecnych na nim, uchwały zapadają zaś większością głosów z ogólnej liczby członków uczestniczących w walnym zgromadzeniu.
Każdy członek spółdzielni powinien zostać w odpowiedni sposób poinformowany. Zgodnie z ustawą: o czasie, miejscu i porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego części zawiadamia się wszystkich członków na piśmie, co najmniej 21 dni przed terminem posiedzenia walnego zgromadzenia. Zawiadomienie oprócz tego, powinno zawierać informację o miejscu złożenia wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami. Projekty uchwał powinny być wyłożone na co najmniej 14 dni przed terminem walnego zgromadzenia, członek ma zaś prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia. Ta ostatnia regulacja wiąże się z tym, że walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków, a członkowie muszą mieć możliwość zgłoszenia pod obrady swoich postulatów. Zgłoszenie projektu uchwały przez członków spółdzielni dla swojej skuteczności, musi być poparte co najmniej przez 10 osób oraz zgłoszone do 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia.
W praktyce największe problemy budził sposób poinformowania - część członków spółdzielni uważa, że konieczne jest doręczenie pisemnego zawiadomienia. Jednakże w niedawnym orzeczeniu Sąd Najwyższy (sygn. akt V CSK 405/10) przesądził, iż wobec niepełnej ustawy regulacji zawiadomień, same spółdzielnie mogą w statucie przesądzić o właściwej formie. Całkowicie dopuszczalna jest – już ustalona w wielu miejscach – praktyka wywieszania takich informacji na klatkach schodowych spółdzielczych budynków.
Źródło: KRN.pl | 2011-06-29
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)