W ciągu ostatnich dziesięciu lat cena oleju opałowego wzrosła prawie trzykrotnie. Zgodnie z opinią ekspertów ceny za olej i gaz będą jeszcze rosły. Nie powinniśmy więc oczekiwać długoterminowych spadków kosztów energii.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat cena oleju opałowego wzrosła prawie trzykrotnie. Zgodnie z opinią ekspertów ceny za olej i gaz będą jeszcze rosły. Nie powinniśmy więc oczekiwać długoterminowych spadków kosztów energii. Zasoby naturalne są na wyczerpaniu, a zapotrzebowanie na energię wciąż wzrasta. Dlatego w budownictwie niemal koniecznością staje się wybór optymalnego rozwiązania, jakim jest dom energooszczędny.
Obecnie jeszcze wiele pozostaje do zrobienia dla ratowania systemów ekologicznych naszego globu. Dużą rolę w ochronie środowiska może spełniać właśnie budownictwo – mówi Richard Kulikowski, prezes firmy Arde-Haus, propagującej ideę energooszczędności. – Mając na uwadze ten problem, nasza firma postawiła na ekologię w doborze materiałów budowlanych i energooszczędność budynku już na etapie projektowania – podkreśla Richard Kulikowski.
O energooszczędności domu decyduje w dużym stopniu jego usytuowanie względem stron świata i zastosowanie zaawansowanych technologicznie systemów ogrzewania i wentylacji. Zaprojektowanie i wybudowanie domu niskoenergetycznego jest sztuką wymagającą dokładnej analizy i optymalizacji w zakresie różnych, zaawansowanych technologicznie dziedzin inżynierskich.
Projektant domu powinien zwrócić uwagę, aby budynek miał zwartą bryłę, a jego ściany i dach miały jak najmniej załamań. Najlepiej, aby dom był wybudowany na planie prostokąta i miał dach dwu-, a nawet jednospadowy. Dobrze, jeśli elewacja domu z największymi oknami umiejscowiona będzie od południa, tak aby jak najdłużej padały na nią promienie słońca.
Największe straty ciepła następują przez przegrody zewnętrzne, czyli: ściany, okna, drzwi, podłogę na gruncie i dach. Dlatego najbardziej odczuwalne oszczędności kosztów ogrzewania wynikają z ocieplenia domu. Ale oprócz strat przegrody te potrafią wypracowywać także zyski ciepła. Nadając bryle budynku korzystny kształt i odpowiednio rozmieszczając w niej przeszklenia, można spowodować, że zapotrzebowanie na energię do ogrzewania z konwencjonalnych urządzeń grzewczych będzie mniejsze niż w budynku o nieprzemyślanej architekturze. Wówczas nie trzeba inwestować bardzo dużych pieniędzy w jego ocieplenie, by cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie.
Warto też zwrócić uwagę na problem braku wymiany powietrza w domu, który sprawia, że pomieszczenia robią się coraz bardziej wilgotne. Wilgoć zaś w połączeniu z zanieczyszczeniami jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Pojawiająca się w takich warunkach pleśń niszczy budynek oraz wywołuje rozmaite schorzenia, m.in. dokuczliwe alergie. Rozprzestrzeniające się w domu zarodniki są tak samo alergogenne jak pyłek kwiatowy. Dlatego budując dom, należy pamiętać, że sprawna wentylacja jest tak samo ważna jak bezpieczna konstrukcja, czy estetyczne wykończenie.
Źródło: Budowlany.pl | 2008-12-15
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)