Okap tubowy to bardzo ciekawe rozwiązanie aranżacyjne do mieszkań wykończonych w nowoczesnej stylistyce. Cylindryczne kształty doskonale wpasowują się w tego rodzaju otoczenie, wprowadzając do niego nieco dynamiki i nieszablonowości. Zarazem są one perfekcyjnym wyrazem prostoty i funkcjonalności, tak istotnych dla tego stylu aranżacji.
Moda na okapy cylindryczne
W ostatnich latach popularność okapów tubowych znacząco wzrosła. Coraz więcej osób zaczęło dostrzegać ich zalety i polubiło tę prostą formę. Cylindryczne kształty przykuwają wzrok, a jednocześnie mają w sobie dużą dozę elegancji. Okrągły okap kuchenny, pomimo pewnej ascetyczności, nadaje wnętrzu niepowtarzalnego wyrazu. Dzięki naturalnemu pięknu i harmonii bryły oraz wysokiej funkcjonalności, wyróżnia się ponadczasowym charakterem i nieprzemijającą estetyką.
O okapach tubowych można powiedzieć, zgodnie z zasadami wzornictwa Dietera Ramsa, że są:
- innowacyjne, ponieważ możliwości rozwoju tego rodzaju produktów wciąż nie są wyczerpane;
- użyteczne, ze względu na zaspokajanie potrzeb funkcjonalnych oraz innych kryteriów;
- estetyczne, czyli piękne w swej sylwetce i zgodne ze swymi funkcjami użytkowymi;
- zrozumiałe, jako że od razu wiadomo, jakie jest przeznaczanie urządzenia;
- dyskretne, gdyż cylindryczny kształt zapewnia neutralność i powściągliwość formy;
- uczciwe, bo nie udają, że są czymś więcej niż są;
- ponadczasowe, z uwagi na prostą formę, która nie odchodzi w zapomnienie i robi wrażenie nawet po wielu latach i w innych kontekstach;
- przemyślane, co oznacza, że nic w ich designie nie jest przypadkowe i pod tym kątem są one dopracowane w szczegółach;
- przyjazne środowisku, poprzez wykorzystanie energooszczędnych technologii, produkcję zgodną z ekotrendami i minimalizacją wpływu przemysłu na ekosystemy, a także ze względu na prostą formę, która pozwala na oszczędne wykorzystanie surowców;
- minimalistyczne, zgodnie z zasadą, iż mniej znaczy więcej.
Cechy te sprawiają, że okap tubowy jest odporny na modowe zawirowania. Nie jest zatem zaskoczeniem, iż urządzenia tego typu znajdziemy w ofercie większości firm. Przykładem mogą być okapy kuchenne Nortberg. Asortyment marki tworzy szeroki i urozmaicony zestaw okapów tubowych, o czym można się przekonać tutaj. Co więcej, producenci, dostrzegając większe zainteresowanie, rozbudowują swoje katalogi o kolejne modele, gwarantując dużą różnorodność tych urządzeń na rynku. Oznacza to, że właśnie teraz jest najlepszy czas na zakup okapu tubowego.
Styl nowoczesny a okapy tubowe
W mieszkaniu utrzymanym w nowoczesnej stylistyce człowiek może czuć się swobodnie. Nie przytłacza go ani ciężar i liczba przedmiotów, ani bogactwo zdobień. Styl ten jest praktyczny. Pomieszczenia są jasne, niezagracone meblami i dodatkami. Charakteryzują się przestronnością i otwartymi przestrzeniami. Kuchnia połączona z salonem może być tego dobrym przykładem, zwłaszcza jeśli oba pomieszczenia oddziela od siebie jedynie wyspa kuchenna. W tego rodzaju wnętrzach chętnie wykorzystuje się figury i wzory geometryczne. Stroni się od dekoracji, skupiając się na funkcjonalności mebli i otoczenia, nie pozostawiając niczego przypadkowi.
Nowoczesność preferuje przede wszystkim takie kolory jak:
- biały,
- czarny,
- szary,
- beżowy.
To barwy najbardziej podstawowe, które można dowolnie ze sobą łączyć. Współczesne wnętrze wcale się do nich jednak nie ogranicza. Można sięgać po inne kolory, pamiętając u unikaniu tych najbardziej intensywnych, bo lepiej tu wykorzystywać stonowane barwy. Nie ma tu jednak miejsca na nudę. Poprzez umiejętne łączenie elementów można nadać aranżacji charakteru i atrakcyjności.
Nic więc dziwnego, że okapy tubowe tak dobrze pasują do tego typu aranżacji. Jednocześnie elegancko się prezentują i przykuwają wzrok, ale estetyka nie dominuje tu nad funkcjonalnością. Okap tubowy łatwo utrzymać w czystości, nie zaburza oświetlenia i przestronności pomieszczenia ze względu na swój kształt i stosunkowo nieduże rozmiary. Cylindryczny okap kuchenny, taki jak Nortberg Cylindro Inox, doskonale oddaje ducha nowoczesnego wnętrza.
Okap tubowy - nie tylko do kuchni nowoczesnych
Należy podkreślić, że okapy tubowe odznaczają się dużą uniwersalnością. Jeśli chodzi o montaż, okap cylindryczny można umieścić zarówno nad wyspą, jak i przy ścianie (z mocowaniem do sufitu lub do ściany). Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie dwóch okapów tubowych obok siebie. Daje to niezwykle ciekawy efekt estetyczny, a zarazem poprawia wydajność filtrowania powietrza. Co więcej, okap tubowy pozwala w łatwy sposób regulować wysokość urządzenia. Dzięki temu można go dopasować do wielu kuchni, niezależnie od poziomu, na którym znajduje się sufit.
Warto też zaznaczyć, że sylwetka okapów tubowych dobrze odnajduje się nie tylko w nowoczesnej aranżacji, ale i w innych stylistykach. Okap tubowy w kolorze miedzianego brązu, na przykład Nortberg Cylindro Miedź, znakomicie nadaje się do kuchni loftowych oraz industrialnych. Podobnie zresztą jak złoty wariant Nortberg Cylindro. Ten model pasuje także do kuchni w klimacie glamour lub w eklektycznej aranżacji (aczkolwiek trzeba pamiętać, że złoty kolor jest wymagający i nie zawsze łatwo go dopasować do wnętrza).
Ponadto, rodzina okapów tubowych wcale nie ogranicza się do okapów cylindrycznych. Można do niej zaliczyć także inne formy, nawiązujące stylistyką do okapów w kształcie klasycznej już formy walca. Przykładem może być chociażby okap kuchenny Nortberg Viva INOX o dwunastobocznej podstawie tuby albo zaprojektowany z myślą o nowoczesnych kuchniach Nortberg Lorento White, którego korpus składa się z dwóch tub o różnej średnicy, co czyni go zdecydowanie ekstrawaganckim i oryginalnym wyborem.
Okap tubowy nie jest zatem urządzeniem, które jest ograniczone tylko do kuchni w nowoczesnej aranżacji. Prostota formy i ponadczasowy charakter sprawiają, że model ten doskonale sprawdza się także w wielu innych stylistykach – od minimalizmu aż po styl skandynawski. Funkcjonalne i eleganckie okapy tubowe ujmują swą geometryczną harmonią i subtelnym pięknem, potwierdzając tezę, że dobry design broni się sam.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)