Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Coraz więcej Polaków pozwala sobie na luksus

Coraz więcej Polaków pozwala sobie na luksus

Wartość rynku nieruchomości luksusowych w ciągu najbliższych 2 lat ma wzrosnąć o 20 proc. w stosunku do wyniku z 2013 r. i sięgnąć kwoty 12,9 mld zł.

Przemiany gospodarcze w Polsce po 1989 r. przyczyniły się do rozbudowania definicji bogactwa i stopniowego łagodzenia stosunku reszty społeczeństwa do ludzi zamożnych. Zamożność postrzegana jest jako brak finansowych ograniczeń, oczywisty przejaw sukcesu zawodowego czy lepsze perspektywy rozwoju. Osoby osiągające wysokie dochody stają się konsumentami dóbr luksusowych, tj. takich, które wyróżniają się bardzo wysoką ceną (rosnącą wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa), ograniczoną dostępnością, niepowtarzalnością, oryginalną estetyką, historią marki oraz zbytkownością, czyli brakiem praktycznego zastosowania i praktycznych właściwości. Motywacje nabywców tego rodzaju produktów obecnie są bardzo różne. U progu kształtowania się rynku dóbr luksusowych w Polsce ich konsumenci przede wszystkim aspirowali do wyższej klasy społecznej. Luksus utożsamiali z prestiżem, elitarnością i awansem społecznym. Status związany z posiadaniem konkretnego dobra był bardziej istotny niż ocena jakości produktu. Współcześnie te proporcje często ulegają odwróceniu, dlatego w analizie motywacji nabywców ważna jest indywidualna perspektywa, która powinna wyprzedzać ogólne wnioski. Specyficznym nośnikiem kategorii luksusu jest rynek nieruchomości. Potrzeby mieszkaniowe Polaków są zaspokajane w różny sposób, ten najbardziej pożądany to posiadanie własnej nieruchomości. Zakup mieszkania dla wielu ludzi wiąże się z pobudkami emocjonalnymi (wkraczanie w dorosłe życie i związane z tym poczucie niezależności; zakładanie rodziny i chęć zapewnienia jej bezpiecznego miejsca do życia), rzadziej bywa rozpatrywany w kategoriach procesu inwestycyjnego. Dla mniej zamożnych obywateli luksusem jest już spełnienie wszystkich warunków ustalonych przez banki i uzyskanie kredytu hipotecznego. Z rzeczywistym przepychem mają jednak do czynienia dopiero osoby inwestujące w bardzo drogie nieruchomości. Mieszkania z tzw. najwyższej półki spełniają większość kryteriów dóbr luksusowych, a przy tym ze względu na swoją funkcję pozostają w kręgu produktów uznawanych za niezbędne do egzystencji.

Luksusowe nieruchomości można podzielić na następujące kategorie: luksusowe apartamenty, domy w mieście, nieruchomości historyczne i kamienice, tzw. second home, czyli drugie domy kupowane w regionie lub lokalizacjach wakacyjnych, oraz nieruchomości luksusowe o największym potencjalne zwrotu z inwestycji. Takie podział przyjęli eksperci Poland Sotheby’s International Realty i magazynu „Forbes”, przygotowując pierwszy polski ranking nieruchomości luksusowych. Celem badania była prezentacja najciekawszych projektów wpisujących się w wymienione wyżej kategorie. Pod uwagę wzięto rynki nieruchomości w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Trójmieście.

W zależności od lokalizacji zmienia się granica cenowa decydująca o luksusie inwestycji mieszkaniowych. Na międzynarodowych rynkach za luksusowe nieruchomości uznaje się te, których wartość przekracza milion dolarów. W polskich realiach najbardziej wymagająca dla nabywców jest Warszawa. Ceny luksusowych nieruchomości w stolicy sięgają powyżej miliona złotych. W pozostałych miastach mogą kształtować się na niższym poziomie. Poza kryterium ceny o zakwalifikowaniu do kategorii nieruchomości luksusowych niezmiennie decydują także takie elementy oferty dewelopera, jak prestiżowa lokalizacja inwestycji, wysoki standard wykończenia oraz bliskość terenów zielonych.

O podaży tego rodzaju nieruchomości w dużej mierze decydują lokalne warunki zabudowy. Na przykładzie Warszawy można stwierdzić, że dominantę stanowią apartamenty w wieżowcach w centrum miasta oraz mieszkania w kameralnym otoczeniu na jego obrzeżach. Największym nasileniem występowania czynnika niepowtarzalności i elitarności charakteryzują się luksusowe mieszkania w odrestaurowanych przedwojennych kamienicach, przeznaczone dla najbogatszych klientów rynku.

Z kolei Poznań i Wrocław, w ocenie autorów rankingu, nie wykorzystują dostatecznie swojego potencjału, gdyż wiele historycznych kamienic wciąż czeka na rewitalizację. W okolicy tych miast znajdują się m.in. zabytkowe dworki i pałace, które również wpisują się w kategorię nieruchomości luksusowych. Na terenie Krakowa i Trójmiasta z powodzeniem rozwija się segment second homes. Posiadanie apartamentu w centrum Grodu Kraka, z dostępem do zabytków oraz ośrodków kultury, sztuki i rozrywki nadal utożsamiane jest z dużym prestiżem. Podobny stosunek potencjalni nabywcy mają do nieruchomości położonych w nadmorskich kurortach. Na przestrzeni lat deweloperzy rozwinęli ofertę nieruchomości luksusowych o liczne udogodnienia. Standardem w takich przypadkach stały się m.in. wewnętrzne ogrody oraz baseny i sauny w apartamentowcach. Przyszłość rynku eksperci dostrzegają natomiast w dotąd niezagospodarowanych tzw. waterfronts – nabrzeżach przepływających przez miasta rzek wraz z infrastrukturą rzeczną (m.in. mariny, kanały).

Trendy, które zauważamy na polskim rynku raczej nie odbiegają już dziś od światowych. Najzamożniejsi ludzie w Polsce, tak jak milionerzy na świecie, posiadają średnio trzy nieruchomości – częsty schemat to nieruchomość w stolicy, druga w rodzinnym regionie lub pod Warszawą i trzecia wakacyjna – w polskich kurortach lub zagranicą. Coraz częściej w tym ostatnim przypadku kończy się na obu – np. apartamencie nad polskim morzem czy domu na Mazurach, ale też rozważaniu inwestycji np. na francuskiej Rivierze czy w Toskanii, gdzie apartament może kosztować już tyle samo co np. na Helu, a czas podróży samolotem jest niemal porównywalny – dodaje Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający ds. rozwoju Poland Sotheby’s International Realty.

Analitycy zapowiadają dalszy rozwój branży. Wartość rynku nieruchomości luksusowych w ciągu najbliższych 2 lat ma wzrosnąć o 20 proc. w stosunku do wyniku z 2013 r. i sięgnąć kwoty 12,9 mld zł. Obecnie na szczycie rankingu luksusowych inwestycji znajdują się m.in.: Gdynia Orłowo, Sky Tower we Wrocławiu oraz Ovo Wrocław, Angel Wawel, Harmonica House, Apartamenty Twardowskiego w Krakowie, Nickel Development oraz projekt Botaniczna w Poznaniu, Rezydencja Opera, Apartamenty Powiśle, Złota 44 oraz kamienica Mokotowska 8 w Warszawie.

Źródło: KRN.pl | 2015-06-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Myślenickidomy na sprzedaż powiat Tarnogórskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Margoninlokale użytkowe na sprzedaż gmina Wschowamieszkania na wynajem w Kazimierówcemieszkania na sprzedaż w Dolemieszkania na wynajem w Smolarze

Deweloperzy

);