Hotel condo to forma inwestycji, która dopiero pojawia się na naszym rynku. Najprościej mówiąc to taki obiekt, który jest zarządzany i administrowany przez specjalistyczną firmę (operatora hotelowego), ale każdy znajdujący się w nim pokój czy apartament jest własnością innej osoby prywatnej lub firmy.
Hotel i apartamentowiec w jednym
Hotel condo (condohotel) to forma inwestycji, która dopiero pojawia się na naszym rynku. Najprościej mówiąc, hotel condo to taki obiekt, który jest zarządzany i administrowany przez specjalistyczną firmę (operatora hotelowego), ale każdy znajdujący się w nim pokój czy apartament jest własnością innej osoby prywatnej lub firmy. Choć pierwsze hotele tego typu powstały w Stanach Zjednoczonych już ponad dwie dekady temu, to na większą skalę zaczęły się rozwijać w drugiej połowie lat 90. XX w. Wtedy to na dobre zaczęto realizować koncepcję zakładającą, że posiadanie drugiego domu powinno być w jak najmniejszym stopniu obciążeniem finansowym, a w jak największym inwestycją, czyli źródłem zysku. Obecnie najwięcej takich obiektów jest w Stanach Zjednoczonych, w nadmorskich kurortach Meksyku i w krajach południowej Europy.
Apartamenty w hotelu condo są własnością osób prywatnych, a nie firmy zarządzającej. Oznacza to, że właściciele mogą nimi swobodnie dysponować. Mogą je włączyć w system hotelowy – co oczywiście nie jest obowiązkowe – lub zamieszkać w nim na stałe. Najczęściej właściciele wybierają takie rozwiązanie, że przez kilka tygodni w roku apartament służy jako nieruchomość wakacyjna, a przez pozostałe miesiące jest pokojem hotelowym w pełni zarządzanym i obsługiwanym przez operatora hotelu. Zyski czerpane z wynajmu są dzielone, zgodnie z odpowiednim parytetem, między właścicielem a firmą zarządzającą hotelem.
Polskie condo
Latem każdego roku polskie wybrzeże tętni życiem, o czym mógł się naocznie przekonać każdy, kto w tym roku odwiedził jakiekolwiek większe letnisko nad Bałtykiem. Łeba, Sopot czy Kołobrzeg są pełne gości, a miejsc noclegowych brakuje. Niezmienne jest jednak tylko samo zainteresowanie polskim morzem. Poza tym przez ostatnie lata zaszła głęboka zmiana, jeżeli chodzi o wymagania wakacyjnych gości. O ile jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku liczyło się niemal wyłącznie to, żeby wynająć pokój jak najbliżej morza, o tyle obecnie nadmorscy turyści żądają komfortu, a więc wysokiego standardu miejsca, w którym mają mieszkać. Nie po to raz w roku wybierają się na wymarzone wakacje, by spędzić je w przygnębiającym pensjonacie czy kwaterze, których lata świetności minęły kilka dekad temu.
Odpowiedzią na to mają być hotele condo. Hotele tego typu na ogół powstają w miejscach bardzo atrakcyjnych turystycznie, najczęściej w nadmorskich kurortach. Tam najłatwiej o gości hotelowych, ale przede wszystkim tam chcą spędzać swe wakacje przyszli właściciele poszczególnych apartamentów.
– Kołobrzeg to miasto, jak na polskie wybrzeże, duże. Na dodatek jest kurortem, który bardzo szybko się rozwija i co roku przyciąga tłumy wczasowiczów. Miasto to tym się różni od dziesiątek czy setek innych miejscowości nad Bałtykiem, że podobnie jak w Sopocie tu sezon trwa cały rok – mówi Aleksandra Gramowska, dyrektor krakowskiego biura Great House, które specjalizuje się w sprzedaży apartamentów w nadmorskich hotelach condo.
Mieszkaniec czy gość?
Dla kogo przeznaczone są tego typu inwestycje? Przede wszystkim dla osób chcących ulokować pieniądze w pięknie położonej luksusowej nieruchomości najwyższej klasy, z której mogą korzystać, kiedy przyjdzie im na to ochota. Jednak, jak powszechnie wiadomo, zakup nieruchomości to inwestycja. Kupującym apartamenty w hotelach condo na całym świecie nie wystarcza perspektywa długoterminowego wzrostu wartości nieruchomości. Chcą na nich zarabiać wtedy, kiedy bezpośrednio ich nie używają. Dobrze zarządzany hotel w doskonałej lokalizacji może przynosić dochody, które warte są grzechu. Nie wspomnę więc o tym, że mieć na własność swój własny apartament z widokiem na morze, i to w którymś z najlepszych kurortów, to coś, co nie zdarza się często i każdemu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)