Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Co zrobić, by nie zepsuć sobie wakacji?

Co zrobić, by nie zepsuć sobie wakacji?

Zabezpieczenie mieszkania, zakup ubezpieczenia lub wykorzystanie karty alarmowej to skuteczne sposoby zapewnienia ochrony nieruchomości przed urlopem.

Okres urlopowy to czas, który większość z nas spędza, wyjeżdżając do wymarzonych miejsc, delektując się zasłużonym odpoczynkiem. W euforii towarzyszącej wakacyjnemu wyjazdowi, wielu z nas zapomina, że właśnie ten przyjemny czas jest okresem wzmożonej aktywności złodziei. Warto o tym pamiętać i nie opuszczać swej nieruchomości rozkojarzonym, zostawiając np. otwarte okna lub niezamknięte drzwi. Takie niefortunne błędy, które wynikają z naszej winy, mogą spowodować trudności lub całkowicie uniemożliwić wypłatę odszkodowania, gdy wykupiliśmy ubezpieczenie. Należy również pamiętać, że złodzieje nie są jedynym problemem, który może zepsuć najwspanialszy urlop. Jak zatem zabezpieczyć nieruchomość i o czym pamiętać, wybierając się na długo oczekiwany wypoczynek?

Niezaproszeni goście

W okresie wakacji złodzieje to główne zagrożenie dla naszych nieruchomości i zgromadzonego w nim dorobku. Mówi się, że na prawdziwego włamywacza nie ma rady, a odpowiednie zabezpieczenia w postaci drzwi antywłamaniowych lub rolet zewnętrznych mogą jedynie wydłużyć jego drogę do celu. Warto jednak pamiętać, że każde zabezpieczenie może zapobiec wtargnięciu osób niepożądanych do naszej nieruchomości. Dlatego warto upewnić się przed wyjazdem, że dokładnie zamknęliśmy wszystkie okna, drzwi oraz założyliśmy wszystkie stosowne zabezpieczenia (np. rolety antywłamaniowe) i czy włączyliśmy system alarmowy. Jeżeli nasza nieruchomość jest połączona z garażem, powinniśmy odpowiednie zabezpieczyć również przejście pomiędzy nimi. Dobrym pomysłem jest również zamknięcie wszystkich pomieszczeń, co z kolei może utrudnić swobodne przemieszczanie się potencjalnemu sprawcy włamania wewnątrz mieszkania. Podczas przygotowania nieruchomości do wyjazdu należy również pamiętać o opróżnieniu skrzynki na listy i usunięciu z niej wszelkich materiałów reklamowych, podrzucanych często przed wejściem do naszej nieruchomości. Przepełniona skrzynka i rozrzucone materiały reklamowe mogą być pierwszym sygnałem dla włamywacza, że właściciele wyjechali na wakacje i nieruchomość jest czasowo opuszczona.

Najprostszą metodą na zminimalizowanie szkód wizyty niespodziewanego gościa, jest usunięcie z naszej nieruchomości cennych przedmiotów i dokumentów. Drobne rzeczy możemy przekazać zaufanym osobom albo przechować je w skrytce bankowej. Koszt wynajęcia skrytki bankowej na miesiąc nie jest wysoki – to kwota rzędu 30-50 zł. Większym problemem będą na pewno cenne urządzenia o dużych gabarytach. Dlatego w przypadku tego typu przedmiotów, warto spisać numery identyfikacyjne (seryjne), jeśli nie posiadamy do nich stosownej dokumentacji. W przypadku kradzieży, będziemy mieli możliwość dokładnego określenia przedmiotów, a to w sytuacji ich odnalezienia przez policję ułatwi identyfikację sprzętu. Dobrym pomysłem jest również ubezpieczenie tego typu urządzeń, co pozwoli również na częściowe zrekompensowanie poniesionej szkody.

Odpowiednie zabezpieczenia

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń, które mogą imitować naszą obecność w mieszkaniu. Ich wykorzystanie może skutecznie zniechęcić lub odstraszyć potencjalnych złodziei. Do najprostszych zastosowań zaliczają się czasowe włączniki, które możemy zainstalować wewnątrz czterech kątów, podłączając je do lampy. Po instalacji takiego urządzenia lampy będą się włączać samoczynnie zgodnie z ustawionymi parametrami. Z kolei na zewnątrz budynku stosuje się halogeny z czujnikiem ruchu, które mogą zdradzić obecność włamywacza najbliższym sąsiadom. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Bardziej wymagającym osobom do dyspozycji zostają systemy alarmowe i specjalistyczne instalacje, tzw. „systemy inteligentnych domów”. Ich zainstalowanie wiąże się jednak ze zdecydowanie większym wydatkiem. Za ich pośrednictwem właściciel, przy wykorzystaniu komputera lub smartfona, może sterować zdalnie urządzeniami zlokalizowanymi w domu m.in. światłem, roletami wewnętrznymi, sprzętem RTV, może nawet podglądać swoją nieruchomość, jeśli jest w niej zainstalowany system monitoringu. Dodatkowo tego typu systemy są wyposażone w czujniki m.in. otwarcia okien, dymu, gazu, zalania, co daje nam możliwość szybkiej interwencji w przypadku pożaru, awarii instalacji hydraulicznej lub podejrzenia włamania.
Jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najdroższych form ochrony naszego domu lub mieszkania jest podjęcie współpracy z specjalistyczną firmę ochroniarską. W ramach współpracy, firma zainstaluje na terenie naszej nieruchomości odpowiednie systemy zabezpieczające. Tego typu instalacje, w przypadku wykrycia zagrożenia, zostają aktywowane i wysyłają bezpośredni sygnał do firmy ochroniarskiej, która po jego otrzymaniu rozpoczyna interwencję.

Wakacyjne ubezpieczenie

Jeśli nie posiadamy całorocznego ubezpieczenia nieruchomości, możemy nabyć je tylko na okres wypoczynku. Co raz więcej firm ubezpieczeniowych w ramach tzw. ubezpieczeń wakacyjnych lub turystycznych, oferuje swoim klientom możliwość ubezpieczenia mieszkania lub domu na czas urlopu. W zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, może ono zawierać ubezpieczenia na wypadek zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem lub dewastacji. Koszt tego typu ubezpieczenia może zaczynać się już od kilku złotych za dzień, oczywiście cała wysokość opłaty zależy od dokładnych warunków zawieranej umowy. W ramach takiego ubezpieczenia możemy między innymi wskazać wszelkie ruchomości, które chcemy objąć ubezpieczeniem i wybrać możliwość zakwaterowania w hotelu na czas remontu, jeśli nasza nieruchomość uległa zniszczeniu.

Sąsiedzka opieka

Jeśli mamy taką możliwość, to warto rozważyć przekazanie kluczy zaufanej osobie i poprosić ją o doglądanie naszej nieruchomości podczas naszej nieobecności. Nawet sporadyczna wizyta, podczas której taka osoba przejdzie się po mieszkaniu, zapalając światła, może skłonić włamywacza do zmiany planów. Jednocześnie możemy poprosić znajomego o podlanie roślin, Warto też, aby podczas wizyt opróżniał skrzynkę pocztową.

Przekazania kluczy znajomemu może być o tyle dobrym pomysłem, że w przypadku zaistnienia okoliczności, w której konieczne będzie dostanie się do naszej nieruchomości, nie będziemy zmuszeni przerywać urlopu, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie trudno sobie wyobrazić taką sytuację, szczególnie w przypadku mieszkalnictwa wielorodzinnego. Wystarczy, aby w naszym lokalu, lub w lokalu sąsiada z wyższego piętra, wystąpiła awaria instalacji hydraulicznej. Brak odpowiedniej osoby, która może udostępnić wejście do naszej nieruchomości w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, może w skrajnych przypadkach doprowadzić do sytuacji, w której odpowiednie osoby przy udziale policji lub straży miejskiej, wtargną siłą do środka naszego lokum.

Jeśli do sąsiadów nie mamy szczególnego zaufania i nie chcemy przekazywać im kluczy, to warto chociażby poinformować ich o czasowym wyjeździe i pozostawić do siebie kontakt. Dzięki temu zwiększymy prawdopodobieństwo sąsiedzkiej interwencji w chwili, gdy złodzieje będą chcieli dokonać kradzieży, symulując przeprowadzkę. Takie rozwiązanie umożliwi nam również uzyskanie szybkiej informacji w sytuacji zaistnienia ewentualnej awarii.

Odłączenie mediów

Niektórych awarii w wewnątrz naszego lokalu, można uniknąć, odłączając przed wyjazdem wszystkie media. Dlatego należy pamiętać o wyłączeniu wszystkich możliwych mediów przed opuszczeniem domu bądź mieszkania. Warto podkreślić, że w sytuacji gdy w naszym lokalu nastąpi awaria instalacji, wyrządzając szkodę innym właścicielom lokali sąsiednich, to przy braku odpowiednie ubezpieczenia, będziemy zobowiązani do pokrycia kosztów zaistniałych szkód.

Wyłącznie mediów w okresie naszej nieobecności jest o tyle dobrą praktyką, że pozwoli nam uzyskać oszczędności na rachunkach. Wiele urządzeń typu RTV i AGD ma uruchomiony tryb czuwania, podczas którego pobierana jest energia. Przed wyjazdem na wakacje warto też pamiętać o opróżnieniu i wyczyszczeniu lodówki czy zamrażalki. Jeżeli z różnych względów nie zdecydujemy się na wyłączenie zasilania w naszej nieruchomości, to na pewno nie zaszkodzi powyciągać wtyczki z kontaktów urządzeń, które nie muszą być podłączone w czasie naszej nieobecności.

Karta alarmowa

Co raz powszechniejszą praktyką stosowana przez spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców budynków jest tworzenie w okresie wakacyjnych tzw. kart alarmowych. Karta alarmowa to dokument, w którym właściciel nieruchomości podaje dane swojej nieruchomości, ale przede wszystkim dane kontaktowe do siebie i osoby, która posiada klucze do nieruchomości. W niektórych wzorach można również zamieścić informacje o okresie, w którym będziemy przebywać na urlopie. Taki dokument pozwala zarządcy na szybkie zareagowanie w przypadku konieczności. Jeśli więc myślimy o wyjeździe, a mieszkamy w budynku wielorodzinnym, to warto przed opuszczeniem mieszkania sprawdzić stronę internetową zarządcy naszego budynku lub skontaktować się telefonicznie, aby uzyskać informacje na temat kart alarmowych. Jeśli zarządca nie stosuje tego typu rozwiązań, to możemy poinformować go o urlopie i zostawić dane kontaktowe do siebie.

Niezależnie od tego na jaki typ ochrony i formę zabezpieczeń naszej nieruchomości się zdecydujemy, dobrze jest na kilka dni przed wyjazdem przygotować listę czynności do wykonania przed samym wyjazdem. Jest to jedna z najprostszych, ale i najskuteczniejszych metod pozwalających nie zapomnieć o prostych czynnościach, takich jak zamknięcie okna lub odłączenie wody. To z kolei pozwoli nam na przebywanie poza domem czy mieszkaniem bez obawy o dorobek naszego życia.
 

Źródło: KRN.pl | 2013-07-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemgaraże na wynajemkamienice na wynajemdomy na wynajem powiat Krośnieńskimieszkania na wynajem powiat Olsztyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Myszkówmieszkania na wynajem gmina Strzyżówdomy na wynajem w Koziki-Olszynachdomy na sprzedaż w Międzyborzemieszkania na wynajem w Dąbrowski Młyn

Deweloperzy

);