Posiadanie własnego mieszkania w Polsce wciąż dla wielu osób jest luksusem. Jak pokazują dane GUS za 2023 r. prawie 2 mln dorosłych Polaków nie ma własnego mieszkania, a ponad 800 000 mieszka z rodzicami. Jednym z czynników wpływających na tę sytuację jest tzw. luka czynszowa, w której – jak się okazuje – tkwi nawet 35 proc. społeczeństwa. Czym jest i w jaki sposób można ją zminimalizować?
Polacy są zdecydowanymi zwolennikami kupowania mieszkań na kredyt – to wciąż jeden z najpopularniejszych sposób finansowania nieruchomości w naszym kraju. Dane z ostatniego kwartału wskazywały na ponad 2,5 mln aktywnych umów hipotecznych, a liczba ta z miesiąca na miesiąc rośnie. Chęć posiadania własnego mieszkania jest znacznie większa, niż wynajmowania go – na to drugie rozwiązanie decyduje się zaledwie 13 proc. społeczeństwa. Są jednak również osoby, które nie mogą skorzystać z żadnej z tych możliwości.
Czym jest luka mieszkaniowa?
O osobach, które znalazły się w tzw. luce mieszkaniowej mówi się, że są jednocześnie zbyt bogate i zbyt biedne. Oznacza to, że ich zarobki nie pozwalają na zakup własnej nieruchomości adekwatnej do potrzeb lub wynajęcie jej po cenach rynkowych, a jednocześnie są zbyt wysokie, by kwalifikować się do otrzymania mieszkania socjalnego czy komunalnego.
Jak wynika z raportu Polityki Insight i PFR Nieruchomości w takiej sytuacji obecnie znajduje się aż 35 proc. naszego społeczeństwa, czyli co trzeci Polak. Zazwyczaj mieszkają oni w mieszkaniach o zbyt małym metrażu w stosunku do ilości osób w gospodarstwie domowym lub w znacznie niższym niż chciałyby standardzie. W kontekście tym mówi się o wykluczeniu mieszkaniowym.
Jak zminimalizować lukę mieszkaniową w Polsce?
Znawczy zagadnienia oceniają, że zlikwidowanie tego zjawiska będzie trudne i czasochłonne – wymaga przynajmniej 15-letniego planu działania i także aktywnej i skutecznej polityki wspierania mieszkalnictwa.
- Powinna ona obejmować zarówno programy wspierające podaż, szczególnie w dużych miastach, jak i zapewnienie alternatywy dla zakupu mieszkania na własność poprzez wykorzystanie potencjału budownictwa społecznego i rozwój profesjonalnego rynku najmu- tłumaczy Adam Czerniak, pełniący funkcję dyrektora ds. badań Polityka Insight.
Specjaliści twierdzą, że w walce z luką mieszkaniową konieczne jest „stworzenie centralnej agencji wspierającej koordynację prowadzenia polityki mieszkaniowej przez samorządy, która uwzględnia zróżnicowanie budżetów, problemów i sposobów działania samorządów w różnych regionach Polski”.
Bardzo ważne jest również zmniejszenie ilości środków publicznych kierowanych na finansowanie zakup nieruchomości na własność, a zwiększenie możliwości przeznaczonych dla osób obecnie wykluczonych z rynku kredytowego. Dobrym pomysłem może być np. program tanich mieszkań na wynajem, o którym mówi się już od jakiegoś czasu.
Większe nieruchomości, mniejsza luka mieszkaniowa?
W walce z opisywanym zjawiskiem nie bez znaczenia jest także budowanie nieruchomości o większej powierzchni, która będzie mogła zapobiec przeludnieniu. Jest to istotne zagadnienie, ponieważ, jak wynika z danych Eurostatu za 2022 r. przeludnione lokale mieszkalne zajmowało prawie 35 proc. społeczeństwa naszego kraju. Są to niebagatelne liczby, sięgające ponad 13,5 mln osób.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)