Na rynku nieruchomości wiele zmieniło się po wybuchu pandemii koronawirusa. Rok 2022 przyniósł kolejne wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się deweloperzy. Jednym z głównych jest wojna w Ukrainie. Co będzie modne na rynku nieruchomości w nadchodzących miesiącach?
Jakie nieruchomości cieszą się największą popularnością?
Podstawowym kryterium podczas poszukiwania własnego mieszkania jest lokalizacja. Mowa tu nie tylko o konkretnej części miasta, ale również bliskości różnego typu udogodnień. Dla wielu osób priorytetem jest obecność terenów zielonych w pobliżu. Niektórzy celują w lokalizacje w pobliżu centrum miast, inni wybierają przedmieścia, które są dobrze skomunikowane z centralnymi częściami. Nie od dziś wiadomo, że dogodna lokalizacja minimalizuje ryzyko rentowności inwestycji.
Kupujący zwracają uwagę m.in. na łatwość dojazdu do pracy, zagospodarowanie przestrzenne oraz okoliczną infrastrukturę. Rodzinom z dziećmi zależy na bliskości przedszkoli oraz szkół. Osoby młode zwracają uwagę na odpowiednie skomunikowanie, dostępność parkingów oraz miejsc wypoczynku na świeżym powietrzu.
W ostatnim czasie pewną popularnością cieszą się obiekty, które powstają w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego lub na podstawie umów z władzami miasta.
Troska o środowisko naturalne zawsze na topie
Od jakiegoś czasu niezmiennie dużą popularnością cieszy się to, co jest
eko. Troska o środowisko naturalne ma również znaczenie w przypadku rynku nieruchomości. Na szczególną uwagę zasługują technologie, które pozwalają
zredukować emisję CO₂, a także zminimalizować przyszłe koszty utrzymania mieszkań. Ważna jest ekologiczność i energooszczędność rozwiązań. Doskonałym przykładem są panele fotowoltaiczne, które umożliwiają pozyskanie energii elektrycznej ze słońca.
Nabywcy mieszkań są bardziej świadomi. Dlatego też oczekują, aby deweloperzy w swych działaniach dbali o dobrostan mieszkańców i środowisko naturalne. Wymaga się, że działania te nie będą tylko pustymi deklaracjami, ale będą miały realne odzwierciedlenie w przygotowywanych projektach.
Za obiektywny wskaźnik stosowania praktyk zrównoważonego i jakościowego budownictwa uważa się międzynarodową certyfikację BREEAM. W jej przypadku analizie podlega m.in. zarządzenie procesem budowy, wykorzystane materiały, lokalizacja, komfort użytkowania, energooszczędność, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Niestety w Polsce nadal niewiele projektów mieszkaniowych posiada certyfikację BREEAM.
Gotowe prefabrykaty rozwiązaniem na rosnące koszty budowy?
W ostatnim czasie obserwowany jest systematyczny wzrost kosztów budowy mieszkań. Wpływ na to mają nie tylko rosnące wynagrodzenia pracowników budowlanych, ale również droższe materiały budowlane. Możemy zaobserwować, że coraz więcej firm skłania swoją uwagę ku gotowym prefabrykatom. Nowoczesne technologie wykonania sprawiają, że mogą one stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Zastosowanie tego typu rozwiązań to nie tylko oszczędność czasu, ale często i niższe nakłady finansowe.
Obecnie kupującym nie zależy na tym, aby ich mieszkania były wykonane z konkretnych materiałów. Chcą, aby zastosowane rozwiązania technologiczne zapewniały odpowiednie właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Ważny z punktu widzenia przyszłych mieszkańców jest również funkcjonalny rozkład pomieszczeń i ograniczenie do minimum ciągów komunikacyjnych.
Mieszkanie w stanie deweloperskim czy „pod klucz”?
Warto zwrócić uwagę na to, że Polacy najchętniej sięgają po mieszkania w stanie deweloperskim – takie, które mogą urządzić zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Mało popularna jest opcja wykończenia „pod klucz” lub inne rozwiązania pośrednie. Jedynie 10-20 proc. kupujących wybiera możliwość wykończenia mieszkania przez dewelopera.
Sytuacja na rynku w ostatnim czasie nieco się jednak zmieniła. Cierpimy na brak fachowców, który został pogłębiony wyjazdem części pracowników z Ukrainy. Bardzo możliwe, że niektórzy z nich pozostaną w swojej ojczyźnie, aby nie tylko walczyć o jej wolność, ale później pomóc w odbudowie zniszczonego kraju. Może to sprawić, że więcej kupujących będzie zainteresowanych wykończeniem „pod klucz”.
Spadek zdolności kredytowej nie pomaga
W ostatnim czasie dużym problemem okazuje się spadek zdolności kredytowej potencjalnych nabywców nieruchomości. Osoby, które we wrześniu 2021 roku mogły wziąć kredyt hipoteczny w wysokości 500 tys. złotych, obecnie mogą zaciągnąć zobowiązanie w wysokości jedynie 350 tys. złotych. Spadek jest więc zauważalny.
Czy do łask powrócą kawalerki, które wydają się tańszym rozwiązaniem? Deweloperzy nadal chcą realizować swoje strategie biznesowe, które obejmują projekty głównie z mieszkaniami dwu- i trzypokojowymi.
Część deweloperów chcąc wyjść naprzeciw klientom, których
zdolność kredytowa spada, z pewnością będzie dążyć do realizacji inwestycji o kompaktowych metrażach. Oznacza to, że na powierzchni 50-55 mkw. zmieszczą się nawet trzy pokoje, kuchnia oraz łazienka.
Rok 2022 jest wyjątkowy dla branży deweloperskiej. Z jednej strony konieczne jest zadbanie o potrzeby klienta i elastyczne dopasowanie się do potrzeb pierwotnego rynku nieruchomości. Z drugiej natomiast wciąż mierzymy się z problemami ekonomicznymi wywołanymi przez pandemię koronawirusa. Nie bez znaczenia jest sytuacja w Ukrainie i wiążący się z nią odpływ pracowników oraz ograniczenie dostaw niektórych z materiałów budowlanych. W tym wszystkim deweloperzy muszą pamiętać o tym, że UE stale wyznacza coraz wyższe cele dotyczące emisji CO₂, a świadomość ekologiczna konsumentów wzrasta.
Źródło: KRN.pl | 2022-04-22
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (1)
Sonia Sss ⋅ 05-05-2022 | 20:24
Co jest teraz modne na rynku nieruchomości? Otóż powiem wam! Najmodniejsze obecnie jest kupno mieszkań pod przyszły wynajem! I ja tak właśnie zrobiłam! Kupiłam mieszkanie na Białołęce. Deweloper okazał się pewnym i kontrahentem. Osiedle to Miasteczko Nova Sfera. Warunki bytowe są tam bardzo dobre. Kupiłam gotowe do wynajmu mieszkanie.