Centrum Biurowe Karkonoska to kolejna już we Wrocławiu inwestycja jednego z czołowych deweloperów w nowej Europie – Globe Trade Centre SA.
W czasach wzmożonego rozwoju rynku gospodarczego firmy deweloperskie inwestują zwłaszcza w budynki o przeznaczeniu stricte biznesowym. W większych miastach tego typu, centra biurowe wyrastają niczym grzyby po deszczu, jednak mimo pokaźnej liczby wciąż znajdują najemców.
Metropolie chętnie stawiają na rozwój zmierzający w kierunku wzbogacenia rynku biznesowego, a co za tym idzie, także rynku pracy. Zasada jest prosta – im więcej biurowców tym więcej wakatów, a wraz z nimi przecież rośnie prestiż miasta. Wrocław jako stolica Dolnego Śląska także korzysta z tej tendencji rozwojowej. Niedawno na placu Grunwaldzkim lukę przestrzenną powstałą po II wojnie światowej wypełnił innowacyjny budynek Grunwaldzki Center, a już niedługo na obrzeżach miasta powstanie Centrum Biurowe Karkonoska, które również w dużej mierze przyczyni się do intensyfikacji wrocławskiego rynku biznesowego.
Centrum Biurowe Karkonoska to kolejna już we Wrocławiu inwestycja (poprzednia nosi nazwę Centrum Biurowe Globis) jednego z czołowych deweloperów w nowej Europie – Globe Trade Centre SA (GTC SA). Firma obecnie aktywnie działa w 10 państwach: w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Serbii, Chorwacji, Bułgarii, na Słowacji, Ukrainie i w Rosji. GTC może pochwalić się realizacją inwestycji biurowych w największych miastach Europy Środkowo-Wschodniej. Najwyższej klasy powierzchnie biurowe powstały do tej pory m.in. w Zagrzebiu – Avenue Center, Budapeszcie – Spiral, Belgradzie – GTC House, GTC Square oraz w Bukareszcie – City Gate. Przygotowaniem projektu architektonicznego zajęła się wrocławska pracownia Studio EL kierowana przez Edwarda Lacha. – Ta sama firma jest autorem projektu pierwszej, ukończonej w 2008 r., inwestycji biurowej GTC we Wrocławiu – budynku biurowego Globis przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej – dodaje Przemysław Polak, account manager GTC.
Projekt zakłada powstanie łącznie 33 350 m kw. (działka przeznaczona pod budowę Centrum Biurowego Karkonoska posiada 1,3 ha.) nowoczesnej powierzchni biurowej przy skrzyżowaniu al. Karkonoskiej z ul. Przyjaźni. – Centrum Biurowe Karkonoska powstanie przy al. Karkonoskiej będącej jedną z głównych dróg wjazdowych do Wrocławia, kilkanaście minut drogi od centrum, w pobliżu Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Węzła Bielańskiego, gdzie krzyżują się drogi krajowe z autostradą A4 i gdzie znajdują się ważne obiekty handlowo-usługowe. To optymalna lokalizacja – informuje Przemysław Polak.
Kompleks będzie składać się z trzech budynków biurowych klasy A. Biurowiec A obejmie 13 kondygnacji (w tym podziemną, powierzchnia najmu budynku wyniesie 15 000 m kw.), budynek B – 9 kondygnacji (w tym także podziemną, a powierzchnia najmu budynku wyniesie 12 000 m kw.) oraz budynek C – 5 kondygnacji (7 000 m kw.). Ponadto na parterach budynków znajdzie się zaplecze handlowo-usługowe, a w podziemiach parking na około 550 samochodów. Kompleks został tak zaprojektowany, by praca w nim stała się przyjemna i komfortowa. – Centrum Biurowe Karkonoska zapewni najemcom rozwiązani, takie jak m.in. układ piętra umożliwiający efektywne i elastyczne wykorzystanie powierzchni najmu (np. ulokowanie wielu stanowisk pracy na małej przestrzeni), energooszczędne oświetlenie, uchylne okna, podwieszane sufity, wykładziny podłogowe, w pełni wyposażone węzły sanitarne, automatycznie sterowaną klimatyzację, system zarządzania budynkiem BMS, nowoczesne windy, kontrolę dostępu z czytnikami ruchu, pełną ochronę, reprezentacyjne lobby oraz atrakcyjnie wykończone powierzchnie wspólne, miejsca parkingowe przed budynkiem (dla gości i kurierów) – tłumaczy Przemysław Polak. Co więcej, w Centrum Biurowym Karkonoska ochrona i monitoring będą działały 24h na dobę, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.
Generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma Budimex SA – Na razie posiadamy pozwolenie na budowę. Natomiast termin rozpoczęcia prac budowlanych uzależniony jest od popytu na oferowaną przez nas powierzchnię biurową. Budowa pierwszej fazy projektu potrwa około 16-18 miesięcy - od momentu wbicia pierwszej łopaty. Inwestycja będzie realizowana w trzech fazach (budynki A, B, C) – oznajmia Przemysław Polak. Realizacja pierwszej fazy projektu, czyli budynku A, pochłonie około 17 mln euro. Początkowe plany zakładały oddanie do użytku budynku A pod koniec 2009 r., a budynku B w 2010 r. Szczęśliwie 2010 r. dobiega końca, a nadmieniona „pierwsza łopata” jeszcze nie została wbita w ziemię.
Oferta biurowego kompleksu skierowana jest przede wszystkim do dużych firm zarówno polskich jak i zagranicznych. – Wrocław to jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków gospodarczych w Polsce. Mimo, że nie ominęły go skutki stagnacji gospodarczej, lokalny rynek powierzchni komercyjnych również pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych w kraju. Położenie geograficzne, sprawnie działająca administracja publiczna oraz penetracja regionu przez największe międzynarodowe przedsiębiorstwa, to główne czynniki wpływające na atrakcyjność Wrocławia z punktu widzenia GTC. Dlatego też oferta Centrum Biurowego Karkonoska powinna zainteresować przede wszystkim duże firmy polskie i międzynarodowe poszukujące powierzchni biurowej klasy A, łatwo dostępnej pod względem komunikacji i oferującej możliwość swobodnej aranżacji biura, np. pod działalność typu back-office, badawczą czy laboratoryjną – dodaje Przemysław Polak. Na początku zainteresowanie Centrum Biurowym nie było tak duże, jak zakładali inwestorzy, w związku z tym przesunięto nieco termin budowy, jednak po okresie stagnacji odnotowano ponowny wzrost zainteresowania ofertą. – Otrzymujemy zapytania dotyczące wynajmu powierzchni biurowej w CB Karkonoska od firm reprezentujących różne sektory. Po czasie przestoju, obecnie obserwujemy ożywienie i wzrost zainteresowania ze strony potencjalnych najemców. O finalizowaniu umów z poszczególnymi najemcami będziemy informować na bieżąco – tłumaczy Przemysław Polak.
Fot. Centrum Biurowe Karkonoska.
Źródło: e-biurowce.pl | 2010-12-22
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)