Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia. Coraz częściej do wietrzenia mieszkania służy– zamiast okna – automatycznie sterowana instalacja wentylacyjna.
Rośnie społeczna świadomość kosztów związanych z eksploatacją nowo wybudowanego domu. Polacy zmieniają swoje przyzwyczajenia. Coraz częściej do wietrzenia mieszkania służy– zamiast okna – automatycznie sterowana instalacja wentylacyjna. Jednak na straty ciepła w domu wpływają głównie: rozmiar budynku, jego kształt, układ pomieszczeń, wielkość okien oraz ich usytuowanie.Szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego projektu nieruchomości. Im mniejszy dom, tym mniejsze ryzyko utraty ciepła. Warto więc zwrócić uwagę na kształt budynku. Energooszczędny dom jest zwartą bryłą. Najczęściej ma kształt prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem. Najmniejsze straty ciepła występują w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym.
Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w budynku. Powinniśmy zadbać o to, by te najmniej używane, takie jak schowek, pralnia czy garderoba, znajdowały się od strony północnej. Salon oraz pokój do pracy powinny być natomiast usytuowane od strony południowej – tam słońce jest najdłużej. Istotnym elementem, który powoduje znaczne starty energii, są zespolenia okien i ścian. Decydując się na duże przeszklenia, należy także liczyć się ze sporymi stratami ciepła. Warto zastanowić się też nad całkowitą rezygnacją z okien w tych częściach budynku, gdzie znajdują się pomieszczenia gospodarcze.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)