Jak podaje GUS, w I poł. br. inwestorzy indywidualni i deweloperzy łącznie zasilili krajowy rynek nieruchomości większą liczbą mieszkań niż przed rokiem. Więcej było także mieszkań, na których budowę zostały wydane pozwolenia lub zgłoszenia z projektem budowlanym. Znaczny wzrost odnotowano w przypadku liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Największy ruch budowlany w obszarze budownictwa mieszkaniowego odnotowano w woj. mazowieckim.
Ze wstępnych danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. przekazanych do eksploatacji zostało o 8,6 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem. Rynek nieruchomości zwiększył się więc w tym czasie o 105,4 tys. lokali. Główna zasługa tegorocznych wyników leży po stronie inwestorów indywidualnych – w pierwszym półroczu br. oddali oni bowiem do użytku 42,5 tys. mieszkań, co daje liczbę o 30 proc. większą niż przed rokiem. Natomiast deweloperzy – więcej, bo 60,5 tys. mieszkań, jednak jest to liczba o 3,3 proc. niższa niż w analogicznym okresie w 2020 r.
Deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni odpowiadają łącznie za 97,7 proc. ogółu nowo oddanych w okresie od stycznia do czerwca 2021 r. mieszkań. Przekazali oni do eksploatacji odpowiednio 57,4 i 40,3 proc. ogólnej liczby mieszkań. Natomiast w ramach pozostałych form budownictwa – spółdzielczej, komunalnej, społecznej, czynszowej i zakładowej – oddano w tym czasie do użytkowania łącznie 2 427 mieszkań (natomiast przed rokiem przekazano do eksploatacji 1 771 lokali).
Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania w ramach analizowanego okresu osiągnęła 95,1 mkw. Łącznie powierzchnia użytkowa mieszkań wówczas oddanych wyniosła 10 mln mkw., co daje o 16,1 proc. więcej rok do roku.
Ponad 40 proc. więcej pozwoleń i zgłoszeń
W pierwszym półroczu br. wzrosła także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Było ich 171,5 tys., czyli o 40,2 proc. więcej niż w okresie od stycznia do czerwca 2020 r.
Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali w pierwszym półroczu br. deweloperzy (109,1 tys., co daje wzrost o 46,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. r.). Z kolei inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia na budowę łącznie 60,4 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 28,9 proc. rok do roku. Łącznie w ramach tych form budownictwa udzielono pozwoleń lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym 98,8 proc. ogółu mieszkań. Pozostałe formy budownictwa – spółdzielcza, komunalna, społeczna, czynszowa i zakładowa – odpowiadają natomiast w tym okresie za 2 015 mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (rok wcześniej było to 1 221 mieszkań).
Start budowy o 44,6 proc. większej liczby mieszkań
W okresie od stycznia do czerwca br. deweloperzy rozpoczęli budowę aż 87,7 tys. mieszkań, czyli aż o 63,8 proc. więcej rok do roku. Inwestorzy indywidualni uruchomili prace nad 54,3 tys. lokalami (wzrost o 22,3 proc. rok do roku). Łącznie w ramach tych dwóch form budownictwa rozpoczęto budowę 98,2 proc. ogólnej liczby mieszkań. Pozostałe formy budownictwa odpowiadają natomiast za uruchomienie budowy 2 605 mieszkań (rok temu rozpoczynali natomiast prace nad 2 049 lokalami). Łącznie w pierwszym półroczu br. rozpoczęto więc budowę 144,6 tys. mieszkań, czyli o 44,6 proc. więcej niż przed rokiem. Na koniec czerwca br. w budowie pozostawało łącznie 867,7 tys. mieszkań.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)