Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Budownictwo energooszczędne – czym się wyróżnia i jakie są jego korzyści?

budownictwo-energooszczedne-czym-sie-wyroznia-i-jakie-sa-jego-korzysci
Budownictwo energooszczędne – czym się wyróżnia i jakie są jego korzyści?

Budownictwo energooszczędne to odpowiedź sektora nieruchomości na potrzebę wprowadzania ekologicznych i tanich w eksploatacji rozwiązań. Z pewnością jest to przyszłość tej branży. Co je charakteryzuje? Czym naprawdę jest budownictwo energooszczędne i jakie są jego zalety?

 Podstawowym założeniem budownictwa energooszczędnego jest zminimalizowanie szkodliwego oddziaływania na klimat, poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jego atutem jest również możliwość poczynienia sporych oszczędności.

Budownictwo energooszczędne – skąd się wzięło?

Głównym motorem napędowym tego sektora jest troska o środowisko oraz konieczność wprowadzania coraz mniej inwazyjnych rozwiązań. Stojąc u progu kryzysu klimatycznego, świat musiał znaleźć alternatywę dla tradycyjnego budownictwa czy przemysłu.
 
Jednym z założeń dążącej do zeroemisyjności polityki Unii Europejskiej jest budownictwo energooszczędne, nazywane również niskoenergetycznym oraz termomodernizacja już istniejących nieruchomości tak, by zminimalizować utratę energii.
 
Duże znaczenie ma tutaj również ograniczenie zużycia paliw kopalnych, które, jak wiadomo, nie należą do odnawialnych źródeł energii, a ich cena sukcesywnie rośnie. Budownictwo energooszczędne łączy więc ekologię i ekonomię.
 

Budownictwo energooszczędne, czyli jakie?

Aby o budynku można było powiedzieć, że jest on energooszczędny, musi spełniać kilka kryteriów. Na zminimalizowanie utraty energii cieplnej wpływają takie czynniki, jak:
  • właściwa architektura domu – znaczenie ma tu przede wszystkim ekspozycja, dobór odpowiedniej bryły, rozmieszczenie pomieszczeń i usytuowanie ich względem światła dziennego oraz ilość i wielkość okien czy innych przeszkleń,
  • dobór metody wentylacji – polecanym rozwiązaniem jest rekuperacja, która pozwala na odzysk ciepła z usuwanego z wnętrza budynku powietrza,
  • stopień izolacji drzwi, okien, dachu oraz ścian,
  • wybór systemu grzewczego oraz sprawność jego działania,
  • zastosowane rozwiązania konstrukcyjne – eliminujące tzw. mostki ciepła,
  • zastosowanie odnawialnych źródeł energii,

Budownictwo energooszczędne musi spełniać pewne normy – przyjmuje się, że zapotrzebowanie nieruchomości na energię użytkową, niezbędną do ogrzewania i wentylacji nie powinno przekraczać 40 kWh/m2rok.
 
Aby budynek zużywał jak najmniejsze ilości energii, konieczne jest wzięcie pod uwagę powyższych wskazówek już na etapie planowania i budowy. Warto również zadbać o instalację OZE – świetnie sprawdzą się tu panele fotowoltaiczne oraz pompa ciepła, które zapewnią nieruchomości dostęp do zielonej energii elektrycznej oraz cieplnej i zmniejszą rachunki niemal do zera.
 

Budownictwo energooszczędne – jakie korzyści?

Do najważniejszych zalet budownictwa niskoenergetycznego można zaliczyć:
  • obniżenie rachunków za energię,
  • zapewnienie domownikom komfortu cieplnego przez cały rok – zarówno w zimie, jak i latem,
  • optymalne nasłonecznienie pomieszczeń,
  • dobrą izolację akustyczną,
  • korzystny mikroklimat,
  • wzrost wartości rynkowej nieruchomości,
  • zmniejszenie śladu węglowego

Budownictwo energooszczędne – dotacje

Budowa domu energooszczędnegoto kosztowna inwestycja, jednak możliwe jest uzyskanie dofinansowania. Obecnie aktywnych jest kilka programów, mających na celu wsparcie osób wybierających ekologiczne rozwiązania w budownictwie. Należą do nich:
  • Program Czyste Powietrze – pozwalający m.in. na zakup i montaż ocieplenia ścian, dachów okien itp. oraz zakup rekuperacji,
  • Program Mój Prąd – skierowany do osób zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych,
  • Program Moje Ciepło – umożliwiający obniżenie kosztów zakupu i montażu pompy ciepła

Warto zatem zainteresować się, jakie warunki należy spełnić, aby wziąć udział w programie, który pomaga zrealizować ideę budowy energooszczędnego domu, a przy okazji marzenie o idealnej nieruchomości. Taki dom zaprocentuje w przyszłości niewielkimi kosztami stałymi i będzie przyjazny dla środowiska.
Źródło: KRN.pl | 2022-06-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażmieszkania na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Wałbrzyskimieszkania na sprzedaż powiat Lubelskimieszkania na wynajem gmina Mszana Dolnamieszkania na sprzedaż gmina Radowo Małedomy na wynajem w Bełczącdomy na sprzedaż w Otowicachmieszkania na wynajem w Lipińskie Małe

Deweloperzy

);