Ręczny wózek paletowy, czyli tzw. paleciak, to bardzo przydatne, a przez to chętnie używane urządzenie, które wykorzystuje się m.in. w branży związanej z produkcją i magazynowaniem. Wyróżnia się on prostotą obsługi (nie trzeba do tego mieć specjalnych uprawnień), a przy tym ma naprawdę szerokie zastosowanie. Jak jest zbudowany ręczny wózek paletowy i gdzie można z niego korzystać?
Charakterystyka i budowa ręcznego wózka paletowego
Paleciaki ręczne to sprzęt, który wykorzystuje się do przewożenia załadunku znajdującego się na paletach. To transport na niewielkie odległości. Zgodnie z nazwą, siłę napędową takich pojazdów stanowią ludzkie ręce.
Wózki paletowe należą więc do mało skomplikowanych urządzeń. Ich budowa również jest prosta – składają się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to:
- rama – podstawa sprzętu, która jest wykonana z metalu. Najlepiej, by była solidna i wytrzymała. W dobrych wózkach paletowych jest ona pokryta lakierem, który wykazuje odporność na oksydowanie;
- dyszel – kluczowy element, który sprawia, że możliwe jest sterowanie paleciakiem;
- widły – służą do podnoszenia palet z załadunkiem. Mogą mieć różną długość i rozstaw;
- pompa hydrauliczna – mechanizm, który umożliwia podnoszenie i opuszczanie załadunku;
- koła sterujące – znajdują się z przodu urządzenia. Mogą mieć różny materiał wykonania (najczęściej jest to guma, nylon lub poliuretan);
- rolki prowadzące – znajdują się w końcowej części wideł. Mogą być pojedyncze albo podwójne.
Warto przy tym pamiętać, że powyższe elementy mogą mieć różne parametry, w zależności od modelu wózka paletowego. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że istnieją rozmaite rodzaje takiego sprzętu. Ręczne paleciaki mogą więc być np. dodatkowo wyposażone w wagę lub maszt.
Gdzie można wykorzystać ręczny wózek paletowy?
Ręczne wózki paletowe są niezwykle użyteczne, ponieważ przyspieszają pracę i sprawiają, że staje się ona o wiele bardziej efektywna. Biorąc pod uwagę fakt, że ich głównym zadaniem jest pomoc w transportowaniu ładunków na niewielkie odległości, wykorzystuje się je przede wszystkim w halach przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i magazynowaniem, a także w hurtowniach różnego typu towarów. Oprócz tego ręczne paleciaki stosuje się w sklepach wielkopowierzchniowych, np. spożywczych, meblowych itp.
Ze względu na charakterystykę ręcznych wózków paletowych używa się ich przede wszystkim wewnątrz budynków. Ważne jest bowiem, aby korzystać z nich w miejscach, które wyróżniają się równą i płaską powierzchnią. Jako że takie paleciaki nie mają amortyzacji i są sterowane ręcznie, prowadzenie ich po wzniesieniach czy wybojach byłoby utrudnione i niewygodne.
Czasami ręcznych wózków paletowych używa się także wewnątrz przyczep ciężarówek. Dotyczy to przede wszystkim tych podstawowych urządzeń, które są niezwykle kompaktowe. W tego typu sytuacjach ułatwiają one rozładowywanie towarów.
Źródło: KRN.pl | 2023-02-22
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)