Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Błyskawiczne odrolnienie działek

Błyskawiczne odrolnienie działek

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmierzający do uproszczenia procedury odrolnienia gruntów w celu spowolnienia wzrostu cen działek budowlanych, umożliwienia gminom uzyskania większego wpływu na swój rozwój oraz zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmierzający do uproszczenia procedury odrolnienia gruntów w celu spowolnienia wzrostu cen działek budowlanych, umożliwienia gminom uzyskania większego wpływu na swój rozwój oraz zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z nim grunty rolne objęte gminnym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, przeznaczone pod tereny zurbanizowane, zostaną automatycznie odrolnione. Dzięki temu błyskawiczne odrolnienie miałoby w szczególności objąć grunty w miastach. Dochodziłoby do niego automatycznie, bez konieczności udzielania zgody przez stosowne organy i ponoszenia opłat, a zasadniczą decyzję podejmowałyby same gminy.

Trzeba też podkreślić, że co do zasady takie odrolnione grunty – jako budowlane – stawałyby się znacznie bardziej wartościowe dla ich właścicieli. Jednocześnie zostałyby jednak automatycznie obłożone wyższym podatkiem, co zintensyfikowałoby obrót nimi, gdyż właściciele ich mieliby do wyboru pozostawienie stanu obecnego bez zmian (np. nieużytki) i większe opłaty albo korzystną ich sprzedaż lub inwestycje budowlane na gruncie.

Obecnie, zgodnie z art. 7 ustawy, z 3 lutego 1995 r., o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r., nr 121 poz. 1266 ze zm.), przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, przy czym w wypadku gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha, wymagane jest uzyskanie zgody ministra rolnictwa, zaś w wypadku gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas IV, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha, a także gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego i torfowisk, jeżeli ich zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 1 ha – wymagana jest zgoda marszałka województwa wyrażana po uzyskaniu opinii izby rolniczej. Przy czym samo wyrażenie zgody następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zaś za wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej nakładana jest opłata na inwestora.

Jednocześnie organ wyrażający zgodę może żądać złożenia wniosku w kilku wariantach, przedstawiających różne kierunki projektowanego przestrzennego rozwoju zabudowy, co dodatkowo podnosi koszty całej procedury.

Źródło: KRN.pl | 2008-01-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedaż powiat Brzeskilokale użytkowe na wynajem powiat Mogileńskimieszkania na sprzedaż gmina Grębocicedomy na sprzedaż gmina Lipnikdomy na sprzedaż w Mariampolumieszkania na wynajem w Uniejów-Koloniidomy na sprzedaż w Bliźniewie

Deweloperzy

);