Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Bezpieczeństwo w budownictwie

Bezpieczeństwo w budownictwie

20 października odbyła się w Warszawie konferencja „Razem bezpiecznie”, dotycząca „Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie”.

Statystki wskazują na znacznie większą liczbę wypadków śmiertelnych w budownictwie niż na przykład w górnictwie – branży powszechnie uważanej za najbardziej niebezpieczną gałąź przemysłu. W 2008 r. na polskich budowach zginęło 127 osób, w 2009 r. – 117, w 2010 r. – 112. Na ten stan rzeczy składają się m.in.: brak wymaganych kwalifikacji, nieprzestrzeganie zasad BHP oraz oszczędności na niezbędnych zabezpieczeniach na budowie.

20 października odbyła się w Warszawie konferencja „Razem bezpiecznie”, dotycząca „Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie”. W spotkaniu wzięli udział: Krzysztof Andrulewicz, prezes Skanska; Piotr Kledzik, prezes Bilfinger Berger Budownictwo SA; Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu; Wojciech Łukaszek, wiceprezes zarządu HOCHTIEF Polska; Jarosław Popiołek, prezes Mostostal Warszawa; Konrad Jaskóła, prezes zarządu Polimex-Mostostal SA oraz Jerzy Werle, dyrektor generalny WARBUD SA. Gościem specjalnym była minister Anna Tomczyk, główny inspektor pracy.
 
Fot. Uczestnicy konferencji
 
W sierpniu 2010 r. przez przedstawicieli firm biorących udział w powyższej konferencji zostało zawiązane „Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie”, służące podniesieniu poziomu bezpieczeństwa pracy, a tym samym zredukowaniu liczby wypadków śmiertelnych w branży. Jakiś czas temu, jako szefowie największych spółek budowlanych w Polsce, posiadających znaczącą część rynku, porozumieliśmy się, że nie będziemy stosować żadnych kompromisów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracy. Będziemy się starali podnosić standard bezpieczeństwa na możliwie wysokie poziomy. Nie możemy się inaczej zachowywać, ponieważ nasz biznes jest wysoce wypadkowy i nie możemy konkurować, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy. To jest coś, co zawsze warto promować – powiedział Piotr Klendzik, prezes Bilfinger Berger Budownictwo SA. Działanie sygnatariuszy podjęły się wspierać: Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Główny Inspektorat Pracy.
 
21 marca 2011 r. podpisana została „Deklaracja w sprawie porozumienia dla bezpieczeństwa pracy w budownictwie” oraz dokument „Standardy minimalnych wymagań wobec podwykonawców”. Standardy obowiązani są stosować wszyscy podwykonawcy współpracujący z sygnatariuszami porozumienia. Dotyczą one nie tylko warunków pracy, ale i zasad szkolenia pracowników. W podpisanym dokumencie firmy wyraziły oczekiwanie, że każdy podwykonawca zatrudniony przy projekcie zapewni pracownikom szkolenie wprowadzające na budowę, dotyczące zasad zapisanych w planie Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BiOZ), bezpieczeństwa zbiorowego oraz procedur ewakuacji. Dodatkowo wprowadzone mają być szkolenia okresowe pracowników, a kwalifikacje osób wykonujących prace, które wymagają dodatkowych uprawnień, mają być udokumentowane.
 
Wzorem dla firm, które podpisały porozumienie, jest Wielka Brytania. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku liczba wypadków śmiertelnych w budownictwie wynosiła tam 120 osób rocznie. Dlatego największe firmy budowlane powołały Grupę Generalnych Wykonawców, zrzeszającą 23 firmy, mające łącznie 35 proc. udziału w rynku. Dzięki jej działaniom w ciągu 10 lat liczba wypadków śmiertelnych zmniejszyła się o połowę. Również w Polsce prace związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa na budowie rozplanowano na wiele lat, gdyż m.in. istnieje potrzeba zmian niektórych przyzwyczajeń pracowników czy większego nakładu finansowego firm w celu poprawy bezpieczeństwa pracy. W ostatecznym rozrachunku stawką bowiem jest nie tylko dobre imię firmy, ale i ludzkie życie. Nie akceptujemy obecnego stanu rzeczy, a jednocześnie widzimy możliwość jego zmiany. Tak pojmujemy naszą odpowiedzialność społeczną. Patrzę na nasz biznes szerzej niż przez pryzmat wyniku finansowego. Budimex rozwija się dzięki realizacji konkretnych wartości, m.in. odpowiedzialności i etycznego działania – powiedział podczas konferencji Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimeksu SA. – Wierzę, że sukces w postaci zmniejszenia liczby wypadków jest możliwy, pod warunkiem pełnego zaangażowania wszystkich sygnatariuszy porozumienia – dodał Jerzy Werle, dyrektor generalny WARBUD SA.
Źródło: KRN.pl | 2011-10-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajemkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Strzelecko-Drezdeneckilokale użytkowe na wynajem powiat Legionowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Dąbrowicedomy na sprzedaż gmina Międzylesiemieszkania na wynajem w Kietlancemieszkania na sprzedaż w Mostówcemieszkania na sprzedaż w Włostowicach

Deweloperzy

);