Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Baterie kuchenne – sposób na wygodę

Baterie kuchenne – sposób na wygodę

W nowo urządzonej kuchni bateria zlewozmywakowa stanowi jeden z najważniejszych akcentów kompozycyjnych wnętrza.

W nowo urządzonej kuchni bateria zlewozmywakowa stanowi jeden z najważniejszych akcentów kompozycyjnych wnętrza. Z tego powodu warto wybrać wzór dopasowany stylem do charakteru pomieszczenia, a równocześnie na tyle „ponadczasowy”, by podobał się nam przez wiele lat.

Obecnie na rynku dostępne są baterie o różnorodnych formach, trudne staje się więc wybranie takiej, która wyglądałaby w naszej kuchni najlepiej. Zaczynając selekcję od kryterium stylu, zastanówmy się, jak wyobrażamy sobie nasze przyszłe kuchenne wnętrze. Czy projekt ma charakter nowoczesny, tradycyjny, czy może rustykalny? Czy wobec tego odpowiednia będzie forma prosta i kubiczna, miękka i nowoczesna, a może bardziej zdobna?
 
Wybierając armaturę, warto także wziąć pod uwagę względy funkcjonalne. Łatwo bowiem zapomnieć, że bateria zlewozmywakowa jest jednym z najczęściej i najintensywniej używanych urządzeń domowych. Z tego powodu przy wyborze baterii zlewozmywakowej warto kierować się nie tylko eleganckim wyglądem, ale przede wszystkim trwałością i funkcjonalnością.
 
Armaturę kuchenną wykonuje się najczęściej ze stali nierdzewnej lub chromu. Są to materiały łatwe do utrzymania w czystości. Przy odpowiedniej pielęgnacji mają one także właściwości antybakteryjne. Od niedawna proponowane są baterie o korpusie stalowym, których obudowa powstaje z konglomeratu mielonego granitu łączonego żywicami akrylowymi. Są one przeznaczone specjalnie do zlewozmywaków granitowych, gdyż mogą zostać idealnie dopasowane do siebie odcieniami mielonego kamienia. Zapewnia to nie tylko eleganckie, ale i szalenie dyskretne rozwiązanie tego elementu wnętrza.
 
Na blat czy na ścianę?
 
Armatura kuchenna dzieli się na dwie grupy ze względu na sposób mocowania. Baterie stojące montuje się w przygotowanym w zlewozmywaku lub blacie otworze. Wodę doprowadzić można do nich za pomocą wężyków, co jest szybkie i tanie. W przypadku takiego rozwiązania należy liczyć się z koniecznością wymiany wężyków co kilka lat, gdyż są to elementy, które dość szybko się zużywają. Baterie stojące można także przyłączyć do instalacji rurami tzw. sposobem „na sztywno”, co jest rozwiązaniem trwalszym, lecz droższym. Podobnie, bezpośrednio do rur, montuje się baterie naścienne. Miejsce połączenia osłania się niewielką rozetką, zwykle dołączaną przez producenta wybranej przez nas baterii.
 
Baterie zlewozmywakowe mogą znacznie różnić się od siebie formą, a więc i masą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku baterii stojących, gdyż wybierając baterię masywną i ciężką, warto sprawdzić, czy zlewozmywak, na którym będzie ona zamontowana, został wykonany z wystarczająco sztywnej blachy. Problem ten nie istnieje w przypadku montażu na zlewach granitowych, które charakteryzują się dużą sztywnością.
 
 
Dwa kurki czy dźwignia?
 
Baterie kuchenne można podzielić na dwie grupy ze względu na sposób włączania strumienia wodnego. Tradycyjne rozwiązanie to baterie dwupokrętłowe posiadające osobny zawór dla wody zimnej i gorącej. Mają one wciąż wielu zwolenników, choć wydawałoby się, że baterie obsługiwane pojedynczą dźwignią są wygodniejsze i szybsze. Do ich obsługi wystarczy tylko jedna ręka, co w ferworze prac kuchennych może mieć niebagatelne znaczenie. W dodatku baterie jednouchwytowe są oszczędniejsze, gdyż redukują strumień wody nawet o 25 proc. Ich dodatkową zaletę stanowi fakt, że ustawienie pożądanej temperatury i ciśnienia wody jest niemal natychmiastowe. Operowanie dwoma kurkami trwa dłużej, w związku z czym część wody zużytej w trakcie regulacji temperatury pozostaje zmarnowana.
 
Zwiększyć oszczędność każdej baterii może system napowietrzenia strumienia wody. Zamontowane w wylewce perlatory powodują redukcję zużycia wody nawet do 60 proc., a co najważniejsze, nie mają wpływu na wygodę użytkownika. Nawet silnie napowietrzony strumień wody daje ciągle taką samą skuteczność mycia, jak w baterii pozbawionej takiego rozwiązania.
 
Niezwykle ważną kwestią przy wyborze baterii jest zwrócenie uwagi na jakość wykonania wszystkich jej elementów. Baterie ulegają dużym przeciążeniom eksploatacyjnym i z tego powodu przy niestarannej produkcji łatwo o awarię. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na dopasowanie elementów i możliwość ich płynnego poruszania. W przypadku baterii jednouchwytowych najważniejszym, bo najmocniej eksploatowanym elementem, jest głowica. Renomą cieszą się głowice mieszakowe wykonane z ceramiki, gdyż dają gwarancję długiej żywotności mechanizmu. Również niektóre baterie dwuuchwytowe bywają zaopatrzone w takie głowice. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy koniecznie zwrócić uwagę na długość gwarancji dawanej przez producenta armatury.
 
Wysoka czy z prysznicem?
 
Bateria kuchenna, ze względu na mnogość stawianych przed nią zadań, powinna posiadać duży zakres regulacji. Dotyczy to przede wszystkim możliwości wygodnego ustawienia wylewki. Niektórzy producenci proponują krany obracające się nawet o 360 st. Wylewka powinna być umieszczona w taki sposób, by przy jej pomocy łatwo dało się napełnić nawet wysoki garnek. Proponowane kształty odwzorowują zwykle literę C lub U. Jeśli jednak wysoka wylewka nie odpowiada nam ze względów estetycznych, możemy zastosować niski kran zaopatrzony w prysznic. Ruchoma słuchawka jest zamaskowana, dzięki czemu w ogóle nie rzuca się w oczy i nie psuje wyglądu baterii. Działa ona w ten sposób, że część wylewki instaluje się na rozwijalnym wężu zamontowanym na wałku pod zlewozmywakiem. Kiedy jest nam to potrzebne, prysznic można łatwo wyciągnąć, a po użyciu mechanizm nawinie wąż z powrotem na bęben. Jeśli planujemy umieszczenie baterii pod oknem, wybór dostępnych rozwiązań będzie mniejszy. Proponowane przez producentów armatury systemy to: wylewka mocowana na złączu bagnetowym, co umożliwia jej wyjęcie w momencie otwierania okna albo wylewka dociskana w dół lub kładziona bokiem. Są to rozwiązania skomplikowane technicznie, a więc także dość drogie. W niektórych przypadkach można zastąpić je zwyczajną niską baterią z prysznicem.
Część baterii kuchennych zaopatrzonych jest w przełącznik pomiędzy skoncentrowanym i rozproszonym strumieniem wody. Ten tzw. prysznic jest szczególnie przydatny wtedy, gdy myjemy delikatne warzywa jak liście sałaty czy szpinaku. Warto także upewnić się czy dysze wykonane są wysokiej jakości materiału, np. sylikonu, który zapobiega osadzaniu kamienia i ułatwia czyszczenie.
 
Może dodatkowy kran?
 
Niektórzy producenci do poszczególnych modeli baterii oferują dopasowane stylistycznie dozowniki do płynów. Są to praktyczne dodatki, gdyż redukują nieład panujący w okolicach zlewozmywaka i pozwalają na łatwiejsze utrzymanie go w czystości. Jeśli chcemy zainstalować dozownik, musimy zwrócić uwagę, czy w naszym zlewozmywaku został przygotowany odpowiedni otwór. Niekiedy przy zlewozmywaku stosuje się dodatkowy kran zaopatrzony w fotokomórkę. Taka bezdotykowa bateria pozwala nam opłukać brudne ręce bez konieczności dotykania baterii. Na tej samej zasadzie możemy zaopatrzyć się w dodatkową wylewkę przeznaczoną do wody oczyszczonej przez zamontowany w szafce zlewozmywakowej filtr.
 
Zanim dokonamy zakupu wybranej baterii, należy sprawdzić, czy ciśnienie wody w instalacji naszego domu odpowiada tej uznanej przez producenta za właściwe dla danego modelu. W przypadku niedopasowania bateria może nie osiągnąć właściwej wydajności, co obniży jej walory użytkowe.
 
Armatura kuchenna, mimo że przypisana działaniom gospodarczym, stanowi ważny element wystroju kuchni. Ciekawy kształt i nowatorska forma powinny iść w parze ze względami funkcjonalnymi oraz wytrzymałością na intensywną eksploatację. Różnorodność rozwiązań pozwala wybrać optymalny model dopasowany do potrzeb każdego użytkownika.
 
 

 

Źródło: KRN.pl | 2010-07-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice do kupieniamieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Kościańskimieszkania na sprzedaż powiat Wałbrzyskimieszkania na wynajem gmina Gołuchówmieszkania na wynajem gmina Ostrowicemieszkania na wynajem w Koszuty Małedomy na sprzedaż w Żukachdomy na sprzedaż w Bziance

Deweloperzy

);