Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Art déco w domu – od piękna do funkcjonalności

Art déco w domu – od piękna do funkcjonalności

Art déco to styl wykorzystywany nie tylko w architekturze, malarstwie czy grafice, ale także w aranżacji wnętrz. Dziś międzywojenny nurt wraca do łask.

Art déco to styl wykorzystywany nie tylko w architekturze, malarstwie czy grafice, ale także w aranżacji wnętrz. Powierzchnie urządzone w duchu tego nurtu są jednocześnie piękne i funkcjonalne. Ponadto charakteryzują się klasycyzującym zgeometryzowaniem i jasną kolorystyką oraz dążą do przestrzennej dyscypliny.

Garść historii

Nazwa art déco wywodzi się z języka francuskiego: art – „sztuka” i décoratif – „dekoracyjny”. Okres świetności tego stylu przypada na lata 1919–1939, kiedy to stanowił on doskonałą opozycję do popularnych kwiatowych motywów i secesyjnego braku dyscypliny przestrzennej. Art déco odpowiadał potrzebom współczesnego świata i nadążał za gwałtownym rozwojem cywilizacji po I wojnie światowej. Prekursorzy tego nurtu na pierwszym miejscu stawiali funkcjonalność danego przedmiotu, biorąc pod uwagę jego wpływ na fizyczne i społeczne otoczenie człowieka, ponieważ wierzyli, że w niej tkwi czyste piękno. Ponadto łączyli dawne, klasyczne style z nowoczesnością i przykładali ogromną wagę do perfekcyjnego wykonania. Dlatego też art déco bardzo szybko zyskało miano stylu niezwykle eleganckiego, dostępnego dla wąskiej grupy klientów. W latach 20. minionego wieku, czyli w okresie największej świetności tego stylu, meble i akcesoria art déco często były wykonywane ręcznie, z drogich, luksusowych materiałów, takich jak: drewno egzotyczne, brąz, srebro, marmur i skóra. Do produkcji wykorzystywano również gładkie szkło, chromowaną stal i ebonit – osiągnięcia ówczesnej technologii, bo art déco to również pochwała nowoczesności i postępu technologicznego – opowiada Marta Suchodolska, stylistka i wydawca magazynu „Westwing”.

W latach 30. zadebiutował nowy styl, Bauhaus – czyli pierwsza wyższa uczelnia nowoczesnego projektowania i studiowania sztuk pięknych – który zastąpił art déco.

Art déco we wnętrzach

Dziś międzywojenny nurt wraca do łask, a na rynku pojawia się coraz więcej mebli i dodatków utrzymanych w tym stylu.

Art déco
charakteryzuje się klasycyzującym zgeometryzowaniem i syntetycznym ujmowaniem form – pożądane są prostokąty, trójkąty, romby, oktagony, a także bryły o wyraźnych konturach, takich jak schodkowe piramidy czy motywy gwiazdy. Co więcej, styl ten uwielbia przestrzenną dyscyplinę – dlatego też przed urządzeniem wnętrza w art déco warto wyznaczyć jego oś symetrii – i czystą funkcjonalność, w której poszukuje się nieskazitelnego piękna. Meble, po pierwsze, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów (szlachetne lub egzotyczne drewno, polerowana lub chromowana stal, marmur, szkło, aluminium i brąz), po drugie, stanowić idealne połączenie funkcji użytkowej i dekoracyjnej – żadna z tych funkcji nie może dominować, czyli ani walor dekoracyjny nie ma prawa utrudniać korzystania z przedmiotu, ani jego funkcjonalność przeważać nad pięknem. Ponadto meble w stylu art déco często ozdobione są ciekawymi inkrustacjami, nawiązującymi także do estetyki orientalnej. W salonie zatem idealnie prezentować się będzie stolik kawowy ze szklanym blatem; duża, wygodna sofa obita jasną skórą; fotele na chromowanych nóżkach oraz meble z lakierowanego na wysoki połysk drewna. Z kolei w biurze sprawdzi się proste, ale jednocześnie masywne biurko oraz stylowy szezlong.



We wnętrzu art déco nie powinno zabraknąć retro dodatków nawiązujących do lat 20. i 30. minionego wieku, takich jak lampowy odbiornik Telefunken, teatralny plakat czy lampa z abażurem, błyszczących luster i ramek oraz przedmiotów z geometrycznymi wzorami. Nie można również zapomnieć o podłogach, które, zgodnie z wyznacznikami art déco, muszą być wykonane albo z dobrej jakości lakierowanego parkietu, albo z klasycznego marmuru, albo czarno-białych kafelków, a czasem nawet wystarczy położenie winylowej wykładziny w geometryczne wzory.

Przed wyposażeniem domu w meble i dodatki rodem z okresu międzywojennego warto jednak najpierw dobrze przemyśleć kolorystykę pomieszczeń. W stylu art déco dominują jasne barwy: różne odcienie szarości i beżu oraz nieśmiertelne połączenie czerni i bieli. Mogą pojawić się również intensywne kolory, jak kanarkowy żółty, głęboka zieleń czy czerwień, ale tylko w postaci pojedynczych, wyrazistych akcentów np. lampy stołowej, grafiki czy pufy – tłumaczy Marta Suchodolska. Dobrym rozwiązaniem okazuje się również położenie na jednej ze ścian tapety z dużymi, wyraźnymi figurami geometrycznymi. Żywą i jasną kolorystykę styl ten odziedziczył po fowizmie, czyli kierunku występującego w malarstwie francuskim początku XX w. o bardzo żywej i oderwanej od rzeczywistości kolorystyce dzieł.

Łączenie stylów

Urządzając wnętrza, warto czasem podjąć ryzyko, odważyć się na śmiałe rozwiązania i nieco poeksperymentować z dodatkami. Możemy urządzić całe mieszkanie w stylistyce art déco, ale dobrym pomysłem jest także wprowadzanie pojedynczych przedmiotów z tego nurtu do współczesnych aranżacji – mówi Marta Suchodolska. Meble w stylu art déco doskonale pasują do klasycznych i nowoczesnych pomieszczeń, dzieje się tak za sprawą prostych, zgeometryzowanych linii oraz szlachetnych proporcji.Źródło: KRN.pl | 2014-04-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażkamienice na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat M. Chełmlokale użytkowe na wynajem powiat Działdowskimieszkania na wynajem gmina Konstantynówdomy na sprzedaż gmina Świeciedomy na wynajem w Komornikachmieszkania na sprzedaż w Woli Owadowskiejmieszkania na sprzedaż w Iwanówce

Deweloperzy

);