Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Architektoniczne wyznaczniki

Architektoniczne wyznaczniki

Na początku maja wyłoniono zwycięzców plebiscytu Polska Architektura XXL, podsumowującego najważniejsze osiągnięcia w polskiej architekturze 2011 roku.

Na początku maja wyłoniono zwycięzców plebiscytu Polska Architektura XXL, podsumowującego najważniejsze osiągnięcia w polskiej architekturze 2011. Już po raz czwarty konkurs zorganizował wortal Sztuka-Architektury.pl. Nominowanych zostało ok. 50 obiektów i wydarzeń w 9 kategoriach: kultura i nauka, nowe i stare, dom i mieszkanie, biura i przemysł, sport, ekologia, przestrzeń publiczna i transport, wydarzenie 2011 i nadzieja 2011.
 
Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) w Katowicach, zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99, wygrał w kategorii kultura i nauka. Powstanie gmachu zainicjowały Uniwersytet Śląski i Akademia Ekonomiczna, by poszerzyć ofertę skierowaną do odbiorców zarówno w zakresie dostępu do tradycyjnych książek i czasopism, jak i multimediów oraz elektronicznych nośników informacji.
 
Fot. 1. 19 Dzielnica w Warszawie, fotograf Juliusz Sokolowski
 
Za najlepszą realizację w kategorii dom i mieszkanie uznany został zespół mieszkaniowy 19 Dzielnica w Warszawie, według projektu JEMS Architekci. Dzielnica znajduje się na terenach poprzemysłowych Woli. Koncepcję osiedla oparto na modelu klasycznego miasta z kwartałową organizacją zabudowy i wyraźnym podziale przestrzeni na ogólnodostępną (ulice i place) oraz półprywatną (dziedzińce i wnętrza kwartałów dla mieszkańców).
 
W kategorii nowe i stare, jurorzy zachwycili się tymczasową siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, na której potrzeby zaadaptowany został schron z lat 40. XX wieku, według projektu pracowni VROA Architekci oraz Ch+ Architekci. Wśród budynków przemysłowych i biurowych największe uznanie zyskały obiekt Komin73 oraz siedziba firmy Pol-Aqua znajdujące się w Warszawie. Komin73 – to biuro pracowni projektowych przy ul. Mińskiej (na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Motocykli), autorstwa pracowni: Projekt Praga, WWAA, Super Super. Przestrzeń podzielona została na dwie strefy: część frontową zajmują biura, a przylegająca do pracowni hala udostępniana jest na różne wydarzenia związane z kulturą miejską. Z kolei zwycięski budynek firmy Pol Aqua znajduje się na terenie Wilanów Office Park, jego koncepcję urbanistyczną opracowało biuro Hermanowicz Rewski Architekci. Twórcy projektu nadali bryle dynamiczny charakter – od strony południowej kolejne kondygnacje są przesunięte względem siebie, tworząc ciekawy układ zrównoważony ciemnymi elewacjami.
 
Dwa równorzędne miejsca przyznano w kategorii ekologia, zajęły je demonstracyjny dom pasywny pod Złotowem (zaprojektowany przez biuro Dom Architektów) oraz siedziba FIS SST w Gliwicach (autorstwa pracowni Zalewski Architecture Group). Biurowiec firmy FIS SST jest pierwszym budynkiem zrealizowanym w ramach Centrum Edukacji i Biznesu, ulokowanym na terenach dawnej kopalni. Ma formę wydłużonego prostopadłościanu, którego elewacje frontową i tylną tworzy jednorodna struktura drewnianych żaluzji, chroniąca wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem.
 
W kategorii obiektów sportowych zwyciężył stadion PGE Arena w Gdańsku zaprojektowany przez konsorcjum firm RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architekci i HPP International Planungsgesellschaft mbH. Forma stadionu według zamysłu architektów ma kojarzyć się z morzem i stoczniową tradycją miasta. Konstrukcja nośna areny otoczona błyszczącym poszyciem inspirowana była tradycyjną metodą budowy statków, tyle że zamiast drewna użyto stali i poliwęglanu.
 
Fot. 2. Park Odkrywców w Warszawie
 
Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (zaprojektowany przez RAr2 Laboratorium Architektury) oraz Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi (według projektu Szcześniak Denier Architekci) zwyciężyły w kategorii przestrzeń publiczna i transport. Projekt parku nawiązuje do rzeźby pradoliny Wisły oraz związanych z nią procesów erozyjnych. Park Odkrywców stanowi ogólnodostępną przestrzeń rekreacyjną z miejscem do eksperymentowania. Na trawnikach znaleźć można eksponaty artystyczne, które w nietypowy sposób przybliżać mają prawa natury, wykorzystując, np. efekty dźwiękowe.
 
Fot. 3. Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego w Łodzi
 
Spośród architektonicznych wydarzeń, szczególną uwagę jurorów zwróciło zamieszanie wokół budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z kolei za największą nadzieję 2011 uznali Dom-arkę Roberta Koniecznego w Brennej. Przypominający betonową arkę, dom Koniecznego nie zaskakuje skomplikowaną bryłą, gdyż budynek ten w zamyśle jego twórcy, ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo przy pełnym respektowaniu siły górskiej przyrody. Wybór czytelników był odmienny, uznali oni, że największą nadzieją wśród projektów powstałych w 2011 roku, jest futurystyczną wizja wieży logistycznej „Logica Tower”, autorstwa Katarzyny Buczkowskiej i Otylii Danielewicz Labackiej ze studia One Architekci.

 

Źródło: KRN.pl | 2012-05-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażhale i magazyny na sprzedażmieszkania na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Opolemieszkania na sprzedaż powiat M. Krosnomieszkania na sprzedaż gmina Skaryszewmieszkania na wynajem gmina Santokmieszkania na sprzedaż w Łosinniemieszkania na wynajem w Lewinydomy na sprzedaż w Balbinowie

Deweloperzy

);