Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Architekt i inżynier budowlany po deregulacji

Architekt i inżynier budowlany po deregulacji

W nowych przepisach przewidziano możliwość uzyskania odrębnych uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi.

W Dzienniku Ustaw z dnia 10 czerwca 2014 r. opublikowana została ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768). Przewidziano w niej możliwość uzyskania odrębnych uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi. Utrzymano, jednak pod innymi nazwami, uprawnienia budowlane we wszystkich dotychczasowych specjalnościach. Dodano specjalność hydrotechniczną, wprowadzono możliwość uzyskania uprawnień bez ograniczeń w zakresie wykonawstwa przez inżynierów I stopnia i w ograniczonym zakresie przez techników oraz mistrzów, wprowadzono instytucję patrona, skrócono wymiar praktyki projektowej aż o połowę, wprowadzono możliwość zwolnienia z egzaminu na uprawnienia budowlane na mocy porozumienia z uczelnią oraz możliwość uznania praktyki studenckiej jako praktyki zawodowej. Ponadto przeniesiono przepisy przewidujące możliwość nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego z prawa budowlanego do ustawy o samorządach zawodowych. Zlikwidowano samorząd zawodowy urbanistów oraz dokonano zmian w zakresie przynależności do izby architektów i inżynierów budownictwa.

Do Izby Architektów będą należały osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej – do projektowania bez ograniczeń, do projektowania w ograniczonym zakresie, do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, uzyskane na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane, czyli po 1 stycznia 1995 r.,
posiadające uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń (architekci) uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane, czyli przed 1 stycznia 1995 r.

Do Izby Inżynierów Budownictwa będą należały osoby posiadające uprawnienia budowlane we wszystkich zakresach w specjalności: konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej (mostowej, drogowej, kolejowej, hydrotechnicznej, wyburzeniowej); instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych uzyskane na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane (po 1 stycznia 1995 r.). Dodatkowo osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiadające zakresowi specjalności, o których mowa w pkt I uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane (przed 1 stycznia 1995 r.) Do grupy tej będą zaliczać się również osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej (architekci i inżynierowie budownictwa): do projektowania w ograniczonym zakresie, do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie będzie prowadził centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych. Dane zawarte w centralnym rejestrze rzeczoznawców budowlanych mają zostać przekazane do Krajowej Izby Architektów oraz Krajowej Izby Inżynierów Budownictwa, które od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, będą nadawać i pozbawiać tytułu rzeczoznawcy budowlanego oraz prowadzić centralny rejestr rzeczoznawców budowlanych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia, tj. 10 sierpnia 2014 r.
 

Źródło: KRN.pl | 2014-06-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Bolesławieckidomy na wynajem powiat Krasnostawskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sandomierzmieszkania na wynajem gmina Łasinmieszkania na sprzedaż w Wójtostwiedomy na sprzedaż w Siedliscedomy na wynajem w Młodynie Dolne

Deweloperzy

);