W nowych przepisach przewidziano możliwość uzyskania odrębnych uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi.
W Dzienniku Ustaw z dnia 10 czerwca 2014 r. opublikowana została ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768). Przewidziano w niej możliwość uzyskania odrębnych uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi. Utrzymano, jednak pod innymi nazwami, uprawnienia budowlane we wszystkich dotychczasowych specjalnościach. Dodano specjalność hydrotechniczną, wprowadzono możliwość uzyskania uprawnień bez ograniczeń w zakresie wykonawstwa przez inżynierów I stopnia i w ograniczonym zakresie przez techników oraz mistrzów, wprowadzono instytucję patrona, skrócono wymiar praktyki projektowej aż o połowę, wprowadzono możliwość zwolnienia z egzaminu na uprawnienia budowlane na mocy porozumienia z uczelnią oraz możliwość uznania praktyki studenckiej jako praktyki zawodowej. Ponadto przeniesiono przepisy przewidujące możliwość nadawania tytułu rzeczoznawcy budowlanego z prawa budowlanego do ustawy o samorządach zawodowych. Zlikwidowano samorząd zawodowy urbanistów oraz dokonano zmian w zakresie przynależności do izby architektów i inżynierów budownictwa.
Do Izby Architektów będą należały osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej – do projektowania bez ograniczeń, do projektowania w ograniczonym zakresie, do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, uzyskane na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane, czyli po 1 stycznia 1995 r.,
posiadające uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń (architekci) uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane, czyli przed 1 stycznia 1995 r.
Do Izby Inżynierów Budownictwa będą należały osoby posiadające uprawnienia budowlane we wszystkich zakresach w specjalności: konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej (mostowej, drogowej, kolejowej, hydrotechnicznej, wyburzeniowej); instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, elektrycznych i elektroenergetycznych uzyskane na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane (po 1 stycznia 1995 r.). Dodatkowo osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiadające zakresowi specjalności, o których mowa w pkt I uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane (przed 1 stycznia 1995 r.) Do grupy tej będą zaliczać się również osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej (architekci i inżynierowie budownictwa): do projektowania w ograniczonym zakresie, do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie będzie prowadził centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych. Dane zawarte w centralnym rejestrze rzeczoznawców budowlanych mają zostać przekazane do Krajowej Izby Architektów oraz Krajowej Izby Inżynierów Budownictwa, które od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, będą nadawać i pozbawiać tytułu rzeczoznawcy budowlanego oraz prowadzić centralny rejestr rzeczoznawców budowlanych.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia, tj. 10 sierpnia 2014 r.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)