Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Apartamenty turystyczne ze stawką 23 proc. VAT

Apartamenty turystyczne ze stawką 23 proc. VAT

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż wysokość stawki VAT determinuje charakter lokalu w momencie jego sprzedaży, a nie późniejszy sposób jego wykorzystywania przez nabywcę.

Wnioskodawca, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług, zrealizował inwestycję, polegającą na budowie zespołu budynków usługowych o funkcji turystycznej i handlowej. Zespół budynków został zaliczony w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do kategorii budynków zakwaterowania turystycznego i rekreacyjnego, jak: hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, schroniska turystyczne. W przedmiotowym zespole budynków znajdować się będą także apartamenty. Apartamenty te mają spełniać pod względem technicznym warunki lokali mieszkalnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Lokale będą wykorzystywane w różny sposób, zależnie od potrzeb nabywców. W niektórych przypadkach będą stałym miejscem zamieszkania, w innych wykorzystywane zostaną na własny pobyt rekreacyjny, a jeszcze inni nabywcy zamierzają je wynajmować osobom trzecim.

W związku z powyższym opisem zadano pytanie, czy sprzedaż apartamentów będzie opodatkowana obniżoną stawką podatku od towarów i usług, to jest stawką 8 proc. Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa opisywanych wyżej apartamentów powinna być opodatkowana obniżoną stawką podatku od towarów i usług, to jest stawką 8 proc. Jednak Fiskus uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Skoro starosta w wydanych zaświadczeniach o samodzielności określi przedmiotowe apartamenty jako lokale użytkowe, to trudno zgodzić się ze stanowiskiem, że przedmiotem sprzedaży będą lokale, spełniające warunki pozwalające uznawać je za lokale mieszkalne. W konsekwencji, ich sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką podstawową 23 proc.

Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym w dniu 11 kwietnia 2014 r. wyroku sygn. akt I FSK 702/13 uznał, że opodatkowaniu niższą stawką VAT nie podlega sprzedaż lokali określonych w aktach notarialnych jako użytkowe, o charakterze turystycznym. Obniżona stawka VAT ma bowiem zastosowanie w przypadku lokali mieszkalnych. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż wysokość stawki VAT determinuje charakter lokalu w momencie jego sprzedaży, a nie późniejszy sposób jego wykorzystywania przez nabywcę.

Na podstawie interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 09.07.2014 roku sygn.ITPP1/443-441/14/BS
 

Źródło: KRN.pl | 2014-08-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);