Otwarto nowoczesny budynek wrocławskiej filii PWST. Nie obyło się bez niespodzianek.
Jeszcze do niedawna filia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu użytkowała trzy, rozproszone w różnych częściach miasta budynki, zaadaptowane na cele dydaktyczne, ale niespełniające wymogów profesjonalnej uczelni teatralnej. Władze PWST przez lata próbowały pozyskać konieczne fundusze na stworzenie jednej siedziby uczelni. W końcu cel został osiągnięty – w grudniu otwarto nowoczesny, rozbudowany budynek wrocławskiej PWST. Niestety, nie obyło się bez niespodzianek. Otwarciu towarzyszył strumień deszczu lejący się wprost z… sufitu.
Studenci oraz wykładowcy wrocławskiej filii PWST od dawna pragnęli, by zajęcia mogły odbywać się w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się pomiędzy trzema budynkami. Ich marzenia w końcu się spełniły. Inicjatywa rozbudowy i modernizacji wrocławskiej siedziby PWST uzyskała dofinansowanie – w kwocie ponad 35,5 mln zł, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, priorytet XI: „Kultura i dziedzictwo kulturowe”.
Projekt „Przebudowa, rozbudowa i częściowa nadbudowa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu” dotyczy budynku przy ul. Braniborskiej 59. PWST od kilku lat była właścicielem tego obiektu. Znajdowała się tu siedziba teatru PWST – w budynku zlokalizowane były dwie sceny. Tylko on dawał możliwość rozbudowy – przylegał do niego parking, na którym stoi obecnie nowo dobudowana część uczelni. Wybór padł więc na ten budynek, bo zlokalizowanie go na wskazanym terenie było najbardziej optymalne z finansowego punktu widzenia. Byliśmy właścicielami starego budynku i mogliśmy w dużej mierze wykorzystać już istniejącą bryłę – mówi Katarzyna Kostenko, zastępca kanclerza ds. filii we Wrocławiu.
Fot. 1. Nowa filia PWST – fot. Lech Kwartowicz
Roboty budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2009 r., a sama przebudowa trwała nieco ponad dwa lata. W styczniu 2012 r. otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie obiektu i od 2 stycznia 2012 r. w nowym budynku odbywają się zajęcia – poinformowała Katarzyna Kostenko.
Ostateczne koszty projektu nie są jeszcze znane. Jednak już wiadomo, że kwota rozbudowy będzie nieznacznie mniejsza niż przewidziana w umowie o dofinansowanie projektu tj. niespełna 44 mln zł – zdradziła Katarzyna Kostenko.
Inwestorem modernizacyjnej koncepcji obiektu jest PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Inżynierem kontraktu dla projektu była firma ECM Group Polska sp. z o.o., a generalnym wykonawcą ABM Solid SA. Autorami architektonicznego projektu z kolei KKM Kozień Architekci.
W zmodernizowanym, na razie złocistym budynku (miedź pokrywająca obiekt z czasem spatynuje się i zmieni barwę) znajdują się trzy sale teatralne, w tym nowa, wielofunkcyjna Sala Studio. Ponadto, zlokalizowano tu 19 profesjonalnie przygotowanych sal dydaktycznych, przestronną bibliotekę z czytelnią, pracownie oraz magazyny. Sale teatralne i sale zajęć praktycznych wyposażone są w nowoczesny sprzęt oświetleniowy oraz elektroakustyczny. Uczelnia posiada nowocześnie wyposażone studio nagrań, w którym powstawać będzie muzyka do spektakli PWST, i dzięki któremu studenci będą mieli możliwość uczestniczenia m.in. w zajęciach z dubbingu. Największa ze scen – Duża Scena – zaopatrzona jest w cztery zapadnie – opowiada Katarzyna Kostenko.
Fot. 2. Sala teatralna – fot. Lech Kwartowicz
Wejście główne prowadzi do holu, z którego dalej kierować się można do sal teatralnych oraz do części edukacyjnej z salami zajęć praktycznych i teoretycznych. Na parterze umiejscowiono kasę biletową, Biuro Promocji. W holu wejściowym znajduje się również portiernia, szatnie dla widzów oraz zespoły sanitarne, natomiast w poziomie piwnic zlokalizowano magazyny, malarnię i dekoratornię. Na pierwszym piętrze administrację z pomieszczeniami władz uczelni. Na tym poziomie umiejscowiono również salę zajęć praktycznych, trzy sale prób scenicznych, salę konferencyjną, pomieszczenia biblioteczne oraz gospodarcze i sanitariaty. Z kolei na poziomie drugim znalazła się sala zajęć praktycznych, sala prób, pomieszczenia gospodarcze, pracownie, magazyn kostiumów, oraz studio nagrań.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby wrocławskiej PWST miało miejsce 19 grudnia. Tego dnia budynek został „ochrzczony”, ponieważ podczas uroczystości zaczęła z sufitu lecieć woda. Przyczyną awarii było rozszczelnienie instalacji zimnej wody użytkowej, która była po wykonaniu normatywnych prób ciśnieniowych nastawiona na 1,5-krotność ciśnienia roboczego tj. 9 barów. Pech chciał, że do rozszczelnienia doszło właśnie nad sceną i w trakcie uroczystego otwarcia. Awaria została szybko usunięta, a za powstałe uszkodzenia zapłacił wykonawca.
***
Zmodernizowany budynek w tej chwili pełni rolę jedynej siedziby wrocławskiej PWST. Obiekt przy ul. Powstańców Śląskich 22, który stanowił do niedawna Wydział Lalkarski i Rektorat, został już sprzedany, natomiast budynek przy ul. Jastrzębiej 18/20, czyli dawny Wydział Aktorski, czeka na wynajęcie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)