Biel wprawdzie pasuje właściwie do wszystkiego. Jako najjaśniejszy odcień szarości może być komponowana ze wszystkimi barwami. Dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń, znakomicie współpracuje ze światłem i doskonale koresponduje z niemal każdym stylem. Jak wprowadzić ją do naszej łazienki? Oto 9 prostych sposobów.
Białe wyposażenie sanitarne
Białe wyposażenie sanitarne jest absolutną podstawą. Owszem, mody się zmieniają. Co jakiś czas pojawiają się w obiegu ciekawe kolorystycznie rozwiązania, ale biel jest najbardziej higieniczna, czysta, przejrzysta i schludna. Na niej wszystko, zawsze widać. A zatem posiadanie białych urządzeń sanitarnych wymusza utrzymywanie prawdziwego porządku. To sygnał, który mówi: „moja łazienka jest biała i czysta – możesz czuć się komfortowo”.
Białe meble w łazience
Białe meble nie zabiorą optycznie przestrzeni. Będą neutralne i sprawią, że nasza łazienka stanie się bardziej praktycznym miejscem. Szafka podumywalkowa, kolumna umywalkowa, czy wisząca szuflada, wypełnią niezagospodarowane areały i sprawią, że większość nieużywanych na co dzień rzeczy będziemy mogli schować.
Pamiętajmy jednak, że meble do białej łazienki KOŁO w opcji błyszczącej będą robić większe wrażenie, jednak trudniej będzie utrzymać je w bezwzględnej czystości. Te nieco bardziej matowe mogą się okazać bardziej praktyczne.
Biel i drewno w łazience
Umieszczenie w łazience drobnych, ozdobnych elementów drewnianych może ją bardzo unowocześnić. Umiejętne łączenie drewna z bielą nada jej współczesnego, designerskiego charakteru. Należy jednak pamiętać, by wszystko dobrać z wyczuciem i umiarem.
Kiedy chcemy ocieplić wnętrze, wykorzystajmy drewno w mniej surowych odcieniach. Jeśli chcemy pozostawić „laboratoryjny” charakter łazienki – postawmy na chłodne, zgaszone barwy. Dobrze użyte drewno nada naszej łazience charakteru. Źle użyte po czasie będzie drażnić.
Biel i kontrastujący kolor
Gdy chcemy, by nasza łazienka została nieco ożywiona, możemy z powodzeniem wykorzystać kolor kontrastujący z bielą. Konfiguracji jest sporo. Biel pasuje do błękitów, czerwieni, żółcieni i czerni. Pamiętajmy jednak, by zachować pewną powściągliwość. Jeśli chcemy mieć pomieszczenie robiące wrażenie uporządkowanego – zatrzymajmy się na jednym, maksymalnie dwóch kontrastujących odcieniach.
Prawidłowe oświetlenie
Bardzo ważne w naszej łazience w bieli jest prawidłowe oświetlenie. Po pierwsze takie, które wydobędzie kolor ścian i innych przedmiotów. Po drugie – przemyślane, składające się niekoniecznie tylko z jednego elementu, jakim jest lampa przy suficie.
Dziś możliwości są znacznie większe. Można zainstalować światło pełne: takie, przy którym wszystko będzie widać, średnie, oraz symboliczne (np. mała lampka z boku). To ostatnie przyda się podczas nocnych wizyt, podczas których nie chcemy się rozbudzać, a jednocześnie będzie nam służyć przy dłuższych kąpielach, gdy zechcemy się wyciszyć i zrelaksować.
Ważne też, by dostosować oświetlenie do wielkości łazienki, pomyśleć o opcjach energooszczędnych oraz zastanowić się, czy wolimy odcienie ciepłe, czy zimne.
Biel niejedno ma imię
Pamiętajmy, że odcieni bieli jest wiele. Biel może być „brudna”, idealnie czysta, ciepła, zimna, kremowa, wpadająca w żółcienie, błękity, przełamana innymi kolorami.
Wszystko zależy od naszego indywidualnego upodobania oraz obranego kierunku aranżacji. Na szczęście przy współczesnej mnogości rozwiązań łatwo możemy dobrać to, co będzie pasować nam najbardziej.
Białe dodatki
Dodatki są zwykle najtańszą, ale bardzo wspomagającą opcją, jeśli chodzi o pożądany wystrój łazienki. Świeczniki (jeżeli lubimy kąpiele przy świecach), dozowniki na mydło, naczynia na szczoteczkę, pudełka do przechowywania drobiazgów.
To wszystko można odpowiednio dobrać w różnych odcieniach bieli i pomysłowo zaaranżować. Niekoniecznie jednak dodatki muszą mieć barwę białą. Można konsekwentnie skonfigurować je w innym kolorze, który świetnie będzie kontrastować z resztą. Znakomitą inspiracją może okazać się biała łazienka KOŁO.
Białe płytki z dekorami
Jeśli chcemy do naszej łazienki wprowadzić delikatne urozmaicenia, nie musimy stawiać na gładkie, białe płytki. Można w umiejętny sposób pobawić się strukturą, wplatając np. asymetryczne dekory, które wzbogacą pomieszczenie i dodadzą mu ciekawy akcent strukturalny.
Warto też pomyśleć o połączeniu czerni z bielą i postawić na konserwatywną „szachownicę”. Na gładkiej ścianie wskazanym jest wybrać jedynie elementy (szeroki pas lub kilka centralnie położonych płytek), które będą wyróżniać się zdobieniami.
Białe kafle
Wariantów białych kafli jest wiele. Dziś mamy do wyboru zarówno małe kafelki, jak i te ogromne. Można też zastanowić się nad bielą na podłodze. Ma to swoje dobre i złe strony, gdyż wszystko na niej widać, ale z drugiej strony sprząta się bardzo łatwo i szybko, bo efekt widoczny jest natychmiastowo.
Podczas ustalania koncepcji zaplanujmy jednak wszystko bardzo dokładnie Od wzięcia pod uwagę jakości materiałów po dobranie odpowiednich chodniczków, które będą z bielą dobrze współpracować.
Chodniki łazienkowe wymienić jest łatwo, ale raz położona terakota jest procesem relatywnie nieodwracalnym. Dlatego niezależnie od tego, czy postawimy na biel, czy nie – dbajmy o to, by jakość była na możliwie najwyższym poziomie. Stłuczone lub odbarwione kafelki będą bowiem drażnić przez całe lata.
Źródło: Kolo.com.pl | 2018-11-27
Komentarze (1)
biała ⋅ 30-11-2018 | 09:21
Biel jest elegancka i pasuje do wszystkiego, poza tym optycznie zwiększa pomieszczenie. Niedawno odebrałam mieszkanie od Robyga W Warszawie i jestem w trakcie remontu - przeważa w nim biel, także w łazience.