Trójmiasto to aglomeracja o zróżnicowanej strukturze. Choć z pozoru tworzy jeden organizm, to w rzeczywistości wszystkie trzy miasta działają inaczej. Nowoczesna architektura w Trójmieście również wiąże się z tą specyfiką. Dlatego właśnie na liście najciekawszych budynków w tej lokalizacji, znajdą się biurowce, obiekty mieszkalne, muzea, a nawet park naukowo-technologiczny.
Olivia Star
Biurowiec Olivia Star usytuowany jest w Gdańsku-Oliwie, przy głównej drodze przejazdowej Trójmiasta, Alei Grunwaldzkiej. Wchodzi w skład centrum biznesowego Olivia Business Centre. Budowę Olivia Star ukończono w I kwartale 2018 roku. Za projekt odpowiadało studio BJK Architekci z Gdyni. Budynek ma 35 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. Oferuje ponad 45,5 tys. mkw powierzchni biurowej. W Olivia Star mieści się najwyższy w Gdańsku punkt widokowy, umieszczony na wysokości ostatniego piętra, 150 m nad poziomem ziemi. Można z niego obserwować nie tylko Zatokę Gdańską, orłowski Klif czy molo w Sopocie, ale również Mierzeję Wiślaną i Półwysep Helski. Zgodnie z założeniami projektu, taras ten jest ogólnodostępny. W wewnętrznym patio mieści się ogród zimowy z zielenią i fontannami, który również jest ogólnodostępny. Bywa wykorzystywany jako przestrzeń rozrywkowa i edukacyjna.
Filozofia Olivia Star mieści się w założeniach, które przyświecały budowie całego Olivia Business Centre. Ma to być miejsce, które nawet po godzinach pracy tętni życiem i przyciąga ludzi ciekawą ofertą.
Sea Towers
Gdyński kompleks Sea Towers składa się z dwóch wieżowców, zaprojektowanych przez polskiego architekta mieszkającego w Wiedniu, Andrzeja Kapuścika. Jeden z nich ma 29 a drugi 38 pięter jego wysokość całkowita do najwyższego punktu wynosi 141,6 m. Projekt od początku zakładał, że większość powierzchni zajmą mieszkania. Jego budowę ukończono w lutym 2009 roku. Choć część mieszkań oddano do użytku już wcześniej.
Ogromnym atutem obiektu jest położenie na terenie portu, przy Nabrzeżu Prezydenta, praktycznie w samym sercu Gdyni. Wieżowce są widoczne z daleka od strony morza i stały się jedną z jej wizytówek.
Sea Towers to również jedna z najbardziej utytułowanych budowli w Gdyni. W 2009 roku otrzymał on tytuł najbardziej luksusowej inwestycji w województwie pomorskim. Z kolei w konkursie European Property Awards 2009 otrzymał nagrodę w kategorii The Best High-Rise Development.
Neptun
Wieżowiec Neptun, znajdujący się przy ulicy Grunwaldzkiej w Gdańsku Wrzeszczu, to dzisiaj część kompleksu Centrum Biurowego Neptun, ukończonego w 2014 roku. Jednak dla mieszkańców Neptun to przede wszystkim nazwa Domu Towarowego, który stał w tym miejscu przez wiele dziesięcioleci. To właśnie jemu dzisiejszy biurowiec zawdzięcza swoją nazwę.
Za projekt budynku odpowiada AHR Architects. W momencie oddania do użytku był to najwyższy biurowiec w Gdańsku, posiadający 19 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. Jeszcze w trakcie budowy Centrum Biurowe Neptun zdobyło nagrodę, w kategorii „Obiekty administracyjno-biurowe” w konkursie Budowa Roku 2013, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Utworzony w 2001 roku Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni-Redłowie jest największym w Polsce obiektem, stworzonym z myślą o wsparciu dla firm, które planują wdrażać innowacyjne projekty. W tym celu zagospodarowano teren dawnej zajezdni tramwajowej. Zabytkowe fragmenty hal zmodernizowano i dziś stanowią Budynek II obiektu. Mieszczą się tam obecnie prototypownie, laboratoria biotechnologiczne, ale również Centrum Designu. Budynek I to również stara konstrukcja, której nadano nowoczesną formę. Dawniej był to biurowiec Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, dziś służy głównie jako laboratorium.
Najciekawszymi obiektami w strukturze PPNT są Budynki III i IV. To nowe budowle, o odważnej i nowatorskiej konstrukcji. Prosta konstrukcja Budynku III kryje wiele tajemnic w swoim wnętrzu. Przede wszystkim znajduje się tam Centrum Nauki EKSPERYMENT, promujące wiedzę naukową wśród najmłodszych. Oprócz tego mieści się w tym budynku centrum konferencyjne i przestrzeń dla start-upów.
Najbardziej reprezentacyjną częścią PPNT jest Bydynek IV. Oprócz obiektów technologicznych mieszczą się w nim biura i Laboratorium Innowacji Społecznych. Wizytówką obiektu są charakterystyczne półkule, bodące częścią szklanej fasady budynku. Projekt autorstwa AEC Krymow Rogoyska Architekci, wykonała firma Warbud S.A. Od początku stawiano na rozwiązania ekologiczne. Budynek jest wyposażony w centralę wentylacyjno-klimatyzacyjną, która ma funkcję odzyskiwania ciepła. Ciepło rozprowadzane jest przez systemy automatyczne, posiadające również sterowanie pogodowe.
Oliwa 505
Inwestycja przy ulicy Grunwaldzkiej 505 w Gdańsku-Oliwie jest dość niezwykła z powodu strategii, jaką zastosowano przy jej projektowaniu przez zespół pracowni Wolski Architekci. Obiekt składa się z dwóch części. Pierwsza to pieczołowicie odrestaurowany przedwojenny Dwór Niemiecki, który w ostatnich latach był podupadającą budowlą, w której mieściła się przychodnia. Druga to zupełnie nowa kamienica, zbudowana w miejsce starych, wyburzonych budynków. Dwór Niemiecki był przed laty luksusowym hotelem. Architektom zależało na tym, by przywrócić mu tę funkcję, jednak o nowoczesnej oprawie. Dlatego też wnętrza budynku, w którym mieści się obecnie hotel Hilton, urządzona nowocześnie i luksusowo, podczas gdy fasada oddaję świetność budowli sprzed ponad wieku. Oprócz hotelu mieszczą się tu obiekty biurowe i pracownia diagnostyki obrazowej.
Druga część obiektu została stworzona od podstaw, w założeniu jej projekt ma oddawać ducha dawnych oliwskich kamienic. Zastosowano tu chwyt znany z wielu projektów, w których w nowoczesny sposób sztukuje się brakujące elementy tradycyjnej zabudowy. Różnica polega na tym, że tu nowa kamienica powstała od zera i choć komponuje się z otoczeniem, to jednak najważniejszy jest tu kontrast. Nowoczesna fasada zawdzięcza swój wygląd przede wszystkim jednolitej powierzchni i użytym materiałom. Jadnak zwieńczeniem fasady wyglądają jak trójkątne attyki dawnych kamienic, oczywiście w nowoczesnej formie. Parter obiektu zagospodarowano przestrzenią handlową, o powierzchni 1600 mkw, której wynajmującym jest Lidl. Wyższe piętra również należą do Hiltona, który w całym obiekcie ma 101 pokoi. Pod nową częścią obiektu stworzono również parking podziemny.
Muzeum II Wojny Światowej
Od samego początku projektowi Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyły kontrowersje. Nie wszystkim podobała się nowoczesna bryła, którą zaprojektowali architekci ze studia „Kwadrat”. W wielu środowiskach oczekiwania wobec projektu były o wiele bardziej konserwatywne. Jednak pochwały, jakie projekt ów zbierał od uznanych światowych architektów sprawiły, że głosy krytyczne ucichły. Niesymetryczna bryła budynku, z wyraźnym pochyleniem, przypomina upadający gmach, zatrzymany w kadrze. Przeniesienie powierzchni wystawienniczych pod ziemię, dało możliwość swobodnego konstruowania część nadziemnej. W ten sposób udało się uzyskać zamierzony efekt, w którym historia zostaje pod ziemią, a ponad nią wznosi się futurystyczna bryła.
Muzeum znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przedwojennej Poczty Polskiej w Gdańsku, który był symbolem oporu Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku we wrześniu 1939 roku. Ledwie kilka kilometrów dalej, wzdłuż kanału, znajduje się Westerplatte, miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa. Na dodatek położenie Muzeum na terenach postoczniowych sprawia, że kontekst historyczny staje się jeszcze bardziej wyrazisty.
Europejskie Centrum Solidarności
Budynek ECS, jeden z symboli Gdańska, mieści się przy pomniku Trzech Krzyży, w miejscu, gdzie niegdyś zaczynała się Stocznia Gdańska. Po raz kolejny nowoczesny projekt nie od razu spotkał się ze zrozumieniem. Tymczasem elewacja stworzona została z blachy cotern, materiału, który szybko pokrył się rdzą, jak kadłuby produkowanych w stoczni statków. Projekt ECS wyłoniono w konkursie, wygrała propozycja Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego FORT z Gdańska. Wnętrze jest również nowocześnie urządzone i zawiera ekspozycyjną część wystawową, a także obiekty konferencyjne, gastronomiczne i bibliotekę. W 2016 roku ECS został uhonorowany Nagrodą Muzealną Rady Europy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)