Blachodachówki są jednymi z chętniej wybieranych na pokrycia dachowe. Z jednej strony oferują właściwości i zalety blachy dachowej, z drugiej można liczyć na estetykę, która jest charakterystyczna dla dachówek ceramicznych. Pokrycie dachowe bazujące na blachodachówkach z czasem wymaga jednak odświeżenia. Jakich błędów należy unikać, gdy w grę wchodzi malowanie dachu z blachodachówki?
Malowanie dachu z blachodachówki – etap przygotowania
Pierwszym błędem jest pominięcie etapu przygotowania pokrycia dachowego do malowania. Świeżo położona warstwa farby nie zapewni należytej ochrony, nie będzie dobrze wyglądała, a do tego szybko zacznie tracić na swoich właściwościach, jeśli dach uprzednio nie zostanie oczyszczony.
Na każdego rodzaju dachach pojawiają się wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Ten element budynku jest nieustannie narażony na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Na pokryciu mogą zatem pojawiać się plamy, zalegające liście i wilgoć są doskonałym środowiskiem do rozwoju korozji.
Dach musi zatem zostać najpierw dokładnie oczyszczony i odgrzybiony, jeśli tego wymaga, a dopiero potem można myśleć o jego malowaniu. Profesjonalne usługi czyszczenia i malowania oferuje Grupa Biotop, a szczegóły dostępne są na stronie Malowanie blachy
Malowanie blachodachówki – najpierw naprawa
Zarówno nieoczyszczone, jak i uszkodzone dachówki nie nadają się do nałożenia nowej warstwy farby. Nie będzie można bowiem liczyć ani na równe pokrycie, ani na pożądany wygląd dachu. Co najważniejsze jednak, pokrycie dachowe nie zyska na ochronie. Właściwości zabezpieczające farby mają szansę być wykorzystane tylko wtedy, gdy blachodachówki są dobrze przygotowane do malowania.
Malowanie blachy na dachu – odpowiednio dobrana farba
Kolejny błąd, który może kosztować niepożądany efekt, a nawet niewłaściwie zabezpieczony dach, to nieprawidłowo dobrana farba. Potrzebne są specjalistyczne produkty, które nie sprawiają problemu podczas ich aplikacji, ale i szczelnie pokrywają dach.
Tego typu farba powinna oferować właściwości, takie jak elastyczność, aby pracowała razem z dachem w trakcie zmian temperatury. Musi być ona również odporna na działanie promieniowania UV, a uzyskana powłoka odpowiednio gruba, aby dach był zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi.
Malowanie blachodachówki – samodzielnie, nie znaczy prawidłowo
Teoretycznie samodzielne malowanie jest możliwe, ale w praktyce brak doświadczenia, umiejętności, techniki i pierwsza styczność z pracą na wysokości okazują się być niezwykle problematyczne. Malowanie wymaga dokładności, prawidłowo dobranej techniki, produktów i sprzętów do aplikacji farby, aby pokrycie dachowe zyskało na trwałości i pożądanym zabezpieczeniu. Znacznie lepiej zatem zlecić tę usługę profesjonalistom.
Malowanie w nieodpowiednich warunkach
Jeszcze jeden ważny element, który może być kosztownym błędem podczas malowania blachodachówki, to realizacja w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Nakładanie nowej farby zazwyczaj zleca się w sezonie letnim. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na to, w jakiej temperaturze producent farby zaleca jej stosowanie.
Malowanie zarówno w zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej temperaturze, ale i podczas opadów, mgły czy z samego rana, gdy na dachu osiada rosa, może się skończyć tym, że farba nie będzie dobrze przylegać i szybko straci na swoich właściwościach.
Wiesz już, jakich błędów należy unikać podczas malowania dachu z blachodachówki. Zapoznaj się z artykułem Malowanie dachu z eternitu, jeśli budynek z tego typu pokryciem dachowym wymaga odświeżenia.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)