Dobra wiadomość dla rodzin, które zamierzają zakupić i zainstalować kolektory słoneczne na własnych budynkach.
Dobra wiadomość dla rodzin, które zamierzają zakupić i zainstalować kolektory słoneczne na własnych budynkach. Od sierpnia wszystkie banki, które podjęły współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w całej Polsce oferują już kredyty na ten cel z 45 proc. dopłatą. Wystarczy zapoznać się z ofertą tych banków i wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.
Dopłaty do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, zaoferowane w tym roku po raz pierwszy w historii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym, sporo zmieniły na rynku producenckim oraz wśród inwestorów indywidualnych. Znacznie wzrosła liczba kolektorów, które zdobyły unijny certyfikat Solar Keymark (od kilku sprzed roku do kilkunastu obecnie). Oznacza to, że polskie urządzenie nie odbiegają jakościowo od konkurencyjnych produktów w Europie. Natomiast duże zainteresowanie tą ofertą deklarowane w lipcu br. przez wielu Polaków, jeszcze przed uruchomieniem akcji dopłatowej, przynosi pierwsze efekty. Bank Ochrony Środowiska, na podstawie liczby napływających wniosków kredytowych, ocenił że pula dofinansowania przyznana mu na ten rok z NFOSIGW szybko się skończy, wystąpił więc z wnioskiem do Narodowego Funduszu o przesunięcie części kwoty zaplanowanej dla tego banku na 2012 r. Zarząd NFOŚiGW przychylił się do tego wniosku, zwiększając do 2 mln tegoroczne wsparcie dla klientów na kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej.
Łącznie do współpracy z NFOŚiGW przystąpiło sześć banków, które z miesięcznym przyspieszeniem, już od sierpnia oferują kredyty z 45 proc. dopłatą. Wpłynęło ok. 700 wniosków na kwotę blisko 9 mln zł, z czego większość uzyskała już w bankach decyzję kredytową a z Narodowego Funduszu ruszyły pierwsze dopłaty.
Jednomiesięczny efekt naboru wniosków na kolektory jest obiecujący. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku, do końca sezonu budowlanego zainteresowanie nadal będzie duże. Według niektórych producentów również zimą inwestorzy będą chcieli montować kolejne zestawy kolektorowe na własnych budynkach. Na 45 proc. dofinansowanie (brutto), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zaplanował na trzy kolejne lata kwotę 300 mln zł.
Aby uzyskać dofinansowanie wspierające zakup i montaż kolektorów słonecznych wystarczy przyjść do banku z projektem instalacji oraz wypełnić wniosek na dofinansowanie oraz kredyt.
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)