Samodzielnie przeglądanie ofert nieruchomości, jakie systematycznie pojawiają się w mediach, bywa męczące, a nade wszystko czasochłonne. Poza tym nie mając świadomości, jak funkcjonuje rynek, o wiele trudniej znaleźć mieszkanie, ale także je sprzedać. Dlatego o wiele lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika nieruchomości, który wykona całą pracę. Aby było to możliwe, musi on dokładnie poznać preferencje klienta. Jakie pytania padają najczęściej? Co w pierwszej kolejności chcą wiedzieć potencjalni nabywcy lub sprzedawcy mieszkania?
Tak naprawdę wiele zależy od tego, czy stroną jest osoba, która zamierza sprzedać swoją nieruchomość, czy też na odwrót – chce ją kupić. Dla każdego odpowiedzi na pytania będą przedstawiały zupełnie inną wartość i inne kwestie znajdą się w obszarze ich zainteresowań. Niemniej jednak jest kilka zagadnień, które są wspólne dla obu wspomnianych transakcji.
Najważniejsze pytania do pośredników nieruchomości
Niektórzy omijają pośredników szerokim łukiem. Swoje nieruchomości chcą zbyć na własną rękę bez niczyjej pomocy i dzielenia się zyskiem. Jeśli natomiast szukają inwestycji dla siebie, poszukiwania również prowadzą samodzielnie, chcąc w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Prawda jest jednak taka, że
dobry agent nieruchomości nie tylko zaoszczędzi nam trudu w poszukiwaniach, które i tak pochłaniają wiele czasu, ale i także pieniądze. Może on bowiem w naszym imieniu wynegocjować dużo lepszą stawkę kupna, sprzedaży czy też wynajmu lokalu. Stąd też pierwsze pytanie, jakie zazwyczaj pada, kiedy ktoś już zainteresuje się
współpracą z biurem nieruchomości, dotyczy prowizji. Warto te kwestie przedyskutować faktycznie na samym początku, aby uniknąć późniejszych niedomówień i rozczarowań.
W następnej kolejności dobrze jest się zorientować, w jakim modelu pracuje dany agent czy też biuro. Chodzi tu przede wszystkim o rodzaj preferowanej umowy. Zwykle wyróżnia się ich dwa rodzaje: umowa otwarta i
umowa premium, czyli na wyłączność. Dla klienta forma współpracy jest nie mniej istotna aniżeli wynagrodzenie, jakie płaci się pośrednikowi, dlatego fakt, że pytania te padają już na wstępie, nie powinny być dużym zaskoczeniem. Tak naprawdę stanowią one punkt wyjścia do podjęcia współpracy lub też rezygnacji z usługi zewnętrznej.
Dopiero kiedy mamy czarno na białym, co należy do obowiązków pośrednika w związku z naszym zleceniem oraz, jakie będzie jego honorarium, klienci płynnie przechodzą do szczegółów związanych z samą nieruchomością. Interesują ich wtedy detale dotyczące stanu technicznego lokalu, jaki przykładowo zamierzają nabyć. Następnie pytają o bliskich sąsiadów, jak i sąsiedztwo, czy to w budynku, czy też na osiedlu. Dobrze jest to zawczasu zweryfikować, ponieważ ciche i przyjazne otoczenie jest tym, czego każdy z nas szuka, marząc o własnym mieszkaniu.
O co jeszcze klienci pytają pośredników nieruchomości
Dla osoby, która rozgląda się za lokalem dla siebie, ważny aspekt odgrywa stan prawny nieruchomości. Co ciekawe, zdarzają się i to dosyć liczne przypadki, kiedy agent, dzwoniąc w imieniu klienta do innego biura pośrednictwa w poszukiwaniu nieruchomości, słyszy w słuchawce, że oni tego nie wiedzą, ale postarają się dowiedzieć. Takie szczegóły mają niebagatelne znaczenie i koniecznie trzeba tego dopilnować.
Be względu na to, czy chcemy kupić, czy też sprzedać mieszkanie, agent musi wiedzieć o kwestiach finansowych związanych z użytkowaniem mieszkania. Mowa tutaj o wysokości czynszu oraz pozostałych opłatach eksploatacyjnych, jakie stanowią comiesięczne koszty dla przyszłego mieszkańca. Po skalkulowaniu całkowitych opłat przeważnie zaczyna się proces negocjacji. Pojawiają się wówczas pytania o ostateczną cenę za nieruchomość, ponieważ klient chciałby zapłacić jak najmniej i dokonać jak najkorzystniejszej dla siebie transakcji, z kolei sprzedającemu zależy na wysokim zysku. I tutaj ogromne pole do popisu ma agent nieruchomości, który w naszym imieniu może wynegocjować pożądaną stawkę.
W następnej kolejności, kiedy strony już porozumieją się co do ceny, zaczynają się pytania o kolejność działań. Pytania są zatem związane z czasem realizacji umowy, ponieważ strona kupująca „prawie kupiła nieruchomość” i chciałaby jak najszybciej uzyskać do niej dostęp. Wtedy to należy ustalić sprawy związane z notariuszem oraz kompletowaniem potrzebnych dokumentów do sprzedaży nieruchomości. Dopiero później pozostaje już tylko dopilnować terminu wykonania przelewu i umówić się na przekazanie kluczy do mieszkania.
Autor: Grzegorz Pastuch, Pośrednik w obrocie nieruchomościami, specjalista ds. nieruchomości inwestycyjnych
Źródło: KRN.pl | 2022-09-28
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
powrót do listy artykułów
Komentarze (1)
Wojciech ⋅ 13-03-2023 | 18:11
Dzień dobry, Mam sprzedać mieszkanie, które nabyłem w wyniku spadku. Wraz z kupującym mam zamiar podpisać akt notarialny sprzedaży, w którym kupujący zobowiązuje się zapłacić przelewem za mieszkanie w trakcie/po podpisaniu aktu u notariusza w kancelarii, przelew natychmiastowy. Kupujący jest spółą z o.o. Kupujący przesłał do kancelarii notarialnej dokument: Uchwałę o treści - "Uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki .......spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ...., w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości, z dnia13-03-2023 roku.§ 1 pkt . Wyraża się zgodę na nabycie przez Spółkę lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, oznaczonego nr ..., położonego w budynku nr ... przy w ......, dla którego to Lokalu Sąd Rejonowy w ...... prowadzi księgę wieczystą .........za cenę w kwocie ........... pkt 2. Wyraża się zgodę na zgodę na złożenie oświadczenia o poddaniu Spółki, rygorowiegzekucji stosownie do treści art. 777 § 1 pkt. 4) kodeksu postępowania cywilnego, codo zapłaty ceny sprzedaży.§ 2Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia." Czy mam się obawiać, takiego zapisu, czy może wszystko jest ok i nie zostanę oszukany ? Dziękuję